www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce sa facem cu tobarul


Ezra
 Share

Recommended Posts

Oameni buni! cantam in fiecare duminica intr-o sala cu o acustica groaznica un ecou de asa ceva nu ati auzit.

Problema noastra este ca atunci cand intra tobele se duce totul de rapa. Se creaza un haos de nedescris si totul devine enervant iritant, nu mai exista pic de placere in ceea ce facem. Degeaba da omul mai incet.

Ce se poate face?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

nu e nevoie sa schimbe sala

QUOTE

Uite, iti pot da aici lista de preturi ce o practica chiar cei de la Spumotim, deoarece am oferta lor de preturi caci tocmai am cumparat de la ei cateva placi profilate de burete pentru scopuri similare cu interesul tau.

Deci o placa = 2/1 metri

Neignifugat = material care adre mai usor

Ignifugat = material tratat pentru a rezista la flacara deschisa.

Partea profilata = partea din care este decupat modelul de "cofrag"

Preturile sunt in euro si nu includ TVA

 

Deci :

 

placa de 1.5 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 2.15 eu/buc - ignifugat pretz 2.73 eu/buc

placa de 2 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 3.25 eu/buc - ignifugat pretz 4.09 eu/buc

placa de 3 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 5.28 eu/buc - ignifugat pretz 6.74 eu/buc

placa de 3 cm din care profil 2 cm = neingigucat pretz 5.15 eu/buc - ignifugat pretz 6.17 eu/buc

placa de 4 cm din care profil 2 cm = neingigucat pretz 6.42 eu/buc - ignifugat pretz 8.41 eu/buc

placa de 5 cm din care profil 3 cm = neingigucat pretz 7.59 eu/buc - ignifugat pretz 9.44 eu/buc

placa de 6 cm din care profil 3 cm = neingigucat pretz 9.61 eu/buc - ignifugat pretz 12.07 eu/buc

placa de 6 cm din care profil 4 cm = neingigucat pretz 8.58 eu/buc - ignifugat pretz 10.75 eu/buc

placa de 7 cm din care profil 4 cm = neingigucat pretz 10.62 eu/buc - ignifugat pretz 13.37 eu/buc

 

Sper sincer sa te ajute la ceva ceea ce am sris eu aici. Preturile astea sunt valabile in cazul in care livrarea se face de la Spumotim, adica din Timisoara. Mult succes!!!!

 

PS. Nu era nici o reclama la Spumotim, din contra ii dispretuiesc pt preturile pe care le practica....

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

E clar ca trebe antifonata sala... da vezi sa nu o antifonezi de tot, ca dupa aia nu mai ai pic de ecou si suna incredibil de dubios...

Link to comment
Share on other sites

E clar ca trebe antifonata sala... da vezi sa nu o antifonezi de tot, ca dupa aia nu mai ai pic de ecou si suna incredibil de dubios...

 

Si practic cum se face asta ? Cam pe unde trebuie pus si cat ? Din produsele de la Spumotim care ar fi cel mai indicat dpdv calitate/pret ?

Link to comment
Share on other sites

EDMOND SAID:

 

"Izolarea oprima, fara a intra in foarte multe detalii tehnice, tine foarte mult de necesitati si de dimensiunea incaperii.

Dar dat fiind vorba ca este in discutie este o sala de repetitii si nu stiu eu ce studio performant, se poate face treaba foarte buna cu o izolare completa, inca cu un material nu foarte pretentios. Atat pentru a scapa de reverberatiile unei sali de beton, cat si pentru a opri sunetul in a iesi in exterior, sala trebuie izolata complet, iar cand spun complet inseamna la geamuri, cum este cazul celor intalnite la ferestrele tip bloc, eu recomand introducerea unei placi de burete, nu trebuie neaprat profilat, de marimea geamului, chiar un picut mai maricel pentru a acoperi toata suprafata. Apoi peste usi se pot prinde cu foarte mare succes niste paturi mai groase, covoare, sau chiar mochete.

Dc este o camera mai mare, (marimea ideala din punctul meu de vedere este una de 6m/6m cu o inaltime de 2m), este cel mai oke in cazul izolarilor fonice, pentru ca presiunea in urechi nu este atat de mare ca si in cazul unei camere mai mici. Asadar o camera mai mica, dc este izolata fonic foarte puternic, iti vine sa te arunci pe burta in moentul in care pasesti in camera si se inchide usa dupa tine. Organismul are o reactie mai ciudata. Asadar, pentru o camera mai mica, (sa spune un 3/3 m, sau 3/4m cel mai ideal este sa se puna un strat subtire de burete, intre 1-2.5 cm, nu trebuie neaprat profilat si izolarea este optima. Se poate folosi cu mult succes, chiar mai bine decat celebrele cofraje de oua, mochete groase covoare sau chiar paturi groase. Important este ca izolatie sa fie peste tot.

Jos pe podea cel mai oke este sa existe o mocheta groasa, in cazul oricarei marimi de sa;a de repetitii. Apoi pentru tobe se pot folosi cu foarte mare succes niste paleti pe care ii putetzi procura de la niste supermarcheturi la preturi derizorii, ramanad apoi sa uniti doi peste care apoi sa se puna o placa de placaj presat, preferabil nemelaminat, pentru ca tobele alineca cu tot cu mocheta care vine peste el. Asadar obtinetzi un podium foarte oke, nici foarte inalt si nici foarte extins, ideal pt un set de tobe.

Pentru o sala mai maricica, undeva pe la 6/6 m, cerinta este de asemenea de a fi izolata camera in intregime, intre geamuri burete sau orice material gros... vata de sticla este foarte oke ca izolator fonic, insa foarte pacatoasa. Ea se poate controla cu o plasa foarte fina pusa pe intreaba suprafatza, ca poi sa se acopere cu placi de lemn presat, nemelaminat, in care se aplica gauri cat mai multe. Camera se poate "tapeta" de asemenea cu foarte mult succes cu mocheta de asta ieftina ce a inceput sa apara mai peste tot. Dc este pus peste tot, se obtine un confort foarte oke, camera nefiind nici foarte izolata fonici si dispare garantat si reverbul.

Sfat: eliminati tot ce este masa metalica din sala de repetitzii caci rezoneaza crunt. Cu cat sunt mai putine lucruri in sala, chiar si mai putine pesoane, cu atat sunetul este mai aerisit."

Link to comment
Share on other sites

In functie de sala, o antifonare de "amator" cum am facut si eu in multe cazuri, nu face fata.Sa antifonezi podeaua sau tavanul,sau chiar geamurile (ca de mai ai tu nevoie si de aer curat) si sa mentii functionalitatea lor nu e un lucru usor.Eu zic ca e de la tobar+tobe (nu in sensul negativ, ci doar nu e obisnuit sa bata curat - doar o presupunere - sau poate sunt tobele foarte proaste - alta presupunere, fara nici un fel de intentie negativa)

 

BTW, ce tobe aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.