www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

STAGG


Guest chrystian_xxl
 Share

Recommended Posts

Guest chrystian_xxl

psicho_dad@yahoo.com As vrea sa aflu parerea voastra vis-a-vis de chitarile STAGG...am descoperit cateva modele ( 1300-BS ; 1400-BK,SB ) care ma tenteaza, mai ales datorita preturilor mici ( 620-670 RON ) si nu in ultimul rand caracteristicilor tehnice . Din pacate nu am probat niciodata vreun instrument produs de aceasta firma si habar n-am cam cum ar putea suna .

Rugamintea mea se adreseaza tuturor membrilor forumului care detin o chitara Stagg sau care au cantat pe un asemenea instrument .

Sunt mai bune d.p.d.v. al calitatii sunetului decat IRIS (Reghin) ? Pot fi comparate cu alte chitari din aceasta clasa ? ( de ex. Squier ori Behringer )

Link to comment
Share on other sites

eu am un bass stagg... sincer suna chiar foarte bine, dar calitatea produsului lasa de dorit. de exemplu: potentiometrele s-au rupt frecvent; de la vibratiile corzilor, suruburile se desfac...

 

e un bass extrem de "cantabil", daca pot sa zic asa, adica aluneca mainile extrem de bine...

 

acum la chitari nu prea stiu ce sa zic, dar nu prea am cunoscut pe cineva cu chitara stagg...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

eu am un bass stagg... sincer suna chiar foarte bine, dar calitatea produsului lasa de dorit. de exemplu: potentiometrele s-au rupt frecvent; de la vibratiile corzilor, suruburile se desfac...

 

e un bass extrem de "cantabil", daca pot sa zic asa, adica aluneca mainile extrem de bine...

 

acum la chitari nu prea stiu ce sa zic, dar nu prea am cunoscut pe cineva cu chitara stagg...

 

Bai firar al dreaqlui... dupa "review-ul" tau... mai ca mi-as vinde Ibanezu de 500 de euro sa imi iau Stagg. Ca asa bine aluneca mainile... Daca staggu ala al tau suna foarte bine, io ma las de sportu asta...

Link to comment
Share on other sites

degeaba sariti asa impotriva Stagg'ului.

dezavantajul pe care i l'am gasit chitarei mele electrice a fost doza (a se citi dozele). dar odata schimbate, chitara este o optiune f buna pt banii ei. nu poate fi comparata cu o chitara de 500e (care o fi ala care s'o si gandi la asa ceva?! :)) dar pt pretul ei + pretul dozelor (sh) e buna.

ar mai fi o varianta: sa fi nimerit io singura chitara Stagg decenta, desi nu sunt io ala norocos.

destula lume care nu are bani de ceva mai bun e fericita cu un stagg.

am vazut si chitare stagg varza, oamenii fac si de'astea. dar n'ai decat sa te duci sa o probezi, te uiti bine pe toate partile la ea.

merita sa te duci macar sa incerci niste Stagg'uri. totusi, daca te sperie atat de tare aceasta marca, poti sa iti iei un squier sau un epi (mai pui ceva bani sau iei la sh).

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

dar pt pretul ei...

 

Da sefule... in conditiile astea. Dar mosu nu zicea nimic de pret in postu lui. Doar isi lauda bassu ca si cum era cel mai cel mai...

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Eu am fost posesor de stagg , si am cantat si pe alte chitari stagg.

Ceea ce priveste chitara electrica , nu am fost multumit nici de sunet si nici de calitatea hardware-ului sa zic asa. am avut probleme grave cu bara de tremolo , si cu intrarea ( jack ) .

Am mai cantat pe electro-acustice Stagg , si am remarcat ca modelele mai scumpe suna acceptabil , dar problema lor e hardware-ul again.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o electro-acustica Stagg, luata de vreun an - era cred 450 sau 500 RON la vremea aia - cred ca era si cel mai ieftin model. La inceput am fost entuziasmat de cum suna, dar mi-am revenit repede :) - acum mai canta doar nevasta-mea pe ea, asta spune totul :).

 

Am probat si alte modele Stagg, mai scumpe - nu pot sa zic ca era o diferenta semnificativa. Dar revenind la intrebarea initiala, este oricum peste Reghin si Behringer... Nu cred ca si peste Squier.

