www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

probleme la floyd


cataliz3er
 Share

Recommended Posts

Mi-am luat recent un Ibanez RG350EX cu Edge III bridge. In ultima vreme face urat de tot.

Daca apas pe bara nu revine complet...adica in loc sa am E am D#. Aceeasi chestie si cand trag

de bara...in loc de E am F. :(B);)

Asta se intampla numai la unele corzi. De exemplu la G e fix invers, si E subtire nare nici o treaba.

Se dezacordeaza si daca fac un bend mai "brutal". :)

Nu stiu sigur de ce dar banuiesc ca e din cauza bridge-ului.

 

PS: chitara o acordez bine si o asigur la gat...deci nu acolo e buba :)

 

Daca are cineva idee care-i treaba spuneti...sau daca stiti vreun expert din cluj :)

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la catalin acasa acum cateva zile si floydu nu avea nici o problema, il smuceai ca apucatul si nu dezacorda deloc deloc, deci va dati seama ce brusc au aparut problemele .... momentan nu l-am vazut cum se comporta dar din spusele lui e nasoala treaba.... chitara a fost cumparata din magazinul thomman de catalin personal, deci e cam greu sa mearga acolo dupa garantie.....aveti ceva idei? :)

Link to comment
Share on other sites

Acordatul ca acordatul dar puntea e reglata cum trebuie ? In momentul in care e acordata ar trebui sa stea paralela cu corpul chitarei si nu in alte moduri. Poate ti s-au slabit suruburile ce tin puntea prinsa de corp sau poate corzile nu sunt bine prinse in menghinele de pe punte.

Inarmeaza-te cu un set nou de corzi si cu rabdare (si eventual cu tutun - dar doar daca esti fumator!) si pune-te pe reglat.

Link to comment
Share on other sites

se tot zvonea intr-o vreme k edge II si III ar fi cam proaste.... io nu am pus mana asa k nu comentez

Proaste in comparatie cu ce? Cu Floyd Rose original ? Cu Schaller ? Cu Kahller? Cu Edge pro ? Probabil ca ai dreptate dar sa fim seriosi ... Pretul unei e bucati jumatate sau macar o treime(estimare ireal de optimista :)) din pretul chitarei in discutie.

Link to comment
Share on other sites

Acordatul ca acordatul dar puntea e reglata cum trebuie ? In momentul in care e acordata ar trebui sa stea paralela cu corpul chitarei si nu in alte moduri. Poate ti s-au slabit suruburile ce tin puntea prinsa de corp sau poate corzile nu sunt bine prinse in menghinele de pe punte.

Inarmeaza-te cu un set nou de corzi si cu rabdare (si eventual cu tutun - dar doar daca esti fumator!) si pune-te pe reglat.

 

Am mai citit undeva de faza cu paralelismul...(scuze ca ii zic asa)...dar nu imi dau seama CE sa fie paralel cu corpul chitarii...tijele care intra sub suruburile de reglaj fin sau locu unde se baga maneta?

Link to comment
Share on other sites

Am mai citit undeva de faza cu paralelismul...(scuze ca ii zic asa)...dar nu imi dau seama CE sa fie paralel cu corpul chitarii...tijele care intra sub suruburile de reglaj fin sau locu unde se baga maneta?

Aici tekcus a explicat foarte bine despre ce e vorba :

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...ost&p=30534

E important ca puntea sa fie paralela cu corpul chitarei pentru ca ea sa revina la pozitia initiala dupa ce ai actionat maneta. Daca nu revine la pozitia aia chitara va suna fals.

Link to comment
Share on other sites

Am mai citit undeva de faza cu paralelismul...(scuze ca ii zic asa)...dar nu imi dau seama CE sa fie paralel cu corpul chitarii...tijele care intra sub suruburile de reglaj fin sau locu unde se baga maneta?

 

Tijele din spate de la Floyd trebuie sa fie paralele cu corpul chitarei. De regula paralelismul dispare cand schimbi grosimea corzilor. By default chitarele astea vin cu corzi 9 - 42 cred. Daca treci la corzi 08 - ... extra light, tijele de care vorbeam probabil ca o sa fie inclinate inspre corpul chitarii cu capatul din spate (capatul liber).

Link to comment
Share on other sites

Problema este ca la edge III...spre deosebire de FR sau Edge Pro I is indoite tijele....inspre interior.

