www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dileme de incepator [Cyclops]


Guest Cyclops
 Share

Recommended Posts

Guest Cyclops

Salut,

 

Dupa cum am mai scris si in alt topic, sunt incepator de incepator :). Am o chitara Hora Western 12204-CTW cu doza. Deocamdata are corzile standard pe ea (cele cu care a venit). Am o nelamurire... cativa prieteni mi-au zis ca ar trebui sa schimb corzile ca astea sunt cam tari, dar sugestiile sunt impartite. Unul sugereaza corzi de electrica romaneasca mai putin mi-ul subtire care sa fie de altceva, altul spune ca sunt bune corzile astea dar ca trebuie inlocuit sol-ul cu unul de electrica..etc.

 

Voi ce ma sfatuiti?

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca esti incepator incepator ar fi bine sa-ti pui corzi groase, de 12 sau chiar 13. Astfel, mina ta va fi "lucrata" mai bine. Vei capata fortza in degete.

 

Despre coarda Sol, e mai bine sa fie de electrica (unwound) din motive practice. La corzile de proasta calitate sol-ul de acustica (wound) tine mai putin de 2 zile. :)

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Dupa cum am mai scris si in alt topic, sunt incepator de incepator :). Am o chitara Hora Western 12204-CTW cu doza. Deocamdata are corzile standard pe ea (cele cu care a venit). Am o nelamurire... cativa prieteni mi-au zis ca ar trebui sa schimb corzile ca astea sunt cam tari, dar sugestiile sunt impartite. Unul sugereaza corzi de electrica romaneasca mai putin mi-ul subtire care sa fie de altceva, altul spune ca sunt bune corzile astea dar ca trebuie inlocuit sol-ul cu unul de electrica..etc.

 

Voi ce ma sfatuiti?

 

Multumesc anticipat.

Daca zici ca esti incepator cred ca ar fi bine sa cumperi niste corzi mai moi, eventual mai subtiri sa te ajute la degetatie si sa nu-ti f**a dejtele :) . Acuma nu-mi dau cu parerea ce marca, sa nu starnesc polemici...

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

aha.. Multumesc de raspunsul promt, dar s-a ivit inca o nelamurire :)

coarda "wound" inseamna matisata? (si in consecintza "unwound" inseamna nematisata?)

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca esti incepator cred ca ar fi bine sa cumperi niste corzi mai moi, eventual mai subtiri sa te ajute la degetatie si sa nu-ti f**a dejtele :) . Acuma nu-mi dau cu parerea ce marca, sa nu starnesc polemici...

sa nu-si f*** dejtele? wtf man...toti am trecut prin asta si toti ne-am bulit dejtele...nu-i mare durere. cum a zis si cyfer, cu corzi mai groase pe acustica capeti forta in dejte, fapt ce te va ajuta enorm cand o sa faci saltul la electrica. daca nu vrei sa-ti f*** dejtele, pune corzi de electrica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Nu cred ca problema cea mare e cu f... deshtelor... aproape ca m-am obisnuit cu durerea :). Si eu cred ca exercitiul pe corzi mai tari imi va prinde bine, doar ca voi progresa mai greu. La mine mai e si problema ca am mana mica si degetele scurte.. lucru care ma incurca cand e vorba de acorduri pe corzile groase, mai ales ca trebuie apasate cu fortza.. dar cred ca o sa ma ajute exercitiile sustinute :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

:) Ce jmecher incep sa ma simt... Cum le stiu eu pe toate.. exact ca un om mare.... :):)

 

 

Later edit: @ admini/moderatori: Se poate modifica titlul topicului in " Dileme de incepator [Cyclops]" pentru a nu deschide cate un topic pt fiecare intrebare/solicitare/doleantza pe care o am? :(

Edited by Cyclops
Link to comment
Share on other sites

:) Ce jmecher incep sa ma simt... Cum le stiu eu pe toate.. exact ca un om mare.... :):)

Later edit: @ admini/moderatori: Se poate modifica titlul topicului in " Dileme de incepator [Cyclops]" pentru a nu deschide cate un topic pt fiecare intrebare/solicitare/doleantza pe care o am? :(

 

mi se pare super ideea asta; nu se mai deskid 100 000 ... ... de topicuri si vedem si cum evoleaza omu'..

bv! pana acum esti primul si singurul care s'a gandit la asa ceva!

