www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Amplificator Hi-Fi Si Mixer


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Buna seara colegi chitaristi.

 

Am achizitionat in ultima vreme dou boxe pasive de la PIoneer...Cu care vreau sa-mi fac si treaba chitaristica..si treaba de audiofil..petrecaret si restul.

 

Treaba sta asa... Am boxele respective..2 boxe de 50 W.. si anume astea. :D

 

BOXE - In stare perfecta de functionare si estetica.

 

Vreau pentru amplificarea lor sa cumpar AMPLIFICATORUL RESPECTIV .. Intrebarea mea este...Va fi bun..va fi cea mai buna alegere sa zicem?? As avea si alta solutie mai buna..Din cate am vazut... are 50W..2 canale..stereo..Cam tot ce ar trebui.

 

Si acum ultima intrebare. In casa am 1 chitara..1 colega cu microfon..sora-mea isi va lua clape..Urmeaza un bass..Un cajon...Tot felul de instrumente..Cu gandul de a face Home-Recording.. Diferite covere... Melodii..Si m-am gandit la un Mixer...Tinand cont ca in vara voi avea si ceva cantari am zis ca un mixer mi-ar veni Numai bine...Si m-am gandit la achizitionarea MIXERULUI ACESTA.

 

Ce parere aveti...Se vor itnelege bine aceste ustensile?? Vazand ca mixerul are si placa audio pe USB am zis ca imi va prinde bine si la recording.

 

Am vazut acelasi MIXER FARA PLACA AUDIO USB .. cu 100 Ron mai ieftin...Se merita aceasta diferenta?? OAre va fi rentabil??

 

Astept ceva pareri...Sau recomandari dupa caz..produsele le voi achiztiona de noi fiind luate de catre tatal meu..Garantia face mai mult decat 50% pentru el.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un Pioneer VSX-516K si mi se pare super calumea, are atatea setari(toate tipurile de surround , dobly pro logic, bla bla), eq pe fiecare canal, preamp, spacing, are calibrare automata, shitload of stuff

 

are protectie la iesire, daca atingi firele, scrie OVERLOAD !!! si se stinge, iar dupa il poti aprinde

 

poti schimba impedanta , 6 sau 8 ohmi

 

ai setari de X over, de regenerare a sunetului si nush ce, bla bla, prea multe

 

mi-a luat 2 zile sa studiez manualul sa stiu tot ce face

 

24 bit 96 khz!

 

http://www.be-loud.r...neer/VSX-516-K/

 

 

Incearca sa cauti un model similar cu cel din linkul meu, se prea poate ca o sa vrei candva mai multe boxe si atunci o sa iti para rau.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nimic..dar eu am itnrat pe siteul MC si l-am vazut pe acesta si nu mi s-a parut un pret exagerat... Vazand cate are..destule itnrari..interfata..

 

RAzvan.. Cam cat ar ajunge un Amplificator ca cel pe care il detii?

 

http://www.okazii.ro/sisteme-audio/amplificator-audio/vand-receiver-6-1-pioneer-vsx-516k-6x100w-telecomanda-originala-manual-operare-a60711410 Am gasit acesta.. pare ok...Doar ca nu sunt foarte incantat de cumparat produse fara proba...

Link to comment
Share on other sites

excelent pret!

 

eu am avut norocul sa il primesc de majoratul meu...atunci a fost...1080 ron :lol: deci na

 

eu zic sa sari pe el...e FOARTE ok! crede-ma. Eu intr-o vreme ma plangeam ca nu am amp pt boxele mele, acum ma plang ca nu am boxe de boxe pt amp :tardlol:

 

Mai mult ca sigur nu are nimic. Dupa un anume volum, incepe sa bata un cooler automat pe radiatorul pe care sunt finalii. Are 4 finali imensi, cum n-am mai vazut, nici nu stiu ce sunt :D. Scula nu prea are cum sa se strice pt ca are protectia aceea. Eu zic sa go for it (vad ca userul are feedback ok)

 

Il am ampu de 6 ani, l-am folosi si la party-uri.

Link to comment
Share on other sites

Ok...o sa tin cont de sfat..si il voi lua cat mai rapid...am vazut ca are sute de controale..si cu un mixer adecvat... Voi face treaba buna zic eu...Ca si asa tatal meu zicea ca acestor 2 boxe i se vor mai alatura inca 2 de 100 W..de alea inalte..Si ar fi perfect..:D

 

Despre Mixer ce zici?:D

Link to comment
Share on other sites

Personal nu sunt fan Pioneer, am luat de curand un amplificator 'de casa' si am fugit cat am putut de Pioneer si Akai care se pare ca sunt sunt foarte populare la momentul asta si la segmentul asta de pret. Amplificatorul ales de tine (PioneerA-10-K) are disorsiuni cam maricele, cel putin daca specificatiile de la emag sunt corecte. In multe cazuri insa, eu am gasit greseli, nemaivorbind de informatii incomplete puse doar ca sa scrie si ei ceva acolo, deci iti recomand sa consulti pagina producatorului daca chiar vrei sa fii sigur pe niste cifre. Si raspunsul in frecventa e cam mic.

 

Te poti gandi si intr-o oarecare perspectiva. Daca ai sa pui pe el vreodata boxe 5.1 sau 7.1 e ok sa-ti iei un amplif cu mai multe canale. Daca esti sigur ca vei merge doar pe stereo, atunci arunci niste bani, cu care eventual ai putea sa te duci un model mai sus in aceeasi gama.

 

Sa tii cont si de impedanta. Vezi cat au boxele (dar nu te ghida dupa asta, pentru ca le vei schimba probabil cat de curand). Daca puterea amplificatorului RMS e data la 4 ohmi, la 8 ohmi va fi mai mica. E vorba de rezistivitatea bobinei difuzorului, care la 8 ohmi e mai mare.

 

Receiver-ul recomandat de Razvan (VSX-516K) pare ok la banii astia, desi personal nu sunt adeptul receiverelor. Iti trebuie sau nu radio? Daca nu, de ce sa platesti unul? Mai bine cu diferenta urci la amplificator. Mi se pare micut pretul in schimb (la cel second, ca nou nu l-am mai gasit nicaieri), cu atat mai mult pentru all in one... Insa n-am avut timp sa caut detalii, deci mai bine vorbesti cu Razvan ca e mult mai avizat pentru ca s-a jucat cu el.

 

Eu as opta pentru amplificator dedicat. Insa asta e o optiune personala, nu inseamna ca nu exista si receivere bune. Ti-as recomanda un Matantz sau Denon. La capitolul entry level stau destul de bine. Eu am luat un Marantz PM5004 (pentru ca nu m-a interesat emularea 2.1, 5.1, 7.1) si sunt destul de multumit de el pentru banii astia (ma rog, a fost cel mai ieftin din gama lui). Ce-i drept, Marantz sau Denon te arunca cu cateva milioane mai sus, dar avand in vedere ca nu-ti iei in fiecare zi un amplificator, poate ca merita, poate ca nu... Tu decizi, sau mai bine zis, bugetul.

 

De mixer nu stiu ce sa zic, eu am un Behringer (de jucarie), nu retin exact modelul, 1012 sau 1202 ceva de genul si are zgomot mare rau. Nu ti-as recomanda, desi eu l-am luat constient fiind de asta, dar la momentul ala si la banii astia, nu am avut ce sa iau.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.