Suruburile cu care e prinsa puntea is cumva alea cu care reglez inaltimea puntii? Ca de 3 ore tot strang si desfac suruburile de la arcuri (dupa care acordez bineinteles:P) si tot nu rezolv nimic... si mi groaza ca trebuie sa dau jos corzile sa ma uit la legatura dintre punte si corp:( ca multi miau spus ca acolo e

problema.

Link to comment
Share on other sites

...ceva nu inteleg... :) ...deci daca cei doi pivoti fixeaza puntea de corp...cum se poate sa nu fie bine stransi...ca doar daca ii strang la max mi se duce puntea in pamant si se lipesc corzile de grif:P

 

 

Ii posibil sa aiba joc radial(pivotul). Pune pe filetul pivotului banda de teflon(deaia care se foloseste la instalatii in loc de caltzii de canepa). Dar asta nu prea are treaba cu dezacordatul.

 

Daca ai reglat puntea cum trebuie si tot dezacordeaza ->strange bine corzile in punte, daca tot dezacordeaza schimba corzile(asta ar fi primul lucru care ar trebuii sa-l faci si pune corzi bune) daca se dezacordeaza schimba arcurile si daca dupa toate astea tot se dezacordeaza arunca-l si pune un floyd original :)

 

 

p.s. nu stiu daca am curand drum la cj dar daca ai timp poti sa dai tu o fuga pana la Aiud si ma uit la ea(chitara :) )

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

incepe sa ma bata gandu sa-mi iau alt Floyd :))...

daca ar fi sa aleg intre un Floyd Rose Original si un Edge Pro I (knd mi-oi permite:P) voi ce ati recomanda?

dar din cate am vazut Edge Pro nu prea este de vanzare...si cam cat costa...ca un FR original ii cam 250 oiro.

 

aaa...si incap dracoveniile astea in cavitate de Edge III?:)

Link to comment
Share on other sites

pana la urma o sa imi desfac trmolo-u sa vad ce il doare.

am gasit un site super unde iti spune eventualele probleme legate de "floating bridge"

si cum sa le rezolvi...sper sa fie de folos si altora

 

multumesc mult celor care m-au sfatuit pe parcursul topicului:P :(

 

RGC rulez!!!:)

 

uuups......am uitat sa pun linku B)

http://www.jemsite.com/tech/3other.htm#tremtune

 

...ce-o facut chitara asta din mine... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Offtopic : SI eu initial am vrut o chitara cu tremolo, de ce .. nu ma intreba, dar dupa ce am vazut colegi care se chinuie cu astfel de minuni .. am zis ca nu imi trebuie, nici copii nici original.

Ai zis ca numai la unele corzi ai probleme ... incearca mai intai sa schimbi corzile si sa il setezi perfect. NU iti recomand sa il desfaci decat daca ai experienta. Vezi sa nu fie din menghina problema.

Curios e ca exact de la colegi care au edge nu am auzit plangeri. Inainte de toate puneti niste corzi mai bune si noi , eventual speciale ptr FR. nu ai vrea sa dai o groaza de bani pe un FR ca nu l-ai desfacut bine sau nu stiu ce minune mai poate sa apara. Fr-ul e plin de surprize .. unele bune dar cele mai multe rele.

 

Succes orice ai face.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

incepe sa ma bata gandu sa-mi iau alt Floyd :))...

daca ar fi sa aleg intre un Floyd Rose Original si un Edge Pro I (knd mi-oi permite:P) voi ce ati recomanda?

dar din cate am vazut Edge Pro nu prea este de vanzare...si cam cat costa...ca un FR original ii cam 250 oiro.

 

aaa...si incap dracoveniile astea in cavitate de Edge III?:)

 

Edge Pro original e destul de scump (~300$+transport) si nici nu se va potrivi in chitara ta fara sa o duci la un lutier sa mai "sape" la cavitate.

Pe de alta parte FR Original se va potrivi direct in locul trem-ului actual, e si ceva mai ieftin (cam 250$ cu totul ultima oara cand am verificat) si dpdv calitativ e cam la acelasi nivel cu edge-pro-ul.

Deci, parerea mea, cauta un FR original :(.

