www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegerea amp-ul perfect


Guest claxonn
 Share

Recommended Posts

Guest claxonn

La cererea lui cearny deschid un nou thread in care cei mai experimentati ar putea sa dea niste sfaturi generale legate de diverse aspecte pe care poti sa te bazezi cand faci o asemenea alegere.

 

 

 

Deci, la ce l-ati sfatui sa se uite, pe un incepator care vrea sa-si ia un combo? Firma? Putere? Dimensiunea dif-ului? Dimensiunea cabinetului? Efecte extra? Canale? Lampi? Sau pur si simplu ar trebui testat si ales dupa ureche ce place fiecaruia? Daca nu ai posibilitatea sa testezi, nu cumperi?

Link to comment
Share on other sites

Putere cat mai mare , difuzor cu SPL cat mai mare .si mai nou si banda def frecventa mai "larga" , ca sa poti reda setarile si din DSP.Difuzorul sa rezitse la dublu wataj fata de cel al statiei.

 

 

 

Nu prea ai ce sa compari .

 

De comparat si ales merita numai din cele calitative si cu Brand recunoscut ce garanteaza calitatea

 

Adica ce sa iei un Fender sau un Marshall sau poate un HH...etc doar cateva firme sunt recunoscute .

 

( mai nou e dubioasa treaba si cu brand-uri vestite , tot chinezisme)Firma "mama" nu se intereseaza de mentinerea calitati , da-nd vibna pe cei ce au luat licenta si se spala pe maini . Asa ca nu poti avea incredere. Japonezi si americani ar fi pe felie dar nu prea ajung aceste scule in europa.Daca ajung pretul creste din cauza transportului si din cauza vamilor impuse de EU , ajungand la pret dublu , asa nefacand fata dumpingului.

Mai asteptati un pic si sculele chinezesti se vor face la noi de chinezi , am vaz la TV.... noi la capsune in spania ...chinezi la noi ...la chinezi ??...lol

 

DE ALES SE ALEGE CEL MAI BUN PE INCERCATE SI COMPARATIE ..nu dupa spusele lui unul sau altul .

 

Nu se poate incerca o statie fara sa o poti compara cu una de referinta , nu poti distinge diferenta de 3dB dupa amintiri.!! Considerand ca se incerca in incaperi mici esti pacalit de reflexii .Nu se poate incerca nici pe rand doua scule ( prin auditie )chiar daca se asculta in aceleasui conditii dar pe rand la interval mai mare de timp mai multe minute .

 

Trebuie sa fie comparatie instantanee ,pe loc, in acelasi timp ,cu aceiais sursa de semnal , deci conditii identice.

 

Se incerarca cu joasele la "maxim" cu cel mai jos ton si la volum "maxim" trebuie sa reziste .Nu incercati voi ci puneti pe ce; care vinde sa va demonstreze ca nu se rupe difuzorul la un bombdiving la chitara sau la un Si la "max"la chit bas.

 

O statie mai ieftina poate sa sune la jumatate din puterea unei statii mai calitative ( dif mai bun , traf mai bun) un dif cu +3dB suna dublu putere , aprox 1,3 ori mai tare . adica un dif de 93 dBSPL co o statie suna ca doua difuri cu SPL 90dB cu doua statii de aceiasi putere statiile.Nu se aude dublu de tare dar ai un castig insemnat si rezerva de dinamica .

In consecinta daca cumperi doua statii "proaste " cu dif slab , dai bani mai multi dar mai platest si la transporet in plus .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

ce termen ciudat amp-ul perfect ...pai asta tine de gusturi...reteta pt ampul pefect:

multi bani+mult timp+multe incercari=amp-ul perfect

asa ca pt incepatori care cauta amp-ul perfect ....cauta-ti in magazine

chestia cu specificatii este valabila pt oameni lacomi care vor cat mai multe pe bani putini(parerea mea)

si decat sa aleg behringer (sau nush ce firma care baga niste specificatii din cer ) mai bine probez si aleg altceva

 

 

ps: nu cumparati calculatoare, cumparati a doua jumatate a instrumentului pe care cantati

:):):) Parerea mea ?! Domle'!!!

Link to comment
Share on other sites

ce termen ciudat amp-ul perfect ...pai asta tine de gusturi...reteta pt ampul pefect:

multi bani+mult timp+multe incercari=amp-ul perfect

asa ca pt incepatori care cauta amp-ul perfect ....cauta-ti in magazine

chestia cu specificatii este valabila pt oameni lacomi care vor cat mai multe pe bani putini(parerea mea)

si decat sa aleg behringer (sau nush ce firma care baga niste specificatii din cer ) mai bine probez si aleg altceva

ps: nu cumparati calculatoare, cumparati a doua jumatate a instrumentului pe care cantati

:):):) Parerea mea ?! Domle'!!!