Link to comment
Share on other sites

fratilor, daca e s-o luam asa, si reghin fac niste instrumente foarte bune la cat costa, nu? overall cat dai, atata face, si stagg sunt instrumente proaste...n-am cum sa le zic altfel

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

io am un stagg x300 .seamana cu warlock numai ca are fundul altfel.a fost prima mea chitara electrica.o am de vreun an si juma .is destul de multumit cu ea.am fost cu ea la concerte si sa desscurcat bine.iam schimbat de curand doza de bridge cu un Duncan distortion si acum suna misto .are un pic de frret buzz pe la tastele superiore.vibratoul merge cam grreu.in rest e destul de comoda la mana.io zic ca este o chitara buna pt pretul ei

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

io am un stagg x300 .seamana cu warlock numai ca are fundul altfel.a fost prima mea chitara electrica.o am de vreun an si juma .is destul de multumit cu ea.am fost cu ea la concerte si sa desscurcat bine.iam schimbat de curand doza de bridge cu un Duncan distortion si acum suna misto .are un pic de frret buzz pe la tastele superiore.vibratoul merge cam grreu.in rest e destul de comoda la mana.io zic ca este o chitara buna pt pretul ei

 

 

inseamna ca tu nu ai cantat pe alta chitara electrica mai buna decat a ta . Eu am fost posesor de X300 , si crede-ma ca a fost cea mai incomoda chitara pe care am avut-o vreodata . In primul rand centrul de greutate nu e bine proiectat , si griful mi s-a parut extrem de incomod.

La sunet nu mi-a placut , dar daca tu zici ca i-ai schimbat doza , si suna bine , nu am nimic impotriva.

Link to comment
Share on other sites

inseamna ca tu nu ai cantat pe alta chitara electrica mai buna decat a ta . Eu am fost posesor de X300 , si crede-ma ca a fost cea mai incomoda chitara pe care am avut-o vreodata . In primul rand centrul de greutate nu e bine proiectat , si griful mi s-a parut extrem de incomod.

La sunet nu mi-a placut , dar daca tu zici ca i-ai schimbat doza , si suna bine , nu am nimic impotriva.

 

In sfarsit... e parerea lui. Dar recomanda-i celui care a deschis topicul altceva la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Acum s-a vorbit despre chitare electrice....dar la acustice am inteles k stagg e destul d bun, mai alespentru incepatori....si...am vazut si eu la Muzica o chitara stagg(2 milioane jumate) si suna prea bine incomparatie cu a mea (o Hora Reghin)...e adevarat k km orices una mai bn k Reghinul meu, dar chiar mi s-a parut o chitara buna staggul ala.voi c ziceti??? e slab si l acustice? dak da, c alta marca ma sfatiuti sa-mi iau..l un pret rezonabil... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu iti raspundeam tie, remarca mea era la modul general in leg cu firma Stagg

 

 

aaa...srry atunci...totusi, am aflat si modelul si nush, dak ar putea cineva sa se intereseze de Stagg SW201 i-as fi foarte recunoscator ;) ...adik yo km intr-o saptamana ar trbui sa-mi iau chirata si inca nu stiu ce sami iau B):(:):):)

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu o acustica de reghin .. e foarte naspa ... sau mai bine zis cand te duci sa o cumperi sa iei pe cineva care se pricepe de minune la acustice si lemn. Eu cel putin am prins un kk de chitara care desi am ingrijit-o mai ceva ca pe ochii din cap(are valoare sentimantala chitara aia) tot are probleme .. lemnul nu era bine uscat cand am luat-o si acum are mici crapaturi .. bina ca nu mia crapat corpul ca muram de ciuda .. iar griful s-a desprins din lipitura ... si acuma trebuie sa ma duc cu ea la un lutier sa o lipeasca klumea(si nu am sprijinit-o niciodata in grif .. ca avea si husa si stativ special ptr ea. singura tensiune din griff era cea provocata de corzi)

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan_the mohawks

am cantat si la chitari mai bune.am cantat la cateva ibanezuri( si rg si s si gax) si nu mi s-a parut o mare diferenta.chiar nu mam inteles deloc cu un ibanez S pe la 18 mil.nu mi a placut de loc grifu si cum se simtea.

la banii aia(6 -7 mil) io las sfatui sa se uite la squier sau la un ibanex iesftin GAX sau grosmann

Link to comment
Share on other sites

la banii aia(6 -7 mil) io las sfatui sa se uite la squier sau la un ibanex iesftin GAX sau grosmann

sa fie mai bine cu ochii pe mica publicitate ca sigur gaseste ceva acolo , dar nici optiunile astea nu sunt prea rele.