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Hehe.. ms de apreciere... Sa speram ca voi avea si ce scrie aici (despre evolutie)... ca daca nu reusesc sa trec de acordurile barate.... va fi cam pustiu pe topicul asta :)

 

Apropos... ca acum am recitit mesajele... ce inseamna corzi de 12-13? De fapt cum se clasifica corzile in afara de corzi de otel, de nylon, de electrica, etc.. Nush daca m-am facut inteles cu intrebarea asta... Care sunt tipurile de corzi (pt acustica in primul rand) si care sunt aplicatiile lor? Nu strica nici explicatiile despre corzile de electrica si bas.. cred ca sunt utile si acestea, precum si o lista de marci ar fi utila.. macar un top10.

Edited by Cyclops
Link to comment
Share on other sites

Hehe.. ms de apreciere... Sa speram ca voi avea si ce scrie aici (despre evolutie)... ca daca nu reusesc sa trec de acordurile barate.... va fi cam pustiu pe topicul asta :)

 

Apropos... ca acum am recitit mesajele... ce inseamna corzi de 12-13? De fapt cum se clasifica corzile in afara de corzi de otel, de nylon, de electrica, etc.. Nush daca m-am facut inteles cu intrebarea asta... Care sunt tipurile de corzi (pt acustica in primul rand) si care sunt aplicatiile lor? Nu strica nici explicatiile despre corzile de electrica si bas.. cred ca sunt utile si acestea, precum si o lista de marci ar fi utila.. macar un top10.

 

grosimea lor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Asta cu grosimea cred ca m-am prins singur... dar chiar as vrea sa stiu de ce exista diferite grosimi si care sunt aplicatiile fiecarei grosimi.... Ah... si la ce grosime se refera? ca fiecare coarda are grosimea ei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Se refera la grosimea mi-ului subtire. La acustica o sa vezi grosimi intre 10 si 13 (din cate am vazut eu) iar la electrica de la 8 la 12. Treaba sta in felu urmator: cu cat ai corzi mai groase, cu atat ai un sunet mai plin, mai carnos; pe de alta parte, o sa canti ceva mai greu pe ele (ai nevoie de mai multa forta)

Link to comment
Share on other sites

poi seturile de 9-42 de ex ai e-9 B-11 G-16 D-24 A-32 E-42

adica iti indica deobicei grosima e'ului subtire...

mi-a cam luat mrjackson inainte :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Cred ca am inteles despre ce e vorba pana la urma, dar se nashte (normal) o noua intrebare....

 

Cand va fi cazul sa scb o coarda e indicat sa scb tot setul..nu?

Merg schimbate individual in cazul in care coarda inlocuitoare provine dintr-un set aceeasi marca, acelasi model?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Din considerente acustice, se schimba tot setu. In timp, corzile isi pierd atat calitatile mecanice cat si cele sonore... ca sa ai un sunet egal, schimbi tot setu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

ok.. multzumesc mult, am prins ideea... :)

 

Acum.. urmatoarea intrebare :)

 

Chitara mea cica are doza si egalizator. Teoretic pt inceput nu ma ajuta cu nimic, dar in afara de a amplifica sunetul (trecut printr-un amp sau prin calculator) cum pot folosi aceste dotari?

 

Presupun ca egalizatorul a fost montat pentru a modifica sunetul captat de doza, dar avand in vedere ca este o chitara acustica si nu una electrica, de ce nu ajunge sunetul preluat din cutia de rezonanta exact asa cum este el?

Link to comment
Share on other sites

Orice piesa din drumul chitara->difuzor functioneaza ca un filtru, inclusiv chitara si difuzorul. Apoi urmeaza camera, care ea insasi este un filtru (chiar si cand canti unplugged).

 

EQ-ul de pe chitara ta e un filtru care iti permite sa faci chitara amplificata sa sune cat mai bine in functie de celelalte 'filtre' care intervin (mixer, amplificator, boxa, camera, chiar si cablu).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Cyclops

Salut,

Am revenit! :) Din pacate, de ultima data de cand am scris nu am prea avut timp sa ma ocup in mod serios de chitara :) (si asta din motive ce nu au tinut de mine), dar acum sunt din nou pe baricade. Am reincaput "sa iau lectii" online pe justinguitar, si se pare ca merge... incet, dar sigur... deja nu ma mai dor degetele o zi intreaga dupa 1-2 ore de exersat acorduri :(.

