www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann


Soulmaster
 Share

Recommended Posts

Am o rugaminte pentru cei din Bucuresti, si mai ales cei care obisnuiesc sa mai probeze chitari pe la muzica si in special pe la grosmann. M-ar interesa modelul acesta.

Pe site scrie ca este in stoc. Nu sunt excluse chitarile mai ieftine. Ma intereseaza o chitara sa se descurce la metale(cu un sustain cat de cat bun) dar sa pot canta si altceva pe ea.( Daca stiti altceva mai bun cam la acelasi pret va rog sa imi spuneti )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest mateiutzu

chitara este f. buna ... vezi ca e un model cu doze EMG , dar du-te pe la magazin ca o sa vezi modele noi gen esp, ibanez, jackson ...

are una gen ibanez rg cu un seymour duncan invader pe bridge, floyd licentiat ... care suna uimitor de bine ...

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

vezi ca in Galati sunt doi posesori de Grosmann.

Modelul pe care il vrei tu ieri s-a dat ultima chitara. mai avem CH lux in doua variante ,cu doze standard la 8 mil sau cu doze EMG HZ la 11.5 mil

culoare negru seethru

Cristian 0745664654

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

le-am testat eu pe toate ... din cate imi aduc aminte dozele sunau extrem de bine de si erau coreene, griful f. manevrabil ... Tin minte ca mi-a placut f. mult forma si vopseaua (cred ca forma ai vazut-o pe site).

Sunetul era f. bun desi corzile erau d-alea de duzina (f.f. proaste). Daca te uitai prin forum gaseai si un review la chitara : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6938

Oricum eu iti sugerez sa mai dai 250 RON in plus si sa o iei pe aia cu EMG pt. ca face totzi banii.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

le-am testat eu pe toate ... din cate imi aduc aminte dozele sunau extrem de bine de si erau coreene, griful f. manevrabil ... Tin minte ca mi-a placut f. mult forma si vopseaua (cred ca forma ai vazut-o pe site).

Sunetul era f. bun desi corzile erau d-alea de duzina (f.f. proaste). Daca te uitai prin forum gaseai si un review la chitara : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6938

Oricum eu iti sugerez sa mai dai 250 RON in plus si sa o iei pe aia cu EMG pt. ca face totzi banii.

 

Sefule, nu vreau sa fiu carcotas... dar tu chiar nu ai nimic de reprosat la sculele lu nenea Cristi ? Macar pune si tu ceva de genu "pentru banii aia" pe langa ce spui tu acolo. Ca altfel crede omu ca decat sa isi ia ESP original, mai bine isi ia Grosmann la o fractiune de pret.

Link to comment
Share on other sites

@MrJackson: Nu vrei sa fii dar esti :)

@mateiutzu: Deja s-a depasit buget-ul.. erap programatii 700 si tre` sa scot 800. Poate reusesc. Nu-mi cereti mai mult, n-am de unde. Si... am vazut review-ul... dar imi trebuiau mai multe pareri + k e vorba de o chitara ceva mai diferita(ch lux)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

@MrJackson: Nu vrei sa fii dar esti :)

 

 

Oi fi... dar nu poti sa nu zici ca nu am dreptate. Da-o in colo de treaba. Nu zic ca sunt chitare proaste. Doamne fereste. Dar au si defectele lor. Aproape orice chitara are... tre sa fii cat mai obiectiv in evaluarile sculelor. Altfel oferi informatii "incomplete" unor oameni care vor de la tine "the big picture".

Link to comment
Share on other sites

De asta am vrut sa apelez la membrii acestui forum. Sunt care stiu cum sa aprecieze chitara la adevarata sa valoare. Poate lui mateiutzu i-a placut asa mult incat a uitat de defecte.

Desi nu cred k o sa se ofere cineva sa faca un review mai obiectiv, acesta furand din timpul personal, iar eu neputandu-i rasplati nici macar cu o bere :), welll... i have a hope.

Edited by Soulmaster
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Cred ca daca vroia ESP spunea si el ca a strans 600-700 de dolari :)

dar la 6 - 7 milioane de lei vechi .. isi da seama si singur ca nu cumpara ESP :)

Deci .. ca sa il fac pe MrJackson fericit : la banii astia, nu gasesti chitara mai buna. Bagati si voi alte pareri ca eu mi-am exprimat opinia.