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

omule..are grosmann mai nou ch acustice...ba frate...mie imi plac du-te si vezi singur..si daca nu te pricepi ia pa careva q tine...unu mai experimentat...

btw...io am avut un stagg..copie les paul...am fost f multumit de dansa...normal k imi bazaia o tasta ..parca tasta 11..nu mai jtiu...da in rest era f ok chitara...acu de acustice personal nu-mi plac (steagurile ma refer)...cum ziceam poti sa vezi acusticele grosmann...eu am fost impresionat ( intr-adevar made in china..dar f bine lucrate..ch din mahon & stuff..)...da o fuga...daca poti..

 

aa..sunt pe langa k de obicei...era vorba de electrice??...shit...ma rog..whatever...

Link to comment
Share on other sites

omule..are grosmann mai nou ch acustice...ba frate...mie imi plac du-te si vezi singur..si daca nu te pricepi ia pa careva q tine...unu mai experimentat...

btw...io am avut un stagg..copie les paul...am fost f multumit de dansa...normal k imi bazaia o tasta ..parca tasta 11..nu mai jtiu...da in rest era f ok chitara...acu de acustice personal nu-mi plac (steagurile ma refer)...cum ziceam poti sa vezi acusticele grosmann...eu am fost impresionat ( intr-adevar made in china..dar f bine lucrate..ch din mahon & stuff..)...da o fuga...daca poti..

 

aa..sunt pe langa k de obicei...era vorba de electrice??...shit...ma rog..whatever...

 

per total, nu esti pe langa: grosmann e o varianta. pana la urma io as zice k merita sa incerci o chitara stagg, iar daca ce ai citit aici te'a convins sa te axezi pe altceva, un grosmann, o chitara sh (eventual de pe forum) sau un epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Da sefule... in conditiile astea. Dar mosu nu zicea nimic de pret in postu lui. Doar isi lauda bassu ca si cum era cel mai cel mai...

 

 

ba esti nebun!!! nu imi laudam bassu, ci vorbeam de calitatea lui... ala a fost primul bass pe care mi l-am cumparat pentru ca nu imi permiteam ceva mai bun!!! acum am un ibanez eda905 (tot 500 euro), de care sunt foarte multumitt, si desigur ca nu se compara!!!!!!! dar pentru un incepator, cea mai buna varianta e un instrument pe care, oricum, il distruge pana invata sa cante pe el si sa-l respecte!!!!

 

tu ai cantat pe el sa vezi cum se aude sau cum il simti, sau vorbesti asa (ca...) fara sa ai cea mai mica idee despre ce e vorba? si cred ca nu ai vazut ce am spus de calitate si de ce probleme am avut cu el!!!

 

poate e un "sport" prea dur pentru tine

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Parerea mea:

 

Normal ca pentru cei care canta pe ESP, Ibanez, Gibosn ..cand pun mana pe un Stagg li se pare ultima cazatura.

 

Final:

Pentru inceput e foarte bun un Stagg (sunt posesor..deci...)

Link to comment
Share on other sites

La banii aia sigur gasesti ceva mai bun la sh decat stagg.

Sincer .. cand esti incepator e la fel chit ca ai Esp custom made fie ca ai Squire, problema in schimb apare cand avansezi si incepi sa simti nevoia de ceva mai bun ... si cum suntem romani si nu putem sa ne luam chitari la fiecare 6 luni e bine sa te gandesti, chiar incepator fiind, ca acea chitara va trebui sa te tina ceva vreme. Si pana la urma o chitara e in primul rand o investitie in viitor cat si o investitie financiara .. si o chitara proasta se va vinde mai greu decat una ceva mai buna.

Link to comment
Share on other sites

io am Stagg si nu e ultima cazatura,cum ziceti voi,ba e o chitara buna,mai ales pentru pretul ei.I-am luat o doza SD sa pun pe ea,dar cele originale m-au multumit deplin,si n-am mai montat Sd-ul.Chitara pe care am luat-o e din mahon masiv,si are gatul in mare regula,finishul e ok.tastele nu zbarnaie,are sunetul cald,cheile nu prea se dezacordeaza,asa ca eu sunt MULTUMIT si sa stiti ca as putea sa imi iau un Epi la pret bun,ca il cunosc pe bisnitarul care aduce Epiphone pe forumul asta :) si stiu ce e aia o chitara buna,posed7 chitare electrice,dintre care doua Fender si soua Gibson,asa ca :)

Link to comment
Share on other sites

ba,io nu prea am incredere ,ca fii atent ce biznis am facut cu el:i-am comandat o chitara si el n-a adus-o,iar eu de fapt nu aveam bani asa ca nu i-am platit-osmily910.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.