www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Affinity Strat Vs Epiphone Lp100


Guest Panda16
 Share

Recommended Posts

Guest Panda16

Salutare,nu sunt un chitarist prea bun sa zicem ca mediu si nu ma pot hotara intre Squier Affinity Strat si Epiphone LP 100, am un amp no name nu prea bun,dar as putea conecta chitara la amplitube pana strang niste bani si pentru amp.Deci va rog sa postati si de ce mi-ati recomanda chitara aceea.Sau daca aveti alte idei am un buget de cam 1.000 lei http://guitarshop.ro...caster_p39.html http://guitarshop.ro...p100_p1741.html.

P.S:vreau sa cant blues,rock gen Slash,B.B king,Hendrix.

Edited by Panda16
Link to comment
Share on other sites

Vintage v100 toata ziua , e o chitara decenta, cu un punct bun de plecare : atentie insa : mergi la magazinel si probeaza chitarile, stiu persoane care nu se pot obisnui cu forma de les paul pentru ca nu are cutaway ca si la stratocaster, nu e o chitara tocmai comoda , insa dupa ce te obisnuiesti cu ea ajungi sa o iubesti.

 

Necesita putine upgrade-uri , cum ar fi eventual un set de cheite ( nu ca cele cu care vine n-ar fi bune , stau acordate doar ca uneori mai zbarnaie plasticul de pe ele ) si eventual un bridge (nici acesta nu este un necesar ) insa este o imbunatatire si ajuta la ajustarea intonatiei mai bine cat si a sustanului - insa pentru inceput eu zic ca poti ramane cu chitara stock cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

mersi,poi is cam obisnuit adica am un Flame les paul de vreun an,oricum nu prea am posibilitatea sa le testez pentru ca pe aici la magazine nu au numai copii,si tot felul de brand-uri de care nu am auzit niciodata,si daca ii intreb de squier sau epiphone nu aduc numai la comanda...

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa iei de la mica publicitate o chitara, e mult mai ieftin, poti gasi la 1000 de lei chitare care in magazin sunt la 2000, depinde de vanzator.Asa as fi facut si eu daca stiam de forum mai de mult, la 850 lei cat am dat pe gio-ul meu, luam un jackson decent de pe forum (eu cant metale, nu-ti recomand jackson pentru ce vrei sa canti, e doar un exemplu).

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca pe la voi acolo pe la Satu Mare se gaseau chitari SX care sunt tot ceva genul Vintage si calitatea este cam tot pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Panda16

Asa m-am cam hotarat,o sa iau acel lp100 avand in vedere ca nu prea as avea nevoie de tremolo,iar in legatura cu Hendrix am vazut care cantau piese de ale lui la Lp-uri,in orice caz nu vreau sunetul exact ,nu vreau sa copiez stilul,vreau sa imi fac propriul sound,ziceam doar ca intre sunetul celor doi as prefera sa zic asa calea din mijloc nici prea Hendrix nici prea Slash,am testat ambele modele(nu chitarile acestea) ma refer si forma ST si LP(detin un Flame les paul,ma rog e de proasta calitate) daar parca ma atrage mai mult Lp-ul,e mai comod pentru mine.In orice caz,va multumesc mult pentru sfaturi.

Edited by Panda16
Link to comment
Share on other sites

Cumpara vintage v100, o sa-mi multumesti peste cativa ani.

 

Am avut epiphone les paul standard ( varianta cu gat set neck ) si jackson dk2s si momentan imi place vintage-ul lemon drop v100 mai mult decat primele 2 chitari - sunet mult mai agresiv , plin , sustain mult , si imi place ca e masiva .

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.