www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bc Rich Fx6/ Bc Rich Eagle/ Cort M600 - Which One To Pick?


lex
 Share

Recommended Posts

Salutare. Sunt in cautarea unei chitari cu doze Humbucker si nu sunt fan Jackson, Ephiphone, Ibanez sau LTD, plus ca as vrea sa fie destul de versatila ( coil tap/ defazare ). Pana acum am cantat numai pe single coil cu un Fender BAJA Telecaster, in mare parte pentru ca mi-a placut foarte mult sunetul de Tele, sistemul de coil tap si personalitatea chitarii in sine, dar parca lipseste ceva si nu e chiar atat de versatila, iar dupa ce am dat o fuga prin magazine m-am oprit la aceste 3 modele, dar nu stiu foarte multe despre ele si ma gandeam ca poate aici sunt persoane care le-au avut sau le-au intalnit si cunosc mai multe detalii, ca asa review-uri din afara sunt o multime. Assassin mi-a placut pentru sunet si multitudinea de tonuri ce pot fi scoase din ea mi se pare ca pot fi folosite la foarte multe stiluri, dar si felul in care se canta, mai ales datorita constructiei neck-thru. Eagle mi se pare o varianta mai accesibila cu mai putine tonuri, dar care e destul de carnoasa si are un aspect foarte fain, iar Cort M600 chiar m-a surprins la ce pret este si cum suna pentru pretul asta. Chiar mi se pare mai reusit decat un PRS entry-level. Mentionez ca nu este o chitara doar de hobby, vreau sa o folosesc live si in studio. Altceva ce am mai incercat a fost un Lag I100 care mi se pare ca e prea jos pentru ce am nevoie si un CORT Z44 dar dozele EMGHZ mi s-au parut prea inchise.

 

Multumesc anticipat :).

Edited by lex
Link to comment
Share on other sites

90% sunt convins de FX6, acum ar mai fi problema pretului in comparatie cu celelalte modele, deci in partea asta as fi mers si eu, dar as fi vrut mai multe pareri sau detalii. Nu prea stiu nimic despre chitarile BC Rich in ceea ce priveste fiabilitate, constructie. Asa la prima vedere si la atingere par rigide si bine facute.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.