www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dileme de incepator [Cyclops]


Guest Cyclops
 Share

Recommended Posts

Guest Cyclops

Bun...

Am facut si cumparaturile de care ziceam si m-am gandit sa povestesc aici ce si cum am cumparat.. poate e ajutor si altor incepatori ca mine. :)

 

* Am urmat sfatul de mai susal lui Doctor X si mi-am luat Tuner & Metronom (Boss TU-80) M-am obishnuit repede sa ma joc cu el.. Am incercat si cu chitara conectata la el, dar avand in vedere ca dincolo de el nu era nici un amplificator nu am stiut sa-mi setez EQ-ul de pe chitara ca sa zic ca am acordat corect chitara. Pe microfon insa mi s-a parut tare. Am acordat corzile si cu ocazia asta mi-am dat seama ca nu am cea mai stralucita chitara (de fapt stiam, dar mi-am reconfirmat) deoarece E-ul gros refuza sa stea acordat cf cu tunerul.. iar singura metoda de a o acorda a fost cu tasta 5 apasata astfel incat sa o pot acorda conform cu coarda 5. In rest mi se pare o jucarie foarte foarte mijto

 

* Am cumparat si 2 seturi de corzi Fender de .010 si deja am reusit sa rup E-ul subtire cand il intindeam.. deh.. nu sunt obishnuit sa umblu delicat cu ele. Nu pot sa-mi dau cu parerea despre ele, dar nu suna rau chitara pt urechile mele afone :)

 

* Trusa Fender Survival Pack pt acustica contine urmatoarele: un cleste pt taiat corzile ( unul asemanator poate fi cumparat de la orice magazin de scule cu o suma modica), un String Winder total din plastic ( nu ca cele cu mecanismul metalic model California cred) care s-a dovedit util la schimbatul corzilor, un set de corzi de acustica .011 tot marca Fender, o punguta cu 3 pene Fender California (2 thin si 1 medium), cele thin nu-mi plac, sunt prea flexibile si fac si mult zgomot pe corzi, un imbus de 5 (cred) pe care de asemenea il puteti gasi ieftin intr-un magazin de scule (desi am vazut ce s-ar putea face cu el, in lipsa cunoshtintelor aditionale nu am la ce sa-l folosesc), o sticluta mica de Polish de chitara marca Fender (un lapte cu puternic miros de lamaie), si o carpa foarte moale cu care am sters chitara destul de multumitor Pt toate ustensilele din trusa exista si o pungutza cu siret din imitatie de piele in care incap cam inghesuit toate sculele din trusa. Nu considet trusa un must have, dar nici nu pot sa zic ca imi este inutila si ca am aruncat banii pe geam.

 

* Am mai cumparat o curea pt chitara tot Fender Patchwork care mi-a placut mie si imi place in continuare :)

 

* plus inca 2 pene fender medium.. una California si una din celuloid despre care iarasi nu-mi pot face o parere inca.

 

Sper ca aceasta enumeratie care nu se vrea sub nici o forma sa fie un review sa va fie de folos

 

Cu stima,

Cyclops

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Revin cu intrebari:

 