Succes

 

Edit: ups, tre sa adaug o corectie, nu sunt sigur ca OFR se poate monta direct in locul noilor punti Edge 2 si 3, ci doar in locul mai vechilor TRS si Lo-TRS. am sa mai "sap" si revin maine :)

 

Edit 2: l-am, gasit pe un gagiu care zice ca a bagat un OFR in locul unui Edge3 si n-a trebuit decat sa ia putin dintr-o muchie: http://www.jemsite.com/forums/showthread.p...;highlight=edge

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

pana la urma am dat jos floydul...si ghiciti ce?...:)...cutitele erau roase (da bine de tot - gratie materialului de rahat bagat in edge III ca sa-l faca mai "accesibil").

Pe langa asta, suruburile in care se sprijina cutitele au joc...nu foarte mare, dar cred ca si asta afecteaza actiunea. Am facut poze la cutite dar nu le pot descarca inca...nam cablu...maine fac rost si le postez.

 

Din fericire tatal meu lucreaza intr-un domeniu foarte apropiat (metrologie - verifica aparate fine de masura, printre care intra si cantare) si si-a dat seama imediat care ii problema :)

 

Singura solutie e sa pilesc cutitele cu o pila foaaarte fina si sa le dau cu o vaselina LICA (LitiuCalciu)...moleculele de litiu is sferice si intra in porozitati - dupa care excesul se sterge.

 

Daca nu merge cred ca o sa ma duc la un atelier profi, le dau dimensiunile, sami faca o piesa din metal tratat...pe bune ca materialul din edge e de ***...

 

PS: sfatuiesc pe toti posesorii de edge (sau orice fel de tremolo de genu) sa slabeasca tensiunea in corzi si in arcuri inainte sa adjusteze inaltimea puntii...ca suruburile alea rod in metal ca naiba.

 

inca o chestie utila...costa numai vreo 30 de euro...inlocuieste suruburile de reglare a arcurilor din spate si e mult mai precisa, ca sa nu vorbim de faptul ca suruburile originale intra direct in lemn si dupa o vreme este riscul sa faca joc...

 

http://www.thomann.de/thoiw7_schaller_377_...w_prodinfo.html

Link to comment
Share on other sites

sa renunte dreaq la prostiile astea si sa-si ia chitara fara :)

 

+1 .

Farmecul FR-ului este exact ca goana femeii dupa haine, incaltari, accesorii adik goana prin magazine .. pe ele nu le intereseaza prea mult produsul (atata timp cat e cat de cat la moda) .. pe ele le intereseaza "vanatoarea" umblatul si ocazional taratul sotului dupa ele. La fel si Fr .. mai mult stai sa il acordezi, ajustezi etc etc, decat sa il folosesti. Oricum eu sunt adeptul unui rock mai simplu .. pe mine nu ma intereseaza sa scot sunete de genul jocurilor pe tv sau alte animale(cum am vazut de curand intr-un film demonstrativ)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

+1 .

Farmecul FR-ului este exact ca goana femeii dupa haine, incaltari, accesorii adik goana prin magazine .. pe ele nu le intereseaza prea mult produsul (atata timp cat e cat de cat la moda) .. pe ele le intereseaza "vanatoarea" umblatul si ocazional taratul sotului dupa ele. La fel si Fr .. mai mult stai sa il acordezi, ajustezi etc etc, decat sa il folosesti. Oricum eu sunt adeptul unui rock mai simplu .. pe mine nu ma intereseaza sa scot sunete de genul jocurilor pe tv sau alte animale(cum am vazut de curand intr-un film demonstrativ)

 

Asta dovedeste ca tot ce au inteles oamenii din Floyd Rose e faza cu calu' a lu' Vai...

Link to comment
Share on other sites

Asta dovedeste ca tot ce au inteles oamenii din Floyd Rose e faza cu calu' a lu' Vai...

 

 

:):) Nu stiu nici o faza cu calul al lui vai ...

Link to comment
Share on other sites

,,,IN SFARSIT...

 

dupa 3 ore de desfacut, pilit, uns cu vaselina, lustruit, asamblat la loc si acordat........merge bine chitara:D

sper sa ma si tina...:(

 

....cine are pile...are...

 

iaca si niste poze...k doar nam lucrat degeaba:P

 

ADVICE...nu va luati edge II sau III...material prost si moale ca branza...

 

 

mutzam fain pt sfaturi :)

 

 

nush de ce o scris de 3 ori..... :):)

post-1137-1157734398_thumb.jpg

post-1137-1157734659_thumb.jpg

post-1137-1157735161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acolo pe fundal un ax1500G ... cam ce preseturi bune ai scos din el ?

 

Am vazut acolo pe fundal un ax1500G ... cam ce patchuri bune ai scos din el ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.