www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Repozitionare Vibrator (Floyd Rose)


Messu
 Share

Recommended Posts

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie despre cum ar trebui sa procedez ca sa extrag din corpul chitarei cele doua bucse metalice in care se insurubeaza cele doua suruburi suport ale vibratorului. Scuze daca m-am exprimat prea alambicat, dar cred ca se intelege.

Fara sa intru in mari detalii, incerc sa repozitionez vibratorul, care a fost montat cel putin neglijent, de catre un "lutier" (nu spun cine, persoana cunoscuta, importanta, respectata si cu pretentii...).

Chitara merita toata atentia si asta e motivul pentru care incerc sa fac aceasta "reparatie".

Ca idee, fara sa fi studiat foarte in detaliu (n-am demontat inca vibratorul) cele doua bucse par a fi montate cu simt de raspundere, adica cu ceva adeziv (poate ceva epoxi) care ma tem ca va ingreuna treaba...

In sfarsit, daca am mai incecta cineva asa ceva, il rog sa ma ajute cu un sfat.

Link to comment
Share on other sites

In mod normal ar trebui sa fie doar presate in gauri.

Cu suruburile in bucse pune o bucata de lemn tare de dimensiuni adecvate pe fata chitarei langa bucsa si fa parghie cu o surbelnita lata sau cu o cheie fixa care sa iintre sub capul surubului.

 

Daca bucsa este lipita trebuie incalzita bine cu un letcon de putere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.