www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta la chitara 3/4 si 4/4


Guest zozo
 Share

Recommended Posts

Salut! Sunt nou pe acest forum. Detin o chitara acustica Reghin luata in '93, dar este din pct de vedere al marimii 3/4. Si vreau sa va intreb pe voi, cunoscatori, care sunt diferentele intre 3/4 si 4/4, daca sunt diferente la sunet(si la tot) si daca merita sa o schimb cu una 4/4. Multumesc.

Edited by zozo
Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

mah..da nostimi mai sunteti :)

1.am o carte in care scrie ca chitare 3/4 sunt pentru copii intre 8-9 ani si 12-13 ani.

2.cu siguranta este vorba de dimensiunile cutiei de rezonanta...sunetele la cea de 3/4 sunt amplificate mai slab...aici imi dau si eu cu parerea,dar cred ca se aude mai incet si poate sunetul nu este asa de plin la cea mica in comparatie cu cealalta :)

Link to comment
Share on other sites

3/4 si cu gat mai subtire sunt ptr cei cu mana mai mica , inclusiv copii .

 

cum sa falseze , nu falseaza doar daca de la inceput nu-i buna imparteala tastelor , cea ce nu cred.

 

Apoi la orice chit se regleaza octava incontinu de la montarea unei corzi noi pana o dai jos ca nu se mai poate regla octava .

 

s-a disacutat pe forum .

Link to comment
Share on other sites

Am inteles pe jumatate, vad ca parerile sunt impartite. Gatul il are normal, deci sunt impartite normal tastele. Ar trebui sa cumpar si sa o inlocuiesc cu una 4/4 ?

Edited by zozo
Link to comment
Share on other sites

Am inteles pe jumatate, vad ca parerile sunt impartite. Gatul il are normal, deci sunt impartite normal tastele. Ar trebui sa cumpar si sa o inlocuiesc cu una 4/4 ?

 

Daca intr-adevar este o chitara 3/4 nu are gatul normal dar nici 3/4 din cel "intreg".

Este o conventie pentru a denumi instrumente facute la dimensiuni mai mici (inclusi distanta intre taste, lungime grif) pentru copii sau persoane cu maini si inaltime mai mici.

Sunt instrumente 1/4, 1/2, 3/4 si 1/1 . Inca o data denumirea nu reflecta proportia dimensiunilor la scara.

 

Acum un 3/4 se foloseste de obicei ca "travel guitar" sau pentru mers la padure, la camping, plaja, etc... ca este mai usor de transportat in masina, si suna aproape la fel ca cel intreg.

Link to comment
Share on other sites

de-aia am avut si eu din ianuarie 2005 pana prin martie 2006 si zicecam ca sunt eu anti-talent ca nu-mi ies acordurile pe ea :)

Distanta dintre corzi e super mica, eu atingeam cu buricul degetului coarda anterioara si zbarnaia... cutia de rezonanta e mai mica si nu are un sunet la fel de cald ca al chitarei clasice(care e ca mierea de albine) :) soo sweet :)

Link to comment
Share on other sites

de-aia am avut si eu din ianuarie 2005 pana prin martie 2006 si zicecam ca sunt eu anti-talent ca nu-mi ies acordurile pe ea :)

Distanta dintre corzi e super mica, eu atingeam cu buricul degetului coarda anterioara si zbarnaia... cutia de rezonanta e mai mica si nu are un sunet la fel de cald ca al chitarei clasice(care e ca mierea de albine) :) soo sweet :)

cred ca ai " ukulele " ,,lol

 

Mai este 1/16 si 1/24 care se pun la gat sau la chei pe post de medalion sau breloc.

 

hahahahaa ....dar nu au corzi ...lol

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

eu am o chitara 3/4 si suna EXCELENT ... partea buna la chitarele astea e ca o poti cara mai usor si nu ocupa prea mult spatiu (deci poti sari ... si sa dai cu capul fara sa te incurci prea mult:D) partea rea e ca ... nu scoate sunetul prea tare ..ROCK ON!! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.