 

Acum vreau sa va cer sfatul. Sambata vreau sa fac o vizita pe la Guitarshop si voiam sa cer nishte parereri despre ce vreau eu sa cumpar de acolo:

 

1. Corzi de rezerva http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=151 Desi pe forum nu am citit nimic despre ele, la astea m-am gandit dupa ce am vazut oferta online

 

2. Tuner http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=306 Stiu ca e noobish sa-ti acordezi chitara cu utilaje suplimentare, dar pana ma obishnuiesc cu acordul dupa ureche cred ca imi e util un asa dispozitiv (nu intotdeauna sunt langa PC ca sa sa ma pot folosi de APTuner)

 

3. Capodastru http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=344 Nu-mi place cum arata, dar daca isi face treaba nu conteaza. oricum e singurul de pe site :)

 

4. Trusa http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=347 De asta nu stiu sigur daca am nevoie. Voi ce ziceti? se merita dati banii astia pt asa ceva?

 

Va multumesc anticipat pt raspunsurile voastre argumentate

 

Cu stima,

Cyclops

Link to comment
Share on other sites

Pentru tuner (+metronom; sigur o sa-ti foloseasca): Boss TU-80

Si nu e deloc noobish sa te acordezi cu tuner.

Trusa nu e neaparat necesara. In plus, daca-ti iei componentele separat, s-ar putea sa te coste mai putin (in afara de imbusuri, dar astea poate ti-au venit odata cu chitara; asa ar fi fost normal).

Despre corzi: nu prea gasesti ceva mai acatarii in afara de Fender, D'addario si GHS. DR si Elixir nu prea se mai gaseau pe la Muzica. Ernie Ball poate mai prinzi la Senia.

Despre capodastru nush. Gasesti in Muzica, poate mai ieftin decat la Guitar Shop.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Hehe.. pe asta nu-l vazusem.. Si da.. ideea de baza este sa aibe mic ca eu am acustica.. nu sunt forte mandru de ea (nu m-am documentat deloc inainte sa o cumpar) dar pt ce am eu nevoie e numai buna. http://www.hora.ro/popup/12204ctw.htm E adevarat ca e "electroacustica" sau cel putin asa cred din moment ce are doza pe ea si mufa pt jack.

 

Despre restul de utilaje ce parere aveti? Apropos... ce inseamna String Winder ? un instrument de intins corzile? Cum se foloseste? ca dupa poza nu am reusit sa ma prind

Edited by Cyclops
Link to comment
Share on other sites

Hehe.. pe asta nu-l vazusem.. Si da.. ideea de baza este sa aibe mic ca eu am acustica.. nu sunt forte mandru de ea (nu m-am documentat deloc inainte sa o cumpar) dar pt ce am eu nevoie e numai buna. http://www.hora.ro/popup/12204ctw.htm E adevarat ca e "electroacustica" sau cel putin asa cred din moment ce are doza pe ea si mufa pt jack.

 

Despre restul de utilaje ce parere aveti? Apropos... ce inseamna String Winder ? un instrument de intins corzile? Cum se foloseste? ca dupa poza nu am reusit sa ma prind

E electro-acustica, deci poti folosi tunerul in ambele moduri: microfon si cablu.

String winder-ul se foloseste de obicei cand schimbi corzile. In loc sa invarti cheitele cu degetele, folosesti respectivul "utilaj", cum ii spui tu, si merge mai repede treaba. :) . O sa te prinzi imediat cum functioneaza. Are un locas in care intra cheita si o manivela.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare...ca tot am vazut topicul...cum folosesc emtronomul de exemplu cand exersez game sau exercitii de digitatie...am soft metronom pe calc...ca nu am sponsorizare sa cumpar unul

 

:)

Cum vrei tu...dar sa fi "pe timp". De ex. poti sa faci de la: 1;2,3,....8..16..sau n note/bit important este ca masura (lungimea/durata) notei/notelor sa fie aceeasi la fiecare pick si incadrata perfect pe tempo si la 1note/bit si la, sa zicem 8note/bit caz in care viteza de executie creste deci de 8x. Lucrul asta il faci cu metronomul reglat la o anumita "viteza "; sa zicem 100 bit/minut si poti exersa orice fel de gama sau pattern preferat al tau. Cand consideri ca gama exersata astfel ascending;descending;etc iti iese bine (notele se aud clar si la intervale egale) poti mari viteza metronomului sau treci la alt exercitiu...

Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Salut,

 

Ieri m-am apucat de (asa cum zicea cineva) "coshmarul oricarui incepator absolut la chitara" : Pentatonica. Problema pe care am constatat-o este ca am mina mica (degetele scurte) si in consecinta imi trebuie mobilitate din incheietura. Imi puteti recomanda nishte exercitii pt marirea mobilitatii si flexibilitatii incheieturilor? (apropos.. nu fac baschet si nici nu am facut :)) Ceva pt superincepatori :)

 

Va multumesc anticipat,

 

Cu stima,

Cyclops

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.