www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Procesor sau amplificator


insideru
 Share

Recommended Posts

Guest spyked88

Dupa parerea mea, amplificatorul ar trebui sa fie prima optiune la care sa recurgi, fiindca are cel mai "natural" sunet si poti sa exersezi in liniste unde vrei tu (fara sa fii tinut pe loc de pc). Eu unul asa as face daca as fi in situatia ta.

Link to comment
Share on other sites

pai canal de drive inseamna ca inafara de canalu de clean , in care sunetu ti-e curat (nedistorsionat) ,mai ai un canal care il poti skimba fie de la un buton fie de la footswitch si ala iti distorsioneaza sunetu tau de clean.canalele in general sun independente, le reglezi separat(vol, si eq , plus altele ma rog, si vol , eq, gain sau drive la canalu de distors).

 

zi-ne cati bani ai , la ce wattage ti-ai dori ampu ca sa stim ce sa iti recomdam , si sunt siguri ca fiecare va veni cu o propunere interesanta.in plus de asta , cam ce vrei sa canti?

Link to comment
Share on other sites

Guest bobobarosanu

parerea mea(desiinu sunt foarte experimentat) e sa-si ia procesorul si apoi sunetul poate sa-l amplifice cu o statie noemala(daca o are). problema e ca nu poate canta decat acasa. cred ca mai e varianta unui procesor mic si ieftin + amp normal....voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as sfatui sa iei un Zoom 505 ca sa intelegi prima data ce-i aia si suna f.f. bine in casca,apoi treptat poti sa bagi intr-o boxa de calculator si mai incolo te lamuresti singur ce vrei pentru stilul tau.Nu lua statie mare daca cinti singur pe-acasa ca mai stiu eu pe cineva care tine un monstru acasa cu gain-ul si volumul la 1 :)

Link to comment
Share on other sites

Amplificator 100%. Nu faceti ca mine. Mi-am luat Zoom 505 II (din nestiinta). La zapada l-am testat pe un amp marshall, si suna super. Acasa, in boxele de la calc si in casti, suna ca un qur. Mai aveam un pic si imi rupeam chitara si calcam zumu in picioare :).

Chiar daca la inceput o sa canti mai mult pe clean, cu timpul faci tu rost de un procesor sau de o pedala ceva.

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Da normal,un amplifcator bun este esential.. si nu merge pe ceva ieftin de tot si cu un difuzor amarat de 8"... tine minte ca un amplificator bun poate face si o chitara proasta sa sune binisor pe cand un amp prost poate face si cea mai buna chitara sa sune prost...

La 200 euro poti sa-ti iei ceva chiar bunicel la mana a doua... daca te intereseaza am si un zoom 505 II de vanzare (scuze de publicitate) la 2.500.000.

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz, behringer de 15w.. e prea micut, si chiar daca scoate tare ca putere, nu suna frumos.. mai bine apelezi la overdrive(nu fac reclama)...orice ai face ia-ti omule un amp sanatos..

era la un moment dat un amp peavey made in usa de 65W pe bursa.. cauta ca poate il mai are .. numa ca era 10mil :)

Link to comment
Share on other sites

Ampul ramane amp, ok, dar nu inteleg de ce multi aveti asa o atitudine "anti-procesor". Intr-un fel o inteleg, daca comparati un combo de 10 mil de ex. cu un Zoom 505.

 

Vad cateva avantaje principale ale unui amp: sunet ceva mai(!) natural cateodata (vorbim de un amp de pana in 10, 15 mil nou.. ok? nu de cine stie ce scula pe lampi); ajuta intr-o cantare live, un jam in sala etc. In schimb un procesor iti ofera o versatilitatea mai mare a efectelor, o posibilitate mai buna de a inregistra, prin conectarea direct la mixer / PC.. si de multe ori un sunet mai natural decat un amp mediocru (si bininteles, aici vorbesc de un efect decent, nu un 505).

 

Intr-un final, cel putin la nivel de pana in 10, 15 mil, cred ca totul se reduce la daca vrei sa canti cu el mai mult live (caz in care iti iei poate un amp) sau vrei mai mult sa inregistrezi (caz in care iti cauti un multiefect). Si inca ceva, un procesor cu simulator de cabinet poate suna f bine si printr-un sistem audio, fara sa-l faca varza; plus ca mai ai si stereo la faza asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Dar de ce nu si un amplificator si un procesor?

De ce sa nu te bucuri de culoarea si nuanta sunetului dintr-un amplificator si ii mai si dai incolo pe sunetisti si monitoarele lor de scena si sa ai si atatea efecte la o pedala distanta..

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea
Dar de ce nu si un amplificator si un procesor?

De ce sa nu te bucuri de culoarea si nuanta sunetului dintr-un amplificator si ii mai si dai incolo pe sunetisti si monitoarele lor de scena si sa ai si atatea efecte la o pedala distanta..

10431[/snapback]

 

 

sunt curios, cati dintre chitaristii de pe acest forum chiar folosesc toate efectele oferite de un multi-efect, care de obicei are jdemii de efecte si efectulete, dintre care la un moment dat ajungi sa folosesti 2-3, maxim 4, restul fiind de coloratura, ca sa ia banii si ochii clientului.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Mie unul imi place sa ma joc cu efecte (desi la bass nu le suport), dar am cateva configuratii clare cand e vorba de "cum vreau sa sune". De ce nu un pedalboard atunci, care s-ar apropia la pret de un procesor high-end.

Link to comment
Share on other sites

o sa fac in curand un review la rp100a (cumparat de curand)

din toate efectele de pe acest multiefect NU folosesc pickup simulator, cab simulator, auto yah si whammy

restu le folosesc din plin...recunosc ca multi isi iau ultimele procesoare si folosesc doar distorsu, dar in fine...uyn om care stie ce sunet vrea o sa foloseasca procu la maxim.

sfatul meu: procesor de efect si o pedala de distors (cum am facut eu)..amp putin mai tarziu

ma rog...in prima instanta ar trebui o chitara buna...

la casti se poate auzi foarte bine..daca ai cati bune

 

later edit: tu ai zis ca vrei sa experimentezi...un amp nu iti permite cine stie ce experimentare..pe cand la procesor ai multe posibilitati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wintzy

Shi eu sunt de parere ca un procesor multiefect performant e mai practic, mai eficient, shi te ajuta sa experimentezi, fiind mult mai flexibil decat un amp cu canal de distorse, care e shi destul de scump. De preferat e k pentru inceput sa itzi iei un procesor bun (cum ar fi un BOSS din seria GT) pe care sa testezi diverse tipuri de sunete, shi pe viitor sa itzi iei un amp cu canal de clean cat mai curat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.