 

Si pleaca cavaleri mesei rotunde sa se bata cu balaurul , si sa caute "statia perfecta"

hehe

 

scuza ca m-am repetat cu tema de statii in acest topic dar credeam ca celalat post ( ce este la amplif mic de 15W , aici pe rgc.ro ) credeam, ca l-am sctis pe forumul lui "mibu" ...dar nu-i rau sa afle tineri incepatoriu peste tot deespre problemele cu sculele.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Putere cat mai mare , difuzor cu SPL cat mai mare .si mai nou si banda def frecventa mai "larga" , ca sa poti reda setarile si din DSP.

 

Ok, dar pentru incepatori care stau la bloc? E suficient 15W? Ar fi bine 30W? Mai mult?

Link to comment
Share on other sites

Am cantat de cateva ori (mai mult de 5 ori ca sa nu spuna altii ca-mi fac parei pripite) pe un crate al unui priete si recunosc ca sunt incantat de distors-ul si saturatia care o are.Suna ok si pe clean-uri dar nu ca un fender sau marshall. Din cate stiu are 150W si la costat ceva peste 300 euro. Normal ca nu poti canta live cu el decat la vreo petrecere poate... :) dar pentru inregistrari cred ca e destul de bun la banii astia.Sunt de acord cu cei care zic ca fiecare-si alege dupa gusturi,buget si cu multe teste o scula.

Link to comment
Share on other sites

Ok, dar pentru incepatori care stau la bloc? E suficient 15W? Ar fi bine 30W? Mai mult?

 

Pana si 15 W prea mult ... cu 30 se poate trai, dar nu o sa ii folosesti niciodata in casa, iar mai sus deja e waste of money ...

 

O chestie importanta la ampurile mici e dimensiunea fizica. Un PEAVEY Rage 158 e mult mai mare decat un fender cu aceleasi specificatii ...

 

Dintre astea de 15 w (mai mici nu cred sa gasesti) acceptabile (dupa parerea mea, si din ce am incercat eu) ar fi Peavey(Rage sau Blaze 158), VOX(AD15VT sau Pathfinder 15 R).

 

VOX AD15VT e cel mai marfa amp de 15 auzit de mine. DSP ala mi de pare chiar acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Pana si 15 W prea mult ... cu 30 se poate trai, dar nu o sa ii folosesti niciodata in casa, iar mai sus deja e waste of money ...

O chestie importanta la ampurile mici e dimensiunea fizica. Un PEAVEY Rage 158 e mult mai mare decat un fender cu aceleasi specificatii ...

Dintre astea de 15 w (mai mici nu cred sa gasesti) acceptabile (dupa parerea mea, si din ce am incercat eu) ar fi Peavey(Rage sau Blaze 158), VOX(AD15VT sau Pathfinder 15 R).

VOX AD15VT e cel mai marfa amp de 15 auzit de mine. DSP ala mi de pare chiar acceptabil.

 

Mai, eu am pus ochii pe doua ampuri : problema e ca nu pot sa le incerc.

 

 

 

1. HUGHES&KETTNER TOUR REVERB

 

2. LINE6 SPIDER II 112

 

 

 

Stiu ca o sa sariti acum ca... nu te lua dupa gura unora sau altora.. dar as vrea sa aflu parerea celor care au folosit asa ceva. Despre primul amp am primit deja de la un amic o parere cat se poate de pozitiva.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Cred ca is prea puternice pentru ce iti trebuie tie. Vektor ti-a spus deja ca si 15W sunt prea multi pentru apartament, iar eu nu pot decat sa-l aprob.

 

Pai ... nu e mai ok daca repet pe un amp mai mare dar la volum mai mic? (n00b-u din mine)

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Guest Ildest

Eu in ultima vreme nici macar nu m-am mai uitat la rage 158 .. ca si la lvl 3 imi bat vecini in tzeava ......

Diferente enorm de amri intre ampurile de 15 w nu sunt .. DAR exista. oricum e diferenta mai mare de la dif de 8" la cel de 12" .. prefer in orice moment cel de 12" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Eu in ultima vreme nici macar nu m-am mai uitat la rage 158 .. ca si la lvl 3 imi bat vecini in tzeava ......

