www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Home studio..again...am nevoie de pareri, critici etc


Guest MOS
 Share

Recommended Posts

Salut

 

M-am apucat de curand sa-mi schitez un proiect de studio exclusiv (momentan) pentru voce si as avea nevoie de cateva sfaturi.

Punctual...

 

O camera 3 pe 3 in care va fi whisperroomul de tras voci, calcul si o canapea.

Deja am o idee cum voi antifona camera si whisper roomul dar nu stiu foarte sigur cum sa fac o configuratie beton pentru mic- placa-mixer- calc.

 

Am cumparat de curand un rode nt2a pe care am mai lucrat si pe care stiu ca sun bine. Acum vine partea tricky. Ma gandeam sa cumpara o placa audio maudio fireware 410 cu un mixer mackieDFX6.

E, de aici, e cam ceata. Nu stiu cum si daca leg calcul de placa si apoi de mixer si de mic ar fi ok.

Oare am nevoie de un preamp? :)

Mentionez ca trag pe un adobe audition 1.5 (enough pentru moment) si efecte, sunete etc in fruty.

 

Multam frumos pentru eventualele voastre sfaturi. :)

Link to comment
Share on other sites

ce inregistrezi , o singura voce ? un cor ?

 

nu stiu ce PC ai (tipul ?? e4 dual core ?) si cat poate sa duca , dar 95KHz/24 bit ar fi bine , dar la mai multe canale de doua nu stiu ce probleme apar .Mixerul e hyard sau soft , digital sau analogic ? scrie si tu ca drak stie toate prostiile de tipuri ce apar zilnic una mai "pro" decat cealalta.

 

teoretic e de ajuns un microfon calitativ , condenser cu membrana mare dubla , cu caractteristica selectabila si preampliful propriu .Dar s-e poate si cu trei microfoane si cu un mixer .Problema e foarte foarte vasta,gasesti pe net de toate , citesti tot ce poti si tragi concluzii.

 

baga in google ...home recording ...recording studio,,,voice rercording ...studio mic...tipul sculelor ...intra pe forumuri care discuta aceste probleme sunt cu zecile.

legarea si punerea in functiune a soft si hardului al inveti din cartea tehnica din help si cu multa rabdare.

Citeste Help si Tutorial din Adobe si afli mai multe decat ai nevoie.

 

deci pune-te pe invatat si experimentat.Nu este nici o sansa sa-ti spuna cineva pe scurt in doua vorbe ,doar ajutoare se mai pot da , idei..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ce inregistrezi , o singura voce ? un cor ?

 

nu stiu ce PC ai (tipul ?? e4 dual core ?) si cat poate sa duca , dar 95KHz/24 bit ar fi bine , dar la mai multe canale de doua nu stiu ce probleme apar .Mixerul e hyard sau soft , digital sau analogic ? scrie si tu ca drak stie toate prostiile de tipuri ce apar zilnic una mai "pro" decat cealalta.

 

teoretic e de ajuns un microfon calitativ , condenser cu membrana mare dubla , cu caractteristica selectabila si preampliful propriu .Dar s-e poate si cu trei microfoane si cu un mixer .Problema e foarte foarte vasta,gasesti pe net de toate , citesti tot ce poti si tragi concluzii.

 

baga in google ...home recording ...recording studio,,,voice rercording ...studio mic...tipul sculelor ...intra pe forumuri care discuta aceste probleme sunt cu zecile.

legarea si punerea in functiune a soft si hardului al inveti din cartea tehnica din help si cu multa rabdare.

Citeste Help si Tutorial din Adobe si afli mai multe decat ai nevoie.

 

deci pune-te pe invatat si experimentat.Nu este nici o sansa sa-ti spuna cineva pe scurt in doua vorbe ,doar ajutoare se mai pot da , idei..

 

Am un AMD athlon la 3800+ cu 2 G de ram.

Mixerul la care ma gandeam hard, analogica (parca).

Momentan trag doar o voce, merg pentru un singur microfo.

 

Multam pentru sfat....de aproape 3 luni sunt pe tot felul de siteuri si forumuri din afara dar vroiam sa stiu cum merg lucrurile la noi. La ei poti lua super scule la mana a doua la mai bien de jumatate de pret dar la noi lucrurile se pare ca nu merg chiar asa.

 

 

 

Iti recomand sa renunti la mixer, Firewire 410 avand un 'mixer' pe 4 canale integrat precum si preamp :)

 

Iar efectele le poti baga din software.

 

Multam frumos

 

Ma gandeam si eu la asta dar sincer nu stiu cum se aude. Dar daca in viitor merg si pe mixer sa trag mai mult decat voceprin microfon, imi influenteza (in bine/rau) modul in care trage vocea?

 

Iar eu iti recomand sa scapi complet de mixer si sa merg pe o solutie dedicata unei astfel de operatii.Sugerez cu caldura un Presonus Firepod.8 intrari, firewire, scula de performanta.Am una si merge beton :)

 

Mulam

M-am uitat pe musicianfriend si e cam pe la 500 de dolari.

Tu cum il ai conectat? direct in placa audio?

Link to comment
Share on other sites

Nu. Ambele sunt placi audio externe. Adica le legi prin FireWire la calculator, bagi driver-ul pe calculator si - voila - ai noi placi de sunet instalate :)

 

Cat despre 'pe viitor' - din cate stiu Firewire 410 are intrari preamplificate de microfon (nu stiu daca are Phantom Power) precum si intrare de chtiara HI-Z si intrari de linie. Si digital parca. Si din cate stiu tot ce intra si iese poate fi balansat.

 

Nu cunosc calitatea preamp-urilor din 410, dar presupun ca sunt cel putin decente.

 

O alternativa foarte viabila si convenabila si ca pret ar fi Line6 TonePort UX2. Nu are acelasi I/O, dar are un POD XT integrat, preamp-uri de microfon bune cu Phantom Power, modelare si efecte etc si merge pe USB. Vezi ca era un articol despre TonePort-uri in CHIP-ul de luna asta (abia l-am citit si eu).

Link to comment
Share on other sites

Exact.Deci nu ai nevoie de nimic altceva, si nu au nici o legatura cu placa/placile deja existente.Singura chestie de care ai nevoie este portul firewire, dar toate computerele din ziua de azi au asa ceva :)

Legat de Firepod, l-am folosit cu rezultate excelente, desi nu am microfoane prea bune.Scula merge cam pe la 500 euro in europa, si tot cam pe atat si daca nu ai prieteni/familie prin state sa ti-o aduca.

 

La un Delta 1010 te-ai gandit? sa stii ca ar fi o alternativa bunicica si asta si cred ca iesi mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Multam pentru sfaturile voastre. :)

 

O sa ma apuc de un nou research pentru sculele propuse de voi sa vad cum sunt.

Daca mai are cineva vreun sfat, il astept cu placere.

 

Multam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.