www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Game, Moduri Solouri....o Durere De Cap


sdsallazar
 Share

Recommended Posts

Salut. Am o mare problema cu gamele modurile si lucrurile de genul asta.

Principala problema e:daca am un riff, in ce gama trebuie cantat soloul?

Am auzit pe diversi ca imi spuneau ca piesa e cantat in gama X. Nu canta in gama Y ca nu stiu ce.Daca piesei nu-i corespunde gama pentru solo o sa se intample o mare nenorocire dupa altii

Am incercat sa caut pe forum si in pe alte forumuri pentru chitaristi si acelasi lucru. Nu gaseam nimic.

Ar putea cineva sa ajute un viitor compozitor?:D

P.S daca imi puteti da un tab cu toate gamele pentatonice si daca imi puteti spune care e faza cu modurile si gamele modale as ramane pe veci recunoscator:D

Link to comment
Share on other sites

Cum a zis si colegul de mai sus, e greu de explicat intr-un post. Foarte scurt, soloul trebuie cantat in gama melodiei, dar te poti duce in relativa gamei. Ce inseamna asta? Pai, orice gama poate fi minora sau majora. Daca esti intr-o gama minora, relativa sa este o gama majora mai ascutita cu o terta mica (terta mica = 3 semitonuri, 3 freturi) (practic urci cu trei freturi si canti din major), gamele minore pot fi recunoscute dupa sonoritatea mai suparata, trista. Daca esti intr-o gama majora, relativa ei este mai acuta (groasa) cu o terta mica (cobori trei freturi si canti din minor), majorul suna mai fericit.

Sa-ti dau un exemplu: Esti in La minor, relativa este Do major si viceversa (relativa lui Do major este La minor). Daca melodia este din La minor, poti sa faci solo din La minor sau din Do major.

Pentru scale, iti recomand metoda lui Marty Friedman si anume:

Este mai greu asa decat sa iti dea cineva mura in gura, dar este, zic eu, mult mai eficient.

Tot un profesor iti va explica cel mai bine treburile astea (il recomand cu multa caldura pe George Patranoiu, unul din cei mai capabili chitaristi din Romania)

Bafta!

Edited by ValeChitara
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa mentionez ca backing track-urile (sequences) nu sunt de calitate, au fost fisiere midi pe care le-am transformat in mp3 dar se poate exersa modurile linistit pe ele. De ex. in Winamp daca apasati pe toggle repeat backing track-ul il puteti asculta ca si cum ati avea un looper asa ca puteti freca chitara pana la loc comanda! :) Voi reveni cu alte moduri, vad ca pe unii ii intereseaza si ma bucur de asta. Spor la invatat si exersat! ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa mentionez ca backing track-urile (sequences) nu sunt de calitate, au fost fisiere midi pe care le-am transformat in mp3 dar se poate exersa modurile linistit pe ele. De ex. in Winamp daca apasati pe toggle repeat backing track-ul il puteti asculta ca si cum ati avea un looper asa ca puteti freca chitara pana la loc comanda! :) Voi reveni cu alte moduri, vad ca pe unii ii intereseaza si ma bucur de asta. Spor la invatat si exersat! ;)

 

Eu unul am găsit un programel care face exact ce ai făcut tu. Se numeşte ChordPulse şi mi se pare foarte util.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am găsit un programel care face exact ce ai făcut tu. Se numeşte ChordPulse şi mi se pare foarte util.

 

Te inseli! Eu nu am facut nimic doar ca am transformat midi in mp3. Atat! Materialul pe care l-am postat, la fel e facut de altcineva si il folosesc cu satisfactie. E un material bun, e pe tava for free! Altii dau bani pentru asa ceva! ;) M-am gandit ca sa-l impartasesc cu cei care vor sa invete de-ale improvizatiei. Nu ma intereseaza ce program folosesti tu. Daca esti chitarist si vrei sa inveti ceva din ce am postat atunci baga mare si no comment!

 

Phrygian si Lydian! - VA URMA -

post-12959-0-17280400-1372366696_thumb.jpg

02. Phrygian.doc

03. Phrygian.mp3

Phrygian - Seq1 E Phrygian -- Em, F, Em, F.mp3

Phrygian - Seq2 A Phrygian -- Am, BbA, CA, BbA.mp3

post-12959-0-94683500-1372366752_thumb.jpg

02. Lydian.doc

03. Lydian.mp3

Lydian - Seq1 C Lydian -- Cmaj9(#11).mp3

Lydian - Seq2 A Lydian-Ab Lydian -- Amaj7(b5), Abmaj7(b5).mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te inseli! Eu nu am facut nimic doar ca am transformat midi in mp3. Atat! Materialul pe care l-am postat, la fel e facut de altcineva si il folosesc cu satisfactie. E un material bun, e pe tava for free! Altii dau bani pentru asa ceva! ;) M-am gandit ca sa-l impartasesc cu cei care vor sa invete de-ale improvizatiei. Nu ma intereseaza ce program folosesti tu. Daca esti chitarist si vrei sa inveti ceva din ce am postat atunci baga mare si no comment!

 

Nu mă înşel, pentru că tu ai înţeles-o ca pe un reproş sau jignire, nu ştiu, în orice caz, nu asta a fost intenţia mea. Am vrut doar să fac cunoscut progrămelul respectiv. Cu el îţi poţi aranja o progresie cu 2 click-uri, fără să fie nevoie să descarci 50 de mp3-uri, să le sortezi, să le pui să se repete, etc. Poţi selecta volumul, tipul intrumentelor, poţi alege instrumentele care să cânte progresia respectivă. De exemplu, pot folosi şi bassistii progresiile prezentate de tine, putând să oprească bass-ul.

În orice caz, scuză-mi intenţia de a încerca să prezint o soluţie alternativă, mă voi abţine în viitor.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

In continuare de studiat:

 

Harmonic Minor Modes (Harmonic Minor, Spanish Phrygian) ; Melodic Minor Modes (Melodic Minor, Dorian b2, Lydian Augmented, Lydian Dominant, Mixolydian b6, Locrian #2, Altered) ; Pentatonics etc. (Major Pentatonic, Minor Pentatonic, Blues Scale, Major Blues Scale) ; Symmetrical Scales (Half-Whole Diminished, Whole-Half Diminished, Whole Tone) ; Triads (Major, Minor, Diminished, Augmented) ; Altele etc. (Bebop Dominant, Bebop Major, Hungarian Major & Minor...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.