Link to comment
Share on other sites

le-am testat eu pe toate ...

 

ia sa-mi iau eu un warn :)

 

auzi ba, asta? ia mai da-te-n pool@ noastra

asa

ca ma tot footetzi cu reclame d-astea de 3 lei

ia puneti ba mana pe un Fender adevarat (ca asta va e la indemana) sau pe un Gibson, sau ESP sau ce p|zda masii oti mai gasi adevarat si vorbiti dupa aia

'rtii masii - la douaj de ani da sfaturi la altii....... a pus el mana pe toate chitarile Grosmann.......... :)

 

hai sictir

 

 

admini, dati-mi 30% ca merit, da' nu-i mai suport ba p-astia

Link to comment
Share on other sites

ia sa-mi iau eu un warn :)

 

auzi ba, asta? ia mai da-te-n pool@ noastra

asa

ca ma tot footetzi cu reclame d-astea de 3 lei

ia puneti ba mana pe un Fender adevarat (ca asta va e la indemana) sau pe un Gibson, sau ESP sau ce p|zda masii oti mai gasi adevarat si vorbiti dupa aia

'rtii masii - la douaj de ani da sfaturi la altii....... a pus el mana pe toate chitarile Grosmann.......... :(

 

hai sictir

 

 

;):) hahahahah, daca te ajuta cu ceva impart warnu ala cu tine B):)

Edited by pixy
Link to comment
Share on other sites

hehe,tare raspuns malexe.dar nu tre sa ai 100 de ani sa fi cantat si pe fender si gibson si pe esp,sau sa detii sortimente din brandurile respective.sunt de acord cu tine ca face reclama,dar nu fi asa vulgar,nu de alta dar se pierde ideea mesajului tau printre injuraturi.nu are rost,sunt sigur ca realizezi ca daca d ex,ai fi putut aborda altfel prob,vin-o maine si incearca si tu chitara,si porma posteaza un review,obiectiv,desi ma indoiesc ca poti la cat de inversunat pari.hehe,in fine eu ma duc sa vad ce si cum,si postez.noapte buna oameni buni ca e tarliu.

Link to comment
Share on other sites

vin-o maine si incearca si tu chitara

nu-i nevoie

am fost printre primii care au scris ceva despre astea

era aia expusa la Zapada

da un search si o sa gasesti

era un review neutru

si mi-au sarit unii in cap

cakt

 

no problem

 

si ma repet a 1000-a oara, n-am nimic cu Cristi Grosu si nici cu ce face (toata stima pentru initiativa)

da' târlicii astia mici care pun botu' la orice cogiac ma seaca...........

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Baieti...usor... Nu-i sariti omului in cap pentru ca si-a spus parerea. Sunt destui utilizatori pe acest forum care sustin k grosmann e minunat.. si mai sunt si cei care sustin k grosmann sucks. Presupun ca adevarul se afla la mijloc.

Se pare ca malex a avut o zi prosta. Sper sa nu iti dea warn...

Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Baieti...usor... Nu-i sariti omului in cap pentru ca si-a spus parerea. Sunt destui utilizatori pe acest forum care sustin k grosmann e minunat.. si mai sunt si cei care sustin k grosmann sucks. Presupun ca adevarul se afla la mijloc.

Se pare ca malex a avut o zi prosta. Sper sa nu iti dea warn...

 

nu te impacienta ... e la ordinea zilei cand se discuta ceva de Grosmann ... tre' sa inveti sa "ti se rupa" si sa ignori personajele care te injura. O sa iti trimit un PM in care o sa-ti pun niste poze k lumea cu chitara (pana la urma te intereseaza Grosmann, nu Fender, Gibson si ESP ... ca in ziua de azi nu toti ne permitem marci renumite de instrumente.

