www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu si despre Reghin Hora


Cosu
 Share

Sunt multumit de chitara mea Hora-Reghin  

29 members have voted

  1. 1. Sunt multumit de chitara mea Hora-Reghin

    • DA
      17
    • NU
      4
    • Nu am nici o chitara Hora
      8


Recommended Posts

Cum romanul e in general destul de sarac sa isi cumpere din prima Fender sau Gibson trebuie sa recurga la chitara nationala aka Hora.

Spuneti-ne daca sunteti multumiti de chitara voastra facuta in Romania si daca nu ce va nemultumeste.

:)

 

Eu am pe mana doua bucati. Prima o hora student pe care am avut proasta inspiratie sa pun corzi de acustica. Evident ca puntea nu a fost prea incantata de miscarea asta si a inceput sa cedeze. La unison cu puntea si griful s-a curbat. Toate astea s-au intamplat din cauza MEA si nu din cauza fabricantului. Pana cand sa se accentueze problemele astea chitara suna destul de bine (chiar mai bine ca alte chitare facute de stim noi care fabricant :) care incepe cu F). Pret de achizitie 500.000 in vara lui 2002

A doua chitara este model Laura. Spre deosebire de prima de asta am avut grija si cu niste corzi potrivite tonul obtinut este multumitor (pentru mine e chiar bun). Chitara a put fi manuita de cativa la Intalinirea RGC I si stiu nu ca mint. Per total este o chitara buna poate actiunea e prea sus dar cu niste corzi mai moi chestia asta poate fi surmontata. De falsat nu falseaza flagrant. Pret de achizitie 1.000.000 in toamna lui 2004

 

Acum intrebarea este: Am avut eu noroc sau voi ghinion ? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am o chitara Reghin, pe care scrie "Fabricat in 1974", (nu stiu daca asta e exact anul, dar e in 70 :)). So, daca va imaginati prin cate a trecut de atunci:

Griful rupt (de unde se imbina cu chitara) si culmea nu falseaza. Ca sa nu mai zic ca a cazut de nenumarate ori pe jos, chiar si de pe dulap, si nu a patit nimic.

Chitara mai traieste si acum.. si inca mai cant la ea. Are corzi de metal, si nu a patit absolut nimic. Tin sa va zic ca a cantat si taicamiu cu ea prin liceu, deci ca sa zic asa e mostenire :)

Deci, per total sunt multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Sunt printre cei care au votat "DA". Am o clasica Hora, fabricata prin 2003 parca, care pentru pretul ei (la vremea aia cam un milion jumate) suna chiar foarte bine. Tin sa spun ca a fost cumparata de ai mei (care nu au absolut nici o cunostinta in materie de instrumente muzicale) din Carrefour, deci am fost foarte norocos la vremea aia. Mi se pare ca am postat si un mp3 cu ea, pe la melodii cantate de noi.

 

Per total, pentru valoarea ei sunt foarte multumit. Ca unul care abea s-a apucat de chitara (cum eram eu pe vremea cand am primit-o) e exact ce mi-as dori de la o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Am votat "Nu am nici o Hora", pentru ca asta este adevarul.Dar, pana nu demult, am avut un Student de prin '70.Am luat-o de la Moshu cu 30RON :( , avea corzi praf pe ea...I-am pus un set de Belson(deh, la vremea aia eram necunoscator, si oricum, la ce chitara e, n-as pune nici acum altceva, prietenii stiu de ce).Chitara nu avea urme de "violenta", dar avea mici probleme:cam de la tasta 10 in sus, falsa un pic, iar barre-urile de orice fel erau o provocare :) .Actiunea era de asemenea o problema, fiind cam ridicata.La cantat pe acorduri suna bine, dar se lovea de probabil cea mai mare problema a ei:dimesiunea extrem de mica a cutiei de rezonanta, ceea ce insemna un sunet infundat.

 

Acum chitara apartine un tanar viitor chitarist de succes. :)

 

Ca raspuns pentru cei care au spus ca o Hora, la banii ei, este excelenta, le zic ca eu mi-am cumparat-o pe Marizza mea la 450RON nou-nouta.Si este peste orice Hora acustica.Dar era ultimul DG-5 pe care il mai aveau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tudor

Si eu am o Hora-Student de prin anii '70. Inca se tine bine tinand cont ca a fost folosita destul de mult. Griful inca e drept, nu falseaza (cred :) ). Corzile le-am schimbat de multe ori am acum niste Belson-uri de electrica :) si nu suna foarte rau.

Am si eu o intrebare, ce parere aveti de electro-acusticele Reghin? Sunt bune de ceva? Merita?

Link to comment
Share on other sites

Saltare,

 

Eu am doua Reghin, una acustica de prin '99 si una electrica de prin 2003. Sunt multumit de ambele, mai ales la banii pe care i-am dat. Totusi, au si hibe:

 

Acustica are actiunea prea mare iar Re-ul suna spart si nu are sustain precum celelalte (pare a fi fret-buzz, dar nu se simte la fel ca la o electrica)

 

Electrica are cheile de calitate foarte slaba si se dezacordeaza usor. In plus unele chei nu au miscare uniforma (strangi sau slabesti fara sa aiba efect asupra notei, dupa care are o schimbare brusca - poate fi din cauza ungerii proaste).

 

Calitatea sunetului este acceptabila iar electrica are un sustain rezonabil. Electrica sufera de zgomot de fond, care se atenueaza cand atingi parti metalice. Presupun ca legatura la masa e proasta.

 

Overall le-as nota cam cu 6-7/10.

 

Offtopic: noua electrica de la Reghin este un monument de uratenie (cel putin cea de pe site). Nu vad cine ar canta cu o scula care arata ca peretii unui cavou tziganesc. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.