www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet


Guest bubaneagra

Recommended Posts

Guest bubaneagra

Salut, am si eu o intrebare, detin un procesor zoom g2.1 nu dar nu am amplificator(deocamdata cant pe casti sau boxe) iar in viitorul apropiat vor urma niste cantari, intrebarea mea este: Este ok sa imi iau un cabinet cv pt a scoate sunetul din procesor pana voi avea bani pt un amplificator calumea? adica ma gandesc ca se poate conecta usor procesor la cabinet.

Link to comment
Share on other sites

Nu merge doar cu un cabinet din pacate. Sunetul iesit din proceor trebuie amplificat si apoi redat in cabinet. Cei care folosesc boxe(cabinete) de chitara folosesc tot odata si amplificatoare(head, poweramp). Asadar poti sa continui sa canti la casti pana faci rost de bani pt un amplificator combo(gasesti o sumedenie de amplificatoare mici de 5w pt apartament cat si ampuri mai mari) . spor

Link to comment
Share on other sites

Uite cum functioneaza treaba:

Chitara-->preamplificator (procesorul in cazul asta)-->amplificator de putere (ce iti lipseste)-->cabinet(ce vrei sa iti iei).

Preamplificator: aici iti faci in mare parte tonul (distorsiune si eq, in cazul unui procesor, de obicei, ai si efecte gen chorul, delay etc.) si iti aduce semnalul foarte mic la un nivel mai maricel.

Amplificator de putere: aici semnalul mic de la preamp este marit. Depinzand de natura amplificatorului de putere, semnalul obtinut poate fi mai mare sau mai mic.

Cabinet: difuzoarele vibreaza in asa fel incat ce faci tu pe chitara sa se auda la volum mai mare.

Concluzie: nu poti sa conectezi procesorul in cabinet, pentru ca nu se va auzi (sau se va auzi extrem de incet si prost), deoarece iti lipseste etajul final (amplificatorul de putere).

Tu prin amplificator, probabil, numesti si preampul si powerampul. Poti trece un procesor si printr-un preamp, dar tine cont ca iti va modifica/corecta/colora tonul, insa vei prerde si din semnal (sa nu iti imaginezi ca este vre-o pierdere foarte mare, dar tot se simte diferenta)

Daca amplificatorul (statia, preul si powerampul) are FX loop, poti conecta in return (ai send si return, send= iesirea preampului, iar return= intrarea powerampului), astfel folosesti doar partea de amplificare a ampului.

Edited by ValeChitara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am recitit si am vazut ca ai nevoie pt cantari live:) Procesorul are iesire emulata( simulator de cabinet) din care poti iesi direct in mixer unde se va auzi acceptabil urmand sa-i ceri sunetistul sa-ti dea chitara in monitorul pe care ar trebui sa-l ai pe langa tine ca sa auzi ce canti. Daca nu-ti place asa, musai iti trebuie un amplificator(combo sau head+ cabinet) care poate fi de 30-100w depinzand de marimea clubului. De cele mai multe ori un amp de 50w e prea zgomotos pt scenii mici-medii.

Link to comment
Share on other sites

Guest bubaneagra

ca si combo m-am gandit la peavey bandit 112 are putere 80W deci eu zic ca e mai mult decat suficient din cate am inteles

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.