www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Tremolo!


Guest Dragos Baciu
 Share

Recommended Posts

Guest Dragos Baciu
Guest Dragos Baciu

Si merge pus orice fel de whammy bar?

De asemenea mi-a picat "manerul" de la un peg. De unde pot lua unul separat?

Link to comment
Share on other sites

Ce ai tu acolo este un tremolo in 6 suruburi, nu as zice neaparat vintage, asta judecand dupa saddle-uri. Ia un subler si masoara interiorul cavitatii pentru tremolo arm. Nu sunt decat doua variante, cum sa mai mentionat. Fie este de 5mm, fie de 6mm. Daca nu ai subler, cauta pe cineva care are o chitara tip strat si verifica daca ti se potriveste bara la tine. Acum inca o chestie o spun, din propie experienta. Daca chitara este fabricata in China, sau ma rog, este o chitara ieftina si daca si hardware-ul de pe ea este ieftin, sansele sunt foarte mari ca tremolo arm-ul pe care tu il cauti sa aibe diametrul filetului de 6mm. Sa iti spun si de ce. Fiind un lucru low cost, nici materialul din care este facut nu este diferit. Este un otel mai moale, mai putin rezistent la forta exercitata asupra lui si din acest motiv se prefera folosirea unui filet mai gros pentru a evita accidente de genul ruperea filetului in orificiu. Ti-o spun din experienta propie. Am un Stratocaster cu sistem tremolo Fender care a avut filet de 5mm. Nu mi-a placut bara cu care a venit, era putin diferita de modelul standard, asa ca am luat bara cu filet de 6mm de pe o chitara Hohner. Nevroind sa stric tremoloul de firma, de pe chitara recent achizitionata, am facut prostia de a da filet de 5mm peste cel de 6mm. Cum eu cant cu corzi de .011, si prefer ca tremoloul sa fie lipit de corp, am pus toate cele 5 arcuri. Si continuarea nu a fost una placuta, desi am reusit sa evit accidentul de a se rupe capatul cu filet in lacas. Ulterior, evident, am luat o bara de 6mm si am dat filet in tremolo si la revedere. Deci in concluzie, daca tremoloul este ieftin, ai sanse sa gasesti tremolo arm de 6mm care este mult mai des intalnit decat cel de 5mm, care apare la chitariile Squire si Fender produse in Mexic. Probabil ca mai sunt si altele, dar nu le stiu eu momentan... :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Am chitara cu vintage tremolo.

Trebuie sa schimb corzile acum prima data

Trebuie sa fac alte reglaje dupa schimbarea corzilor, inafara de intonatie si acordaj?

Mentionez ca pun acelasi tip de corzi si nu am montata maneta la tremolo.am folosit numai o data maneta sa vad cum suna dupa care am scos-o.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.