www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaptor Cu Daisy Chain


 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am un adaptor pe care l-am gasit pe acasa este vorba despre un xingbao xb-1002 (ceva adaptor made in china)...care are urmatoarele caracteristici: Input:AC 220v 50/60 Hz Output: Dc 3-12v 1000mA...de mentionat ca polaritatea si volt(12, 9,7.5,6,4.5,3) se pot schimba dupa preferinte.La acest adaptor as dori sa adaug niste cabluri daisy chain pentru a-mi alimenta pedalele.Am facut comparatii intre adaptorul pe care il am eu si celelalte adaptoare speciale pentru asa ceva cum ar fi:

http://www.thomann.de/ro/visual_sound_1_spot_9vdc.htm

http://www.thomann.de/ro/behringer_psuhsball.htm

diferenta este ca adaptorul meu are 1000mA si celelalte are in jur de 1600-1700mA.

 

Concluzie:as putea adauga niste cabluri daisy chain la acest adaptor fara sa risc sa mi se strice pedalele pe care le am?in jur de cate pedale as putea sa alimentez?

 

Multumesc pentru raspunsuri , anticipat!

Link to comment
Share on other sites

daisy chain sunt adaptoarele ”în cascadă” pentru alimentator? cred că ți le poți confecționa singur... faci cabluri Y câte vrei, pe un capăt pui o mufă mamă, pe celelalte două pui tată, unul folosindu-l pentru pedală, celălalt pentru conectarea mai departe cu alt Y.

 

cât despre consum, e bine ca pedalele să nu consume însumat mai mult decât acei 1000mA. poate și lui @baltazar181 îi face figuri a 7a pedală din același motiv :)

 

 

LE: acum văd cum arată un daisy chain, scuze :) și alea le poți confecționa:D

Edited by mikeru
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa vezi fiecare pedala de cati amperi are nevoie si in acest mod calculezi.Te uiti la fiecare, faci o adunare si atata timp cat suma amperajelor e mai mica decat 1000mA e ok.

 

Pedalele nu patesc nimic, doar alimentatorul, daca se depaseste amperajul maxim.

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De obicei, pedalele consuma foarte putin, mult mai putin decat ofera alimentatorul, uite un site cu care ma mai consult: http://stinkfoot.se/power-list . Nu stiu ce sa zic despre alimentatorul tau, eu am folosit unul universal in gen si aveam zgomot de fundal, cel mai bine cred ca incerci si vezi. Momentan folosesc un One Spot si sunt foarte fericit cu el.

Daca alimentatorul totusi iti face probleme, poate unul din asta mai de "rasã" e mai sigur: http://www.mcmusic.ro/accesorii/alimentatoare/korg-ka-189-alimentator-9v-ka-189.html .

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Adaptoarele cu multe tensiuni de iesire de obicei sunt cam slabute ..100-200mA ,,,ca scriu pe ele 1000mA

este ca si la difuzoare 1000W .Poate ptr scurt timp rezista la consum de 1A .

 

Aceste adaptoare sunt bazate pe un transformator cu multe iesiri pe secundar ...deci nu este o moderna sursa in comutatie .

 

Nu ar fi problema numai ca este mai greu la transport .

Ptr 1A ar fi nevoie de sectiunea conductorului di secundar de 1mm2 adica diametru de peste 1mm !!!! dar cu o incarcare mai mare se foloseste cu d= 0,6mm...( incarcare mai mare = incalzire din cauza curentului maxim admis mai mare din cauze deeconomie de material si gabarit mai redus )

Cum fac baietasii economie pe banii nostrii te bucuri daca au pus conductor de 0,3mm .

 

La 12V /1A =12W sau 9V/1A => 9W adica transformatorul trebuie sa aiba o sectiune a miezului de 3 cm2 .

 

randamentul trafo-urilor de mici dimensiuni este aprox 60% deci daca vreau cei 9-12 W sa zicem 10W

trebuie sa adaug "pierderile " adica sa mai pun tole in plus cea ce mareste gabaritul ..

 

Adica sa ajungem la final trebuie sa aiba un gabarit mai "baban" daca este adaptor cu transfotrmator !!

 

un adaptor YAMAHA acum il masor ..de 12V/700mA are dimensiunile de 80 x 55 x 55 mm .

 

Pedalele nu se strica doar daca ai consum mai mare cade tensiunea ,..aceste trafuri cu multe iesiri nu au stabilizator ...precum am scris doar iesiri intermediare de pe infasurarile secundare ..o punte redresoare si un condensator de 100uF . dar ar fi nevoie de aprox 1000uF ca sa nu creasca riplul de "brum" la consumul de 1A .

 

Deci se poate arde traful ...pericolul ar fi sa nu cumva sa se faca contact intre primar si secundar ..trafo--ul sa aiba sectiunile primar /secundar separate izolate corespunzator ...ce nu am vazut la aceste adaptoare "multitensiune ".

 

Adaptoarele mai profi au si o siguranta termica ..un "varistor " in serie cu primarul care la temperatura peste cea admisa ( aprox 70 grade rezista izolatia CuEm al conductoarelor ptr bobinaj ). acest varistor i-si creste brusc rezistenta (serie )astfel limiteaza puterea absorbita si previne supraincalzirea ce poate as duca la arderea trafo-ului .

 

 

Aceste adaptoare ieftine nu au pamantare ..nu au stecher cu pamantare nu au siguranta fuzibila ...deci sunt PERICULOASE !!!!

 

mai ales pe o scena !!! unde ai pamantare pe alte scule /stative .

 

NU FOLOSITI ORICE ADAPTOR Pericol de Electrocutare !!!

 

Asa dar pedalele nu prea ar fi sunt in pericol , eventual pericolul ca ramai fara tensiunea prescrisa si ca vei avea "brum" de la filtrajul slab ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.