www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce metoda recomandati?


Rincewind
 Share

Recommended Posts

Sunt un incepator in ceea ce priveste chitara si as dori ajutor daca se poate in legatura cu o metoda de chitara. Am gasit pe internet destule site-uri, dintre care mi s-a parut bun http://guitar.about.com/library/blguitarlessonarchive.htm. Sunt curios voi ce recomandati. Fiind la inceput m-am gandit ca inca nu as avea nevoie de profesor. Chiar daca probabil un profesor este foarte bun fiinca te invata de la inceput bine si nu risti sa te deprinzi cu obiceiuri proaste, ma gandesc ca daca gasesc o metoda buna si o urmez cu strictete atunci poate fi utila pentru inceput, cand oricum cred ca principalul este sa exersez cat mai mult. Deci, as aprecia parerile voastre in legatura cu metodele pe care le considerati cele mai bune si daca un profesor este necesar pentru inceput.

 

Imi cer scuze daca s-a mai postat pe aceasta tema. Eu am cautat pe forum si am gasit referiri la tot felul de carti, de exemplu "Berklee" despre care eu nu am mai auzit.

 

Aaa, si inca ceva. La capitolul teorie muzicala sunt zero, stiu doar sa enumar notele. Ar trebui sa studiez si partea teoretica, nu?

Link to comment
Share on other sites

din ceea ce mi-a cazut in mana, Berklee-ul mi s-a parut cea mai completa din toate punctele de vedere. te invata si teorie si chitara. se pare ca este nevoie insa si de profesor pentru a parcurge aceasta metoda la modul optim. o parte intoductiva pt. teorie muzicala, bine condensata, gasesti si in metoda de chitara de maria boeru (prima editie este cea mai buna). succes! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

la ce scoala ai umblat , nu se mai face muzica ? cauta carte de muzica si gasesti introducere

in "teoria" muzici .Si cauta metode ptr incepatori , nu cursuri de "reciclarea " ptr. doctoranzi.Incetisor dar mereutz...cu caile gresite nu-i nici un risc , totul este bine , orice prinzi si oricum este muzica intr-un fel , doar sa le placa si la alti si e OK. lol..

Link to comment
Share on other sites

io cand m-am apucat d chitara, adica prin clasa a 7a (acu sunt anu I ) stiu ca mi s-a parut ff folositoare pt inceput metoda cu sidi a lui Gabriel Petric...acum, multe din chestiile de acolo le-am gasit si sub forme mai bune pe net, dar cum atunci n-aveam, a fost buna...iti starneste interesul, tin minte ca eram ff entuziasmat cand mi-a iesit o progresie gen Em/Am/Em :)

Link to comment
Share on other sites

io cand m-am apucat d chitara, adica prin clasa a 7a (acu sunt anu I ) stiu ca mi s-a parut ff folositoare pt inceput metoda cu sidi a lui Gabriel Petric...acum, multe din chestiile de acolo le-am gasit si sub forme mai bune pe net, dar cum atunci n-aveam, a fost buna...iti starneste interesul, tin minte ca eram ff entuziasmat cand mi-a iesit o progresie gen Em/Am/Em :)

 

Am si eu de la cineva o metoda pe CD. Nu am cartea desi am inteles ca in mod normal are si o carte. Metoda nu are autorul scris nicaieri dar intradevar are cateva exercitii la primele acorduri de genul: Am / Em / Am / E :// sau Am / Dm / Am E / Am :// Chiar m-am bucurat foarte mult si am simtit de parca as fi cantat cine stie ce cantec complicat. Iti starneste interesul.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna metoda e un profesor :) . Si ca manuale depinde ce vrei tu. Invata notele uite o carte(e o metoda de chitara clasica). Guitar pro impreua cu niste lectii de pe net sunt bune din nou. Oricum tre sa te inarmezi cu chitara un metronom si cu multa multa rabdare.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna metoda e un profesor :) . Si ca manuale depinde ce vrei tu. Invata notele uite o carte(e o metoda de chitara clasica). Guitar pro impreua cu niste lectii de pe net sunt bune din nou. Oricum tre sa te inarmezi cu chitara un metronom si cu multa multa rabdare.

 

 

Apropo de metronom. Tocmai vroiam sa incep un topic pe tema asta. Ce e un metronom? De curand mi-am cumparat un tuner din acela electronic care are si metronom. Am inteles cam ce face un metronom dar cum il folosesc ca sa-mi fie de ajutor cu chitara?

 

P.S. Multumesc pentru PDF.

Edited by AlexVG
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Bogdan_sonor
Am si eu de la cineva o metoda pe CD. Nu am cartea desi am inteles ca in mod normal are si o carte. Metoda nu are autorul scris nicaieri dar intradevar are cateva exercitii la primele acorduri de genul: Am / Em / Am / E :// sau Am / Dm / Am E / Am :// Chiar m-am bucurat foarte mult si am simtit de parca as fi cantat cine stie ce cantec complicat. Iti starneste interesul.

 

 

Salut, daca ti-a placut CD-ul acela si era in limba romana cred ca este vorba despre "Metoda de chitara pe intelesul tuturor" conceputa de Bogdan Constantin - pe care o gasesti la adresa:http://www.sonor.ro/chitara sau la Magazinul MUZICA la etajul I pe stanga unde se vand chitari. (Teocta Impex SRL). Se poate comanda si pe net. Si se poate vizualiza un mic "demo" la adresa de mai sus.

Spor la invatat!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ameretat

"Pumping Nylon" a lui Scott Tennant este cea mai a dracu de metoda de chitara clasica de care m-am impiedicat pana acum. Daca faci abstractie de chestiile care tin strict de chitara clasica si de cantatul cu dejtele (pozitia pe scaun, tehnica de dreapta...) contine niste chestii foarte interesante pentru orice chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Cea mai buna metoda e aia pe care o stii cel mai bine!Sau ar mai fi o varianta, sa le inveti pe toate si te decizi apoi care e cea mai tare!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.