www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica (Setari)


Compact
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor. Sunt incepator in asa ceva... mi-am cumparat un Fender Squier SA-105, acustica neagra.

Suna bine, vad ca nu se dezacordeaza deloc. Singurul lucru la ea, imi pare mie ca trebuie sa apas cam tare pe corzi, si deja varfurile degetelor mi le simt cam amortite. Daca nu apas bine de tot nu imi suna bine.

 

Mai exista vreun reglaj de facut? Cumva distanta intre corzi si grif (Truss rod)?

 

Ce sfaturi imi dati?

Link to comment
Share on other sites

ai doua optiuni:

1. te obisnuiesti sa apesi tare, ceea ce te ajuta ca atunci cand canti pe alta chitara sa nu ai probleme de genul

2. ii totusi un squier... deci ii trebuie un setup cum trebuie

 

atentie inca... apasatul tare pe freturi poate duce la ceva uzura mai multa a freturilor (in ani observabil)

Link to comment
Share on other sites

Ce corzi folosesti ? poate ca sunt corzi mai groase si tensiunea e mai mare ...incearca corzi 0.09 pentru un incepator astea se folosesc ...si dupa treci pe medii si mai tarziu cand vrei sa treci pe metale :) de 0.10/0.11

E vorba de o acustica dar oricum n-ar strica sa-si puna corzi mai subtiri sau sa acordeze ceva mai jos.

Link to comment
Share on other sites

Incearca la nut sa mai adancesti santurile pe care intra corzile dar mai intai verifica inaltimea acestora fata de primul fret,apoi vezi la tasta 12 care este inlatimea(ar trebui sa fie undeva la maxim 3mm pt un action bun)daca e prea inalt la tasta 12 mai pilesti din bridge,in acest fel le cobori mai aproape de tastiera si daca reduci aceasta distanta,tensiunea corzilor va fi mai mica cand le apesi.Daca nu te descurci singur,cauta pe youtube sunt o groaza de tutoriale in privinta asta,daca nici asa nu te descurci,nu stiu,incearca sa cauti pe cineva care se pricepe la un magazin local de chitari or somthing.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Incearca la nut sa mai adancesti santurile pe care intra corzile dar mai intai verifica inaltimea acestora fata de primul fret,apoi vezi la tasta 12 care este inlatimea(ar trebui sa fie undeva la maxim 3mm pt un action bun)daca e prea inalt la tasta 12 mai pilesti din bridge,in acest fel le cobori mai aproape de tastiera si daca reduci aceasta distanta,tensiunea corzilor va fi mai mica cand le apesi.Daca nu te descurci singur,cauta pe youtube sunt o groaza de tutoriale in privinta asta,daca nici asa nu te descurci,nu stiu,incearca sa cauti pe cineva care se pricepe la un magazin local de chitari or somthing.

Bafta

Nu face asta daca nu te pricepi !
Link to comment
Share on other sites

Chitara e nou-nouta, distantele respective sunt ok, in afara de acordarea din cheite nu am umblat la nimic altceva. Sunt corzile din fabrica, si nu stiu daca sunt light, normale sau heavy...se simte ca e destul de greu la cele 2 cele mai subtiri, simt ca si cum mi-ar taia degetele. Si ca sa se auda bine acele corzi, trebuie apasate bine.

Link to comment
Share on other sites

Sunt corzile din fabrica, si nu stiu daca sunt light, normale sau heavy...

 

http://guitarshop.ro/chitara-acustica-squier-sa-105_p638.html

 

STRINGS: Phosphor Bronze .012-.053

 

se simte ca e destul de greu la cele 2 cele mai subtiri, simt ca si cum mi-ar taia degetele. Si ca sa se auda bine acele corzi, trebuie apasate bine.

 

Corzile trebuie apasate cat trebuie. Pentru asta incepi apasand foarte usor pe corzi si cresti apasarea pana cand "se aud bine" (note clare si fara zbarnait).

Cu calibrul corzilor te vei obisnui, daca nu te lasi batut. Phosphor Bronze 12-53 sunt categorisitre drept corzi "light".

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.