www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectori Doze


skunky
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am o mica nelamurire cu privirea schimbarii unor doze pe chitara.

Mai exact:

- vreau sa schimb humbuckerele Alnico Classic (parca 57CH Classic/HOTCH) de pe un Epi LP Standard cu SD SH-6 B si probabil SD APH-2 N . Treaba este ca pe diverse site-uri ce vand aceste doze Seymour Duncan sunt prezentate ca avand 1,2 sau 4 "connectors". Aici m-am blocat.

Trebuie sa caut variantele cu un conector sau ceilalti se pot lega optional pentru split-coil ?

Pe mine ma intereseaza setup-ul clasic, fara a inteveni asupra tipului /modului de cablare....

Ce tipuri de doze trebuie sa cumpar ?

Edited by skunky
Link to comment
Share on other sites

Un conector e o interfață electromecanică, i.e. o mufă. Cred că tu te referi la cabluri (fire, "wire"). Probabil au încurcat borcanele și cei de la SD.

Dozele cu 4 fire oferă acces la fiecare din "capetele" celor două bobine ce le alcătuiesc. Asta permite legarea lor în diverse configurații (serie/paralel, fază/antifază și split/tap), care includ desigur și cea de humbucker "clasic". pe siturile producătorilor găsești informații despre cum să legi dozele lor în diferite configurații. Exemplu: http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

Link to comment
Share on other sites

La Seymour Duncan vin asa: lipesti rosu cu alb intre ele, e un fir neizolat pe care il impreunezi cu cel verde si le lipesti pe carcasa potentiometrului(la masa),iar firul negru la pinul potentiometrului unde era lipit firul de la doza veche.

La alti producatori e posibil sa difere culorile pentru fire asa ca nu generalizez.

Poti sa pui ce doza vrei tu,indiferent de cate fire are.Oricum,doza vine in cutie cu o schema care iti arata clar ce si cum + ca pe net gasesti alte 1000 de variante.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am o mica nelamurire cu privirea schimbarii unor doze pe chitara.

Mai exact:

- vreau sa schimb humbuckerele Alnico Classic (parca 57CH Classic/HOTCH) de pe un Epi LP Standard cu SD SH-6 B si probabil SD APH-2 N . Treaba este ca pe diverse site-uri ce vand aceste doze Seymour Duncan sunt prezentate ca avand 1,2 sau 4 "connectors". Aici m-am blocat.

Trebuie sa caut variantele cu un conector sau ceilalti se pot lega optional pentru split-coil ?

Pe mine ma intereseaza setup-ul clasic, fara a inteveni asupra tipului /modului de cablare....

Ce tipuri de doze trebuie sa cumpar ?

 

Pe una dintre chitari am exact configuratia asta si suna excelent.

Daca imi amintesc bine ambele doze au cate 4 fire

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.