Diferente enorm de amri intre ampurile de 15 w nu sunt .. DAR exista. oricum e diferenta mai mare de la dif de 8" la cel de 12" .. prefer in orice moment cel de 12" :)

 

Asta e unul din motivele pentru care m-am orientat catre ampurile astea.. ca iar.. "am auzit" ca diful cel mai potrivit pentru chitara e ala de 12''...

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

eu am rezolvat problema volumului cu un little gem home made ...bai frate nu are decat juma' de watt dar rupe :):):) .... la gain maxim face prea multa galagie pt apartament ,si il pun intrun dif de 3" ,asa ca 15w ... prea mult!!!! ....pt cei care stiu sa lipeasca doua piese il recomand cu caldura .....e prea tare si prea ieftin

ps: eu vb pt repetat acasa ...ca daca te duci la sala cu el ...rad colegi :(

Link to comment
Share on other sites

daca e numai si numai pentru cantat acasa ( exersat ,inregistrat ) .

 

Eu am exersat acasa pe magnetofoane ,Tesla B4 suna bestial cu lampa in clasa A.

Apoi am avut un Grundig tot pe lampi si acesta suna super .

Apoi am avut Tesla B115 cu doua TDA2030 suna perfect ( 2 x 10W) dar e prea tare la bloc in schimb e super cu procesoare .

 

Am mai folosit si Rostrov 105 dar tot cu procesor sau efecte analogice caci ajunge la 2 x 30W la maxim.

Boxele doua "Meloman" de 80W dar nu suna bine numai cam pana la 40W pe boxa caci diful de medii are numai 20VA si tweeterul ca, 10W.so cu chitara chiar pe medii ar trebui sa ai difuzor bun.

 

Putine statii am gasit care sa raspunda la fel de bine ca aceste magnetofoane , ele fiind facute cu piese bunicele si de calitate .

 

Nu poti canta acasa cu 30W e tare(statia VOX a lui Bujor Hariga are 30W) ,30W e destul la un birt sau un club unde ai amplificare pe fata .Doar ca trebuie sa o ridici la inaltimea urechi sa ai control mai bun.asta numai daca se canta tare ( daca deranjeaza toba).

 

In casa cred ca 6-10 W e destul .Oricum in casa din cauza incaperi mici suna haotic din cauza reflexiilor din pereti ,dai mai tare creste harmalaia .

 

Eu acum exersez cu casti , dau cat de tare trebuie si am control .Tonul dorit al realizez cu DSP.

 

Statia buna , inseamna ca trebuie sa redea tot ce poti canta "la rece" fara nici un efort in plus pe soundul "clean" !!! Nu prea am gasit asemenea statii la puteri mari .Eu am si un ACOUSTIC de 220W care este special disign si ptr chitara acustica si bas acustic .Functioneaza in clasa AB si reproduce foarte fidel dinamica si pentru fineturi cantate la chitara acustica cu doza sau microfon..

 

Acesta dinamica este cel mai important ptr exersat si ptr inregistrare , deci inca odata !! sa redea pe clean fara distorsiuni sesizabile si fara compresor tot ce poti canta fara efort ,clar si usor la chitara neamplificata .

Dac pe statie trebuie sa dai mai tre cu pana si sa apesi mai tare la Pull and hammer acea statie nu este OK!!

 

Incepatori nu au inca constientizata aceasta problema de tehnica a cantatului la chitara (inca)asa ca e bine sa-i aleaga statia un avansat ,daca e posibil un chitarist profi.Altfel nu stii la ce sa fii atent.

 

Am cantat si pe Marshall de 100W pe tuburi ce nu suna nici cum pe clean .Am cantat pe Marshall pe tranzistoare ce suna fantastic si pe clean .Nu e totul numai firma .

 

Inca ceva , la tonul clean ai nevoie de "hedroom" mare , canti in medie cu 3W si la varfuri de atac urci si la 150W ce trebuie reprodus fara distorsiuni .Adica dinamica de interpretare , pianisiimo -fortissimo trebuie sa poata fi redata clean.Este cam greu dar ar fi bine sa ai amplif cu headroom cat mai mare.

 

Cand spun sa nu cumparati dupa vorbe , ma refer la " vorbe" intre incepatori care inca nu au experienta necesara .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

shefu, schimba si tu PERFECT cu POTRIVIT

ca tot citesc la threadul asta cu gandul ca invat si io care-i ala perfect :)

....si mi-e teama ca nu sã iegzista asa ceva :)

 

shefu... eu nu stie sa faca d'ashtea... daca bhinevoieshte cariva administrator sa faca ho modificare, trai-ar masa, sa-o faca mancatzash, dar je nu poate

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.