www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Awn-15...


Guest AndrewKnifer
 Share

Recommended Posts

Guest AndrewKnifer

Se gaseste la MCMusic pentru 250 de RON, de unde rezulta un raport bun calitate-pret. Avand in vedere ca eu insumi sunt un incepator, nu pot sa fac comparatii tehnice de incredere cu alte chitare, deoarece nu ma pricep atat de bine. La un nivel subiectiv si superficial, pot sa spun ca lemnul din care e construita genereaza un ton acceptabil, lateralele si spatele fiind din mahon, iar topul din molid. Tastiera e din palisandru, dar mi s-a parut ca se zgarie destul de usor, cred ca are nevoie de atentie sporita si de ingrijire. Acum, ce imi place mie: 1. o calitate generala a lucrarii/finisajului destul de ridicata pentru pretul chitarii. 2. cheite de acordaj de incredere, corzile raman acordate dupa o zdranganeala destul de solicitanta. Lucrurile care nu m-au impresionat au fost: 1. un ton destul de infundat, daca folosim corzile din fabrica (mentionez ca atunci cand am trecut pe Elixir, s-a rezolvat intr-o oarecare masura problema) 2. aspect destul de simplut, dar datorat pretului scazut 3. setarea incorecta cu care e posibil sa vina din fabrica, dar acest lucru se poate intampla si la alte instrumente. 4. truss rod indoielnic (am creat un topic in care mentionez problema asta, probabil e doar chitara mea, nu stiu sigur daca e un lucru prezent la toate AWN-15; totusi, se poate folosi chitara, deci nu e o problema majora)

In concluzie, e cea mai ieftina chitara de calitate pe care un incepator poate invata in conditii acceptabile, dupa parerea mea. Sper ca a fost macar putin folositor review-ul meu. Per total, AWN-15 primeste de la mine un 8. :P

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare un lucru bun un review facut de un incepator. El poate sa vada cu ochii unui incepator acel lucru, primele impresii, bune sau rele, pe cand un avansat in ale chitarei poate desfiinta cu doua vorbe acel instrument, facand ca nimeni sa nu se mai apropie de el. Si e pacat, pt. ca multi nu-si pot permite altceva, mai scump.

Daca ar fi fost sa ma iau dupa experti, nu mi-as mai fi luat nici Squireul si nici Gio-ul, si amandoua imi dau mari satisfactii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

un ton destul de infundat, daca folosim corzile din fabrica (mentionez ca atunci cand am trecut pe Elixir, s-a rezolvat intr-o oarecare masura problema)

 

Incearca si corzi normale, nu coated. S-ar putea sa ai surprize (placute).

Mie mi se pare un pic aiurea faptul ca ti-ai pus corzi care valoreaza cat o treime din pretul chitarei, chiar daca te tin mult mai mult decat corzile obisnuite. Eu nu as fi facut-o, mai ales daca as fi avut buget redus. Dar asta-i doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest AndrewKnifer

Incearca si corzi normale, nu coated. S-ar putea sa ai surprize (placute).

Mie mi se pare un pic aiurea faptul ca ti-ai pus corzi care valoreaza cat o treime din pretul chitarei, chiar daca te tin mult mai mult decat corzile obisnuite. Eu nu as fi facut-o, mai ales daca as fi avut buget redus. Dar asta-i doar parerea mea.

 

AI dreptate, dar mi le-a luat un prieten de ziua mea, deci n-am dat din bugetul meu. :P Sincer, pentru mine a fost o placere sa cant pe Elixir, nu numai pentru sunet, dar si pentru cum se simteau pe degete. Cat despre atitudinea domnului Petrucciani, prefer sa nu mai comentez nimic, nu cred ca ar avea sens. Daca l-a enervat ceea ce am scris, chiar imi pare rau, nu a fost intentia mea. :nay:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest AndrewKnifer

Deci tot corpul e facut din molid? ("Whitewood" e lemn de molid.) Hm, interesant. Molidul stiam ca, de obicei, era folosit pentru top, datorita faptului ca raspunde foarte prompt vibratiei corzilor, pe cand spatele si lateralele erau facute din mahon din cauza faptului ca acesta e un lemn foarte durabil si rezistent la umiditate, iar densitatea ii confera o rezonanta pronuntata. In plus, la pretul chitarei respective, s-ar explica utilizarea lui prin faptul ca mahonul e destul de raspandit si, astfel, relativ ieftin. In rest, n-am aprofundat problema, deci se poate sa ai dreptate.

Edited by AndrewKnifer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.