www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Constructie Chitara Electroacustica.


CorsairX
 Share

Recommended Posts

Buna ziua, de ceva vreme ma bate un gand. Cum ar fi sa-mi fac chitara mea? Adica sa mi-o construiesc singur asa cum as dori eu. Am cautat ceva pe net, dar am gasit extrem de putine resurse in domeniul asta. Normal, mesterii isi pastreaza secretele. Mentionez ca este vorba de o chitara electroacustica cu cutaway si cu Truss Rod. Intrebarea este pentru cine se pricepe in domeniu si imi poate recomanda ceva lecturi despre asta. Pentru cei ce vor sa ma ia la misto, stiu, nu o voi construi in 10 zile, va dura probabil ani pana voi ajunge efectiv sa construiesc una, vreau doar sa inteleg cat mai multi dintre parametrii care fac dintr-o chitara una buna. Cum ar fi ce fel de lemne trebuie folosite la body. Dar la Neck?. Cum se proiecteaza truss-rodul? Cum se face shema acustica? Samd. Inca o data spun ca sunt constient ca voi avea de citit sute poate chiar mii de materiale inainte sa realizez ceva, dar as vrea doar sa vad despre ce e vorba si sunt dispus sa pierd niste timp pentru a studia asemenea materiale. Doar ca nu am gasit aproape nimica despre asa ceva pe net. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Intai si intai trebuie sa acumulezi cunostiinte despre diversele tehnici necesare  taiat, indoit, slefuit, imbinat, lipit, lacuit......

Iti sugerez sa te "instruiesti" bine pe Acoustic Guitar Forum sectiunea Custom shop si pe OLF Oficial Luthier Forum.

Carti sunt mai multe, una ar fi ca scrisa de Cumpiano

 

http://www.cumpiano....k/textbook.html

 

Preferabil sa cumperi un kit de la StewMac sau de la LMI sau altii.

Problema esta ca, daca te gandesti ca vei iesi mai ieftin construind o chitara decat a cumpara una buna, te inseli. Vei fi nevoit sa cumperi multe scule al caror cost impreuna cu materialele vor intrece mult costul unei chitare bune.

In afara de asta, constructia nu e foarte grea, secretul este in felul cum se "acordeaza" topul chitarei.

Exista cursuri despre asa ceva care costa mii de dolari.....

 

Si inca ceva - vei avea nevoie de un loc in care sa depozitezi materialele si sa construiesti chitara, care trebuie tinut in anumite limite de umiditate, altfel chitara ta frumoasa va crapa urgent...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Domnule Eugen, va multumesc de sfaturi. O sa vad despre ce este vorba. Problema nu o sa fie sculele sau locul de depozitare sau tehnicile respective de taiat/slefuit/lacuit samd fiindca socrul meu face mobila la nivel profesionist de peste 45 de ani. De asemenea nici materialele fiindca intr-o fabrica de mobila de gaseste mereu cate-o bucata care nu trebuie si care seamana cu un neck blank de exemplu. Altfel cu siguranta costurile sareau mult peste cumpararea unei chitari bune. Va multumesc pentru faptul ca m-ati indreptat catre ceva ce poate fi citit si invatat.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu sfaturi concrete, insa, ca unul care se apropie de varsta filozofarilor despre viata, iti recomand sa te gandesti de doua ori inainte sa te apuci de ceva mare consumator de timp si mai ales cu rezultate nesigure. Sa nu ajungi la un moment dat sa regreti timpul consumat si sa zici ca mai bine in timpul asta studiai la chitara, faceai sport pentru sanatate sau mai stiu eu ce altceva mai util. Banii, no problem, vin altii, multi-putini, dar vin, insa timpul nu ti-l mai da nimeni inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.