www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

romania adera la urss, poate chiar la imperiul habsburgic


vektor
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

proiect de lege>sesizarea camerei competente>dezbatere in comisii>dezbatere in sedinta camerei respective>dezbatere in plen>votare

Link to comment
Share on other sites

...PROTEST. Pe baza aceleiasi legi, tinerii care poarta cruciulite intoarse sau "anumite tricouri" cu fotografiile/simbolurile trupelor favorite... ar putea fi sanctionati! In consecinta, organizatia Solidaritatea pentru libertatea de constiinta, impreuna cu mai multe ong-uri partenere, organizeaza la 28 octombrie, in Piata Constitutiei, un concert de protest. Printre trupele si muzicienii invitati se numara formatiile Timpuri noi, Sarmalele reci, Taxi, Iris, Luna amara, Phoenix si solista Ada Milea.

 

numai trupe sataniste :) :) :)

cat despre religie f*ck of

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

deci daca legea asta intra in vigoare imi leg trotil de gat si zbor casa poporului

 

 

ps: vb serios :):):(B););):o;):)

Doamne!!!!pai satanisti nu se bucura de libertate de religie ;););):o ...esti liber ..doar daca esti deacord cu mine

ps: eu sunt crestin ...dar is si democrat

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

nu se va vota oricum :)

insa ar fi bine sa eradicam toate cultele astea de deraiati mental.

gen gebeleizis si alte organizatii

 

iar in legatura cu muzica rock ... prea putine trupe din romania au comportament excentric pe scena, si acelea oricum sug rau de tot, deci nu ne-ar afecta muzica rock :)

Link to comment
Share on other sites

e vorba si de trupe straine care nu pot concerta in Romania in ipoteza ca s-ar vota o asemenea lege.

Ca bonus e posibil ca de exemplu o piesa de teatru unde apare o pentagrama sau o cruce intoarsa sau un alt simbol sa fie cenzurata.

Dupa parerea mea o asemenea masura ar avea exact efectul invers (ca la prohibitia din anii 30).

Link to comment
Share on other sites

Guest WrathChild

pm de dobitoci ce sunt astia cu legile....tata e preot si nu zice nimik...ba chiar mai baga urechea la unele mel si prostii nostrii o ard in figuri de mari intelectuali si dau legi proaste...ceausestii draq!!!

Link to comment
Share on other sites

Legea asta a picat in UK. Lasa ca o pun romanii. Nu e nimeni student la Drept ceva? Legea intra in conflict cu legile care asigura dreptul la libera exprimare. In cazul asta se ajunge la Curtea de Justitie si una din legi trebuie sa cada neaparat. Poate sa dezvolte cineva mai mult?

 

E incredibil cum se pleaca urechea la niste islamisti retardati. Se simt atinsi, hai sa cerem. Problema e ca li se da. What next? Alcoolul, costumele de baie, femei cu capul gol? Ca ei se simt lezati si de chestiile astea.

Link to comment
Share on other sites

E incredibil cum se pleaca urechea la niste islamisti retardati. Se simt atinsi, hai sa cerem. Problema e ca li se da. What next? Alcoolul, costumele de baie, femei cu capul gol? Ca ei se simt lezati si de chestiile astea.

Eu zic ca te uiti prea departe. Da ai nostrii ortodocsi crezi ca's mai cu mot?

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

Salut tuturor.Eu am terminat dreptul.Am citit articolul cu pricina:"In Romania sunt interzise orice forma,mijloace,acte sau actziuni defaimatoare shi de invrajbire religioasa,precum shi ofensapublica adusa simbolurilor religioase".Este o formulare foarte ambigua shi de aceea foarte periculoasa.Pe langa trupe intradevar sataniste pot fi interzise orice trupa care are doar un singur vers sau cuvant care vine in contradictzie cu articolul respectiv(art.13 din noua lege a cultelor).NU TREBUIE LASAT SA SE ADOPTE UN ASEMENEA ARTICOL DEOARECE MULTE CONCERTE SHI MANIFESTARI ARTISTICE DE VALOARE NU VOR MAI PUTEA AVEA LOC.ORICE FORMULARE JURIDICA DE GENUL ACESTA LASA LOC LA O PLAJA LARGA DE INTERDICTZII CARE VOR FI LA DISCRETZIA AUTORITATZILOR,ACOPERITE DE ACEST TIP DE ARTICOL DE LEGE.DOAR CUVANTUL"ORICE" INSEAMNA DE FAPT CAM TOTUL IN MANA UNOR MINTZI DIABOLICE.

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

CONSTITUTZIA ESTE LEGEA FUNDAMENTALA A UNUI STAT.ORICE LEGE INTRA IN CONTRADICTZIE CU EA TREBUIE ABROGATA.

 

Daca parlamentul va adopta respectiva lege ea va intra din start in contradictzie cu art.30 din Constitutzia Romaniei care priveshte libertatea de exprimare,mai ales alineatul 1:"Libertatea de exprimare a gandurilor,opiniilor sau a credintzelor shi LIBERTATEA CREATZIILOR DE ORICE FEL,PRIN VIU GRAI,PRIN SCRIS,PRIN IMAGINI,PRIN SUNETE,SAU PRIN ALTE MIJLOACE DE COMUNICAREIN PUBLIC SUNT INVIOLABILE".

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

dap asa banuiam si io. dar mai e o intrebare (deh sunt mic si nu ma pricep) dak este o contradictzie in codul de legi este cineva kre ia totul la puricat k sa o gaseasca? sau se fac totzi k ploua?

Link to comment
Share on other sites

Guest Eugen_G

ORICE CETATZEAN POATE RIDICA O EXCEPTZIE DE NECONSTITUTZIONALITATE IN FATZA ORICAREI INSTANTZE.ADICA ORICINE POATE SA CEARA DESFINTZAREA LEGII RESPECTIVE.ORICUM EU SPER CA NU O VA ADOPTA parlamentul SAU ,DACA VA FACE MAREA PROSTIE SA O ADOPTE,NU O VA SEMNA BASESCU.

Link to comment
Share on other sites

Guest andred

in cazul in care cetzatzeanul x ridica problema nu putem vorbi dupa aia de lupta cu morile de vant?

Pana la cetateanul x mai este Curtea Constitutionala care verifica constitutionalitatea fiecarei legi adoptate (votata de parlament si semnata de presedinte) sau a ordonantelor de urgenta(emise de guvern) adica controleaza daca toate aceste acte legislative sunt conforme cu legeam fundamentala, constitutia.

Curtea Constitutionala poate anula o lege adoptata sau o ordonanta de urgenta sau o poate retrimite parlamentului pentru modificare in cazul neconstitutionalitatii.

Asa ca nu orice ineptie poate aparea in monitorul oficial.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

E Bumbacu, da el nu prea da pe la cursuri :(

 

What's that supposed to mean?? :):)

 

Imi place ca voi va certati asupra unei ineptii... Proiectul ala de lege nu va fi votat... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.