www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Review Aria Pe-Std


Soul Battle Elemtenz
 Share

Recommended Posts

Nume echipament - Aria PE-STD, an 2013

 

- pret 630 RON, second-hand

 

- Caracteristici - Chitara cu corp tip Les Paul, insa cu corp subtire gen Strat, 2 doze humbucker proprietare Aria(intial acoperite cu capace cromate insa i-am dat jos capacul de la doza bridge si urmeaza si cel de la neck), are pickguard specific Les Paul, switchul este tot in pozitia clasica, si punctele de prindere ale curelei sunt rock solid.

- Cum suna / Cum se comporta - Avand chitara de vreo 2 luni pot spune ca sunt mutlumit de ea. Se canta bine, cu un pic de ajustari mi-am reglat actiunea destul de jos, are output puternic, nu cu un sustain extraordinar insa suficient(se rezolva cu un compresor), duce cam orice ii arunc: Stevie Ray Vaughan, Zakk Wylde, Slash, AC/DC, Metallica, Airbourne, Nirvana, Led Zep, Rhcp, Rage Against the Machine si altele. Metale grele sau speed nu am incercat intrucat nu cant. Potentiometrele merg blana, la 4 clean la 10 overdrive, (raspunde bine cu o pedala de OD). Momentan are .46-.10 si astea vad ca le duce foarte bine. Dozele sunt bunicele insa aveau microfonie la gainuri mari. Treaba s-a rezolvat vad ca, dand capacul jos de pe doza bridge. De asemenea sunetul este acum mai deschis si cleanul clean insa un pic cam prea multe inalte(dar e treaba de EQ).Griful e comfortabil avand in vedere ca e chitara 3/4 freturile sunt mai inguste putin insa asta nu ma deranjeaza. Acordajul il tine bine de la open F la drop C inclusiv.

- Parti bune / Parti rele - Partea buna e ca e o chitara pentru categoria initiatilor sa zic asa (e ceva mai mult decat pentru un beginner), demna de luat in seama, raspunde bine si e fiabila. Partea rea tine de faptul ca probabil (nu sunt sigur) va trebui sa inlaturati capacul de pe doze din cauza microfoniei si de jackul de output care se poate slabi destul de repede (dar si ala se rezolva).

 

- Impresie generala - Per ansamblu, chitara m-a lasat placut impresionat. Initial vroiam o 714 insa nu se mai gasea pe stoc la vremea aceea(sept 2011), insa aceasta si-a facut treaba de minune. Dovada ca Aria produce chitare bune, cu mult peste entry levelurile competitiei-comparabila cu un Epi Standard LP. Nota 9 din 10 de la mine.

post-18187-0-01636000-1371158456_thumb.jpg

Edited by Soul Battle Elemtenz
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu una, doar ca era pe culoarea Cherry Sunburst. Foarte faina chitara, si nu iti rupe spatele daca obisnuiesti sa canti mult din picioare. Eu consider ca e o chitara foarte subapreciata si care suna super fain pentru pretul ei. Sunt mare fan Aria, dar cu tot respectul nu pot spune ca este peste un Epiphone Standard. Peste un Epiphone Special II sau modelul 100, da, e mult mai faina. Dar Epiphone Standard e din mahon (suna mai gros, mai plin), iar Aria STD din alder parca si cel putin pe clean e mult prea intepatoare... dar se rezolva usor cu o doza noua ;)

 

Fain review! Cheers!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.