www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cigar Box Guitar Weekend Project


hemmy
 Share

Recommended Posts

saptamana trecuta in weekend am inceput constructia unei cigar box guitar,din piese ce le aveam prin casa, lemn placaj mi-a dat un prieten tamplar. rama cutiei e facuta din sipci de stejar groase de 1cm late de 5cm fata spatele din placaj griful este din fag cu tastiera din stejar constructia neckthru scala gibson 19 taste,pe fata am pus o farfurie decorativa din metal care va actiona ca resonator si o doza facuta de mine, maine pun tastele si o lacuiesc merg pe un finisaj worn relic post-10272-0-73614700-1355597805_thumb.jpg post-10272-0-83493400-1355597823_thumb.jpg post-10272-0-54874000-1355597851_thumb.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

e bere,ma cinsteam dupa o zi lunga la subsol :respect:

 

M-am mai linistit , credeam ca ai ceva bait sau lac in ea... :confused:

 

Referitor la cigar box, cum ai realizat prinderea griff-ului de corp ? din cate vad "talpa" griff-ului este destul de mica, are rezistenta la tensiunea pe care o aplica corzile ?

 

Intreb asta doar ca sa aflu niste eventuale trucuri, nu ca a-si avea ceva indoieli !

Edited by stratosaurus
Link to comment
Share on other sites

constructia e neckthru adica griful are o extensie si trece prin cutie, capatul e partea de unde e atasat cordarul, e o singura bucata de lemn pe care e atasata tastiera .asa e mai solida si mai usor de realizat decat imbinarea traditionala de la chitarile acustice

 

Scuze, nu citisem cu atentie.

 

Spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.