www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatie Chitara Pe Cont Propriu


Guest Anton187
 Share

Recommended Posts

Guest Anton187

Salut,

 

Am o chitara pe care mi-a dat-o cineva acum cativa ani. respectivul a vrut sa o arunce, dar eu am luat-o cu gandul ca poate, poate o voi restaura si ma voi apuca sa invat sa cant la ea. mentionez ca chitara este foarte veche, nu stiu ce marca este, dar arata foarte groaznic. Persoana de la care am luat-o, a vrut, cred, sa o lacuiasca numai ca nu i-a iesit ce a dorit, ca dupa ce a lacuit-o a pus-o la uscat pe niste ziare, iar lacul inca proaspat a lipit ziarele de chitara incat puteai citi, mai degraba presa, decat sa canti la ea.

Eu sunt foarte ”€€incepator”€€ in domeniu incat nu-mi dau inca seama ce fel de chitara este; am citit cateva topicuri pe internet in legatura cu diferente intre clasice si acustice, dar tot nu pot sa imi dau seamma. Parca aceasta chitara ar fi ”€€amandoua”€€ in una. Pare a fi o clasica dupa design, dar griful pare a fi putin mai ascutit aproape de cap, contrar celor spuse pe alte topicuri, in care se spune ca griful este mai lat aproape de cap; capul seamana cu clasicele, adica cu cheite, nu cuie (cred ca nu am spus ceva gresit); chitara a avut corzi de metal (pe care le-am dat jos de cand am luat-o si nu a mai avut vreun alt tip de corzi pana acum) si nu de plastic; corzile se prind pe cordar prin â€nod†(am vazut pe net cum se prind corzile) precum cele de plastic, dar asa cum am spus mai devreme a avut corzi de metal; capul este inclinat pe spate, in alte topicuri am citit ca ar fi drept la clasice.

Problema este alta, din cauza lacului foarte prost si pentru ca nu a fost folosita si lasata intr-un loc uscat, fata s-a crapat, insa am bagat un prosop umed in punga de plastic si apoi in chitara si s-a mai adunat putin, dar tot nu s-a lipit. cred ca ar trebui desfacuta si apoi lipite crapaturile, iar pentru asta as avea nevoie de cateva sfaturi. Lacul acela prost l-am dat jos prin slefuire, iar acum este putin ”€golasa”€. pentru a o vopsi am nevoie iarasi de sfaturile d-voastra.

Mai jos o poza cu „Golasa”€

post-23353-0-81659700-1354561115_thumb.jpg

post-23353-0-95475300-1354561117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

As fi tentat sa zic ca e o HORA REGHIN, clasic. In legatura cu restaurarea ... daca actiunea este decenta ii tragi un custom paint jmeker apoi un lac peste, iei cheite noi si corzi noi si te-ai facut cu chitara.

 

Acum despre cele scrise mai sus "nu m-as apleca dupa..." abtine-te stimabile, cu putini bani investiti, putina munca si multa pasiune iese o chitara decenta; daca te uiti pe forum ai sa mai vezi instrumente de 2 lei reconditionate care arata BETON iar un exemplu este telecasterul lui hemmy.

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Este o chitara hibrid facuta de reghin prin anii 70.

Fata s-a crapat pentru ca este din molid solid (nu stratificat). Nu prea mai ai ce sa-i faci. Restaurarea crapaturilor implica introducerea unor suvite longitudinale (pene) de lemn in crapaturi dupa ce in prealabil crapaturile le slefuiesti in forma de "v". Foarte complicat.

Poti insa sa faci un obiect de arta, o pictezi, o integrezi pe un panou de lemn si o pui in perete.

 

Pacat.

 

Am avut si eu una:

post-3128-0-82057000-1354615811_thumb.jpg

 

A sfarsit intr-un pub ca ornament.

Link to comment
Share on other sites

pe o chitara ca asta am invatat sa cant. avea doar corzile re la mi (groase). La vremea aia nu gaseam corzi in tulcea, asa ca am scos 3 fire din sufa de frana de la bicicleta si am improvizat din ele corzile sol, si si mi (subtiri). Mi-ul era aproape drept, dar si si sol erau crete :)).

Chitara asta avea deasemenea un action extrem.

 

Cu toatea asta chitara proasta si lipsa corzilor nu m-au impiedicat sa invat sau sa cant.

 

Spor la restaurare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ca ii cumperi chei ( sub 50 ron nici nu cred ca gasesti ) niste corzi , si dupa ceva timp investit te trezesti ca falseaza in draci , actiunea e foarte mare , si intonatia e dusa naibii , cu alte cuvinte de abia se poate canta la ea. E un risc cam mare , eu unul n-as investi timp in asta , as strange niste bani si cu 200-300 ron as cumpara o chitara decenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anton187

Am uitat sa mentionez ca am cheite la ea care trebuiesc putin curatate. ce trebuie sa-i cumpar sunt corzile, lac si chestii marunte. timpul o sa fie o problema, la care se adauga si putina truda, dar pana la sfarsitul anului in curs sper sa fie gata.

In schimb o sa am, la sfarsit, satisfactia ca e restaurata de mine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.