Link to comment
Share on other sites

cum am promis am fost azi pe la cristi,am incercat chitara ce te intereseaza pe tine,cea de 8 mil si am mai incercat si un lespaul in aceeasi bani.ptr o chitara de 8 milioane,corpul arata superb cu seethru blackul acela,plus ca este arcuit nu e drept ca suprafatza.floydul evident este o copie,dar copii sunt la toate chitarele pana intr-o anumita suma destul de mare de bani.griful era f ok lucrat,nu era pe modelul ibanez sau jackson,adica plat,ci este destul de chuncky,dar in sensul ok al cuvantului.are binding alb,ceea ce nu prea gasesti la chitarele in suma aceasta de bani,cheitele sunt cele standard,dar din moment ce ai menghina nu prea conteaza,insa functionau ok.chitara nu mi s-a parut grea dar nici usoara.era realativ ok si destul de comoda.plus ca are heelul mai adanc ca sa iti permita accesul la registrii inalti.per total ptr o chitara de 8 milioane,ca sa nu uitam despre ce vorbim,mi se pare raportul pret/calitate de nota 9,asta ptr ca personal nu mi-a placut doza de bridge,prea slaba ca output.

les paulul insa,mia lasat o impresie f buna.eu am un epiphone les paul standard plus,si am facut o comparatie cu el.griful la grosman era prins in surubele.dar griful ca feel,mi sa parut aproape identic cu cel de la epi.ca si look,pff sincer,este frumushica.imi place ca este mult mai usoara decat epiul meu,ceea ce aduce beneficii mari daca repeti mult cu trupa si stai in picioare.dozele erau stock dar sunau ok.pe epi am gibsonuri,so nu e fair sa le compar.astora le lipseste din prezenta si din output.per total,teas sfatui sa mergi cu les paulu,ptr ca sincer mi se pare f f bine rrealizat.repet ptr 8 milioane.sper ca te-a ajutat oleaca reviewu,am incercat sa fiu obiectiv.pe cristi il cunosc de ceva timp,insa fiti fara griji,platesc la fel ca si ceilalti,no special treatment or anything.numai bine,si incercati sa fiti mai relaxati in posturi,noroc,mihnea.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Strang si eu o suma de bani si nu sunt hotarat ce chitara sa-mi iau intre modelele Grosmann Les Paul de Lux si Grosmann RX101. Ca stiluri abordate... jazz, blues, rock. Cei care le-au vazut/ probat sa ma ajute sa iau o decizie.

Link to comment
Share on other sites

cum am promis am fost azi pe la cristi,am incercat chitara ce te intereseaza pe tine,cea de 8 mil si am mai incercat si un lespaul in aceeasi bani.ptr o chitara de 8 milioane,corpul arata superb cu seethru blackul acela,plus ca este arcuit nu e drept ca suprafatza.floydul evident este o copie,dar copii sunt la toate chitarele pana intr-o anumita suma destul de mare de bani.griful era f ok lucrat,nu era pe modelul ibanez sau jackson,adica plat,ci este destul de chuncky,dar in sensul ok al cuvantului.are binding alb,ceea ce nu prea gasesti la chitarele in suma aceasta de bani,cheitele sunt cele standard,dar din moment ce ai menghina nu prea conteaza,insa functionau ok.chitara nu mi s-a parut grea dar nici usoara.era realativ ok si destul de comoda.plus ca are heelul mai adanc ca sa iti permita accesul la registrii inalti.per total ptr o chitara de 8 milioane,ca sa nu uitam despre ce vorbim,mi se pare raportul pret/calitate de nota 9,asta ptr ca personal nu mi-a placut doza de bridge,prea slaba ca output.

les paulul insa,mia lasat o impresie f buna.eu am un epiphone les paul standard plus,si am facut o comparatie cu el.griful la grosman era prins in surubele.dar griful ca feel,mi sa parut aproape identic cu cel de la epi.ca si look,pff sincer,este frumushica.imi place ca este mult mai usoara decat epiul meu,ceea ce aduce beneficii mari daca repeti mult cu trupa si stai in picioare.dozele erau stock dar sunau ok.pe epi am gibsonuri,so nu e fair sa le compar.astora le lipseste din prezenta si din output.per total,teas sfatui sa mergi cu les paulu,ptr ca sincer mi se pare f f bine rrealizat.repet ptr 8 milioane.sper ca te-a ajutat oleaca reviewu,am incercat sa fiu obiectiv.pe cristi il cunosc de ceva timp,insa fiti fara griji,platesc la fel ca si ceilalti,no special treatment or anything.numai bine,si incercati sa fiti mai relaxati in posturi,noroc,mihnea.

asta mi se pare un review obiectiv! si plus de asta m-a convins :) .... asa ca daca prin vara viitoare o sa fie un ch albastru IT SHALL BE MINE!!!! :) MUAHAHAHAHAHAAA!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.