www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amt F-1 Si M-1


Recommended Posts

Salutare,

 

Sunt in cautare de optiuni pentru un set-up mai mic, cu pedale, fara rack gear (am deja un rack ca main set-up). Am luat un TC Nova System insa parca simt nevoia de un preamp. M-ar fi interesat sa am si tonurile clean preamplificate.

 

Am tot auzit si vazut lucruri pe youtube despre pedalele AMT legend series. Ce parere aveti de AMT F-1? A auzit-o sau folosit-o cineva?

Imi puteti recomanda un alt preamp pe care il pot folosi in fata NS-ului?

 

Si as fi interesat si daca sunt pareri despre Amt M-1. Cum pe rig-ul principal am JMP-1 cu care fortez ma gandeam daca as folosi tot un emulator de marshall.

 

Multam pentru orice parere in avans!

Link to comment
Share on other sites

....Imi puteti recomanda un alt preamp pe care il pot folosi in fata NS-ului? ...

 

totul de la AMT suna senzational, sau cel putin fac ceea ce trebuie sa faca. cu M-1 s-ar putea sa fi se para ca rigul principal este acesta, si nu cel de rack, cu jmp1. mie asa mi-a dat impresia un M-2, ca ai un jcm800 in buzunar.

poate mai versatile sunt preampurile seria SS... daca vrei sa incerci, eu am un SS20, modificat tocmai in partea lui forte, cleanul (se revine fara probleme si in varianta originala)

in alta ordine de idei, eu n-am inteles ce cauta un preamp in fata NS-ului, mi se pare corect sa pui Nova System in bucla de efecte de la F-1.

sau poate ai nevoie doar de un simplu booster in fata NS-ului.?!

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Multam Sorin! Mi-ar placea sa aud live si SS-20.

Ma refeream sa pun in fata NS-ului un preamp care nu are loop fx (de ex cel de care vb Dudu), si sa fol intrarea de linie a NS-ului.

 

Tu cum ai recomanda, sa il pun dupa NS daca nu are loop fx?

 

Nu mai e nimeni care a folosit chiar un amt f1?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

un fx loop in preamp iti garanteaza, daca e bine facut, o adaptare a impedantelor intrare/iesire - iesire/intrare.

daca nu e bine construit, adica exista doar o pereche de mufe, nu mai conteaza, e ca si cum n-ar fi.

pedalele AMT sunt state of art si din punctul asta de vedere.

 

ca sa-ti raspund la intrebare: fiind vorba de un preamplificator, care are propriul caracter (gain+ EQ) eu inteleg ca trebuie sa intru direct in return in amp, fara sa mai folosesc preamplificatorul ampului. daca preamplificatorul meu are si fx loop, atunci conectez NS-ul in aceasta bucla.

daca nu are FX Loop si e vorba de un preamp CLEAN, il pot conecta oriunde, inainte sau dupa NS, avand grija de nivelurile de intrare / iesire .

daca nu are FX Loop si preampul are canale de gain (cazul M1 ... la F! e discutabil) atunci il pun in fata NS-ului din motive binecunoscute :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.