www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cosmetizare Semi-Hollow Si Creare Head.


Vlad H.
 Share

Recommended Posts

Tocmai am primit o chitara semi-hollow si partea electronica de la un vox Ad50Vt-Xl..

 

Ce urmeaza sa fac...Sa cosmetizez semi-hollow...sa il fac frumos..sa il finisez si sa ii schimb culoarea...si pentru partea electronica am o cutie..si vreau sa il fac head si sa il folosesc cu cabinetul actual..

 

Daca aveti ceva sfaturi sau itnrebari..le astept.

 

Atasez poze.D:

 

 

IMG_2361.jpg

 

IMG_2362.jpg

 

IMG_2358.jpg

 

IMG_2359.jpg

 

IMG_2360.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mult noroc ...multa rabdare si o sa-ti iasa ceva grozav ! Sa incerci niste duncanuri mai vechi ...era un set destul de ieftin dar am uitat numele care cred eu ...ca ar merge cu chitara . :yay: eu o vad cu un natural finish asa fain lacuit calumea sau cine stie poate neagra/verde :))

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro...post__p__752110

Pentru head-ul ala, vezi ca are amicul @igorr ceva misto sa-l acoperi.

La chitara stiu ca a lucrat @the outsider, in afara de schimbat culoarea ce ar mai trebui sa faci la ea ? daca doar cauti o nuanta de "aged" da-mi un pm si te trimit la un magazin de vopseluri care te rezolva pe loc, ce nuanta iti trece prin cap.

 

Bafta

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

Am vazut..frumos vinil..da chiar te rog sa-mi lasi pe pm sau aici magazinul sau ceva..si ce vreau sa ii fac..in loc de acele 2 switch de on/of vreau sa ii repun switchul original acolo sus de 3 ..adica bridge bridge+neck bridge..stii.. si icna ceva..cu ce recomanzi sa umplu golurile din lemn..dinh eadstock..adica sa finisez corupul dupa ce dau jos vospeaua..sa iasa fara defecte ..?? un kit ceva?? sau ai ceva sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Am vazut..frumos vinil..da chiar te rog sa-mi lasi pe pm sau aici magazinul sau ceva..si ce vreau sa ii fac..in loc de acele 2 switch de on/of vreau sa ii repun switchul original acolo sus de 3 ..adica bridge bridge+neck bridge..stii.. si icna ceva..cu ce recomanzi sa umplu golurile din lemn..dinh eadstock..adica sa finisez corupul dupa ce dau jos vospeaua..sa iasa fara defecte ..?? un kit ceva?? sau ai ceva sfaturi?

 

Cum cobori pasarela dinspre Podu Ros spre Nicolina, dupa intersectia semaforizata faci prima la dreapta, si in primul bloc este magazinul Infotec, de piese auto. In aceeasi cladire, la 20 metri de el e magazinul de vopseluri. Intri si ceri la fatuca de acolo cataloagele de nuante.

Vezi ca mai este pe acolo , cateodata, si patronul, un tip malac, dar prietenos, ii explici ce vrei, si la ce vrei, si te rezolva.

 

Referitor la switch-uri, pune niste poze mai "amanuntite", din cele de aici si cele din anuntul de vanzare nu se vede foarte bine despre ce pozitii trebuie schimbate la switch-uri.

Daca tre' sa acoperi gaurile dintre pot-uri poti sa faci cu cep de lemn, de fapt doar asa le poti acoperi. Nu incerca sa acoperi cu furnir, adeziv gros, ca nu iese treaba buna...

 

Referitor la headstock, ce goluri ai acolo ? ca nu se vede nimic din poze.

 

Pune poze explicite, si apoi mai vorbim ! spor... si nu te apuca sa dai jos vopseaua pana la lemn, ca nu trebuie.

Link to comment
Share on other sites

ok...eu chiar ma gandeam sa dau jos vopseaua..singurele gauri care ar trebui astupate sunt cele care vor fi dupa ce scot cele 2 switchuri dintre knoburi..desi ma gandesc sa mai pun un knob..sa fie 1 volum si 2 tone....ar fi tentant...Deci in mare ar fi..la headstock are o mica adancitura cam de 1 mm ca si cum ar fi fost model pe varf..voi reveni cu poze maine sa vezi exact..si cred ca trebuie chituit si nivelat sau ceva de genul asta...ideea e ca in loc de alea 2 switch sa mai pun un pot de Ton..si ca switch sa pun sus unde e gaura originala un switch de 3 pozitii... in mare ar trebui nivelate lateralele..ca au mici santuri..si headstockul..dupa care vreau sa dau cu scmirghel incat sa o fac fina..in sensul sa nu aiba alte denivelatii...aici cu ce as putea da?? ma gandeam cu scmirghel de diferite granulatii... gaurile daca e sa le acopar..voi folosi bucatele de lemn si voi icnerca sa le lipesc cu adeziv..celis au aracet...acum depinde de situatie...

 

P12062600.jpg

 

Ca idee..asa as vrea sa o fac...un alb dar care sa duca putin spre crem..vreau sa fac finish lucios...ca ea avand hardware gold...vreau sa o fac asa si dupa vad..daca ii pun humbuckere o sa pun pe ea covere aurii..daca nu las single coil..si ma gandeam sa o fac in configuratie SS sau HS..nu sunt sigur..cu un Master volum si ton pentru fiecare..adica 3 poturi..si clasicul switch 3way.

:D

Edited by Hyplink
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lipeste doar cu adeziv tip rasina epoxi, poti prelucra dupa aceea lipitura, si poti vopsi deasupra ! aracetul nu "scoate" o suprafata stabila pentru vopsit.

 

Daca sunt mici imperfectiuni, denivelari, le chituiesti subtire, cu chit de lemn. Dupa ce ai smirgheluit suprafata respectiva, sa ai priza pentru chit.

 

In functie de etapa lucrarii sunt mai multe granulatii pe care sa le folosesti la hartia abraziva, incepand cu un 380 pana la 1500-1800, chiar 2000 la etapa finala.

Link to comment
Share on other sites

IMG_2379.jpg

 

IMG_2363.jpg

 

 

IMG_2366.jpg Aici e vorba de un fel de model anterior cred..daca e asa as elimina acea bucatica pusa si sa o fac originala..pentru ca imi palce cu gaura acolo sus.

 

 

 

IMG_2367.jpg

 

IMG_2368.jpg

 

IMG_2370.jpg Aici se poate observa cum nu am putut scoate piciorusul de la tune-o-matic...este prins in suruburi pe itnerior..si unul s-a slabit cand am icnercat sa-l scot..deci cred ca trebuie dat jos spatele si sa vad ce pot face.

 

IMG_2373.jpgAdanciturile de pe laterale care vreau sa le chitui..

 

IMG_2376.jpg Aici par a fi urme de cum a fost scos fundul..voi incerca sa emrg pe ele sa il scot.

 

 

 

Ma poate indruma careva cu ce sa incep?? sa incep prin a da jos negrul respectiv?

Link to comment
Share on other sites

Corect ar fi sa cureti tot deoarece sunt multe denivelari si probabil ca sub vopsea vei mai gasi probleme.

Eu unul as face asa: curatat pana la lemn, chituit, slefuit, grund de lemn, slefuit, vopsit, slefuit, lacuit, slefuit, lustruit.

La headstock pare ca a fost o degajare umpluta cu chit. Trebuie dat jos chitul si umplut cu lemn si apoi ca mai sus.

La fel si gaurile de switch-uri.

Link to comment
Share on other sites

granulatie 40 sau 60 sau mai bine razuit.

Poti sa incerci si cu ceva dizolvant, gasesti la un magazin Policolor, dai cu pensula si apoi se curata usor.

Daca dai cu smirghel ai grija sa nu intri prea mult in lemn, sa nu ai surpriza sa fie din placaj si sa treci de primul strat de furnir.

 

Gaura aia taiata in spatele chitarei nu are ce cauta acolo, ar trebui astupata.

Link to comment
Share on other sites

Acolo in spate ii voi face un capac..este gaura pentru acces la potentiometre... Referitor la toata vopseaua..ma gandesc sa dau jos daor unde are defecte si sa curat atat cat e nevoe..ca sa nu fiu nevoit dupa sa dau iar grund si sa risc sa iau prea mult..e placaj suptire..si nu vreau sa il deteriorez foarte tare...:D

Link to comment
Share on other sites

IMG_2382.jpg

 

IMG_2380.jpg

 

IMG_2381.jpg

 

 

Acesta e pentru head..am facut capacul fata..pe care va fi rpins panoul cu potentiometre..urmeaza sa vina sasiul pentru circuit..cu gaura pentru lampa si radioator cu cooler..si capacul spate cu gaurile pt mufele din spate. :D

Edited by Hyplink
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

IMG_2402.jpg

 

IMG_2403.jpg Aici am destupat gaura originala din grif..era umpluta cu chit..dar eu il doream cum era inainte..imi place mai mult asa.

 

IMG_2404.jpg

 

IMG_2394.jpg Am scos suruburile de la stopbar si maine o sa pun in interior o placa de inox de 3 mm grosime pentru a spori rezistenta.. piciorusele neavand sub furnir placa de lemn pentru a prinde mai bine.

 

IMG_2395.jpg Defectiunile provocate de prima chituire..cele estetice s-au remediat..nu se mai simte la mana si nici nu se vad..dupa 1 sau 2 straturi de vopsea se vor astupa complet.

 

IMG_2400.jpg Per total sunt foarte multumit..mai am cateva mici santuri de chituit..si dupa ma pot apuca linistit de dat stratul de grund si vopseaua.Inainte de a vopsi voi da inca 2 gauri pentru alte 2 potentiometre..astupandu-le pe celelalte 2 gauri mici dintre cu cepuri de lmn si cu adeziv..sau chit..nu sunt sigur inca..voi mai da 2 si dupa incep vopsitul.

 

Potenitometrele vor sta fiecare pe o placuta de inox de 1 mm ecranata pentru a elimina din zgomotul de fundal..si voi ecrana si sub doze..vopi incerca sa le fac un fel de cutie din inox..

 

Va urma..sfaturi de orice natura sunt binevenite.:D

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt faorte sigur...din ce am mai vorbit cu lumea...bineinteles o zis ca trebuie grund de lemn..dar mai mult nu stiu sa-ti zic sincer..culoarea nu va conta caci oricum voi da culoare solida peste..deci probabil ceva care sa ajute lemnu sa adere la vopsea..mai bine zis vopseaua la lemn.:D

Link to comment
Share on other sites

si eu ma refer la el..intr-adevara..sunt unele locuri in care e mai gros..voi incerca sa mai scot din el..dar sunt portiuni unde nu mai vreau sa elimin pentru ca am ajuns la primul strat de furnir..voi icnerca sa scot minimul necesar pentru o aderenta mai buna a grundului..ca sincer el sub negru mai are un strat..pirimul acel sunburst original..deci de asta zic..acel fiind foarte subtire nu se diferentiaza daca e vopsea sau gurnd decat daca vad fibra lemnului..maine mai bag la el si vad cum merge treaba.

Link to comment
Share on other sites

aia a fost chitara mea, prima pe care mi-am dat corigenta la lutierit prin 2009 nu prea aveam habar ce faceam, are o istorie interesanta a fost bas la origini a adus-o un fost coleg de la tulcea prin 97, eram la liceu atunci cand s-a mutat cu ai lui in valcea, el a vandut-o apoi sa isi ia o pereche de blugi unui coleg care avea formatie, a stat o perioada la sala la antract apoi respectivul a vandut placa cu dozele si a lasat-o prin subsol dupa zece ani prin 2008 alt coleg cu care lucrez si care nu avea nici o legatura cu primii doi vine sa ma ia intr-o zi la munca avand asupra sa chitara asta fara electronice si cu griful desprins twilight zone moment, din grif am facut un cigar box guitar care se afla la ciocanel si griful ala eu l-am lipit si modificat headstock sorry.... a trecut prin atatea stadii de compunere si descompunere ca la un moment dat avand alte proiecte m-am plictisit si decis sa o vand si asa ajunsa la iasi,ca o sugestie ar merge sa cureti cu un bisturiu sau o lama vopseaua de pe binding sa ramana plasticul aparent ar arata fain numai bine mult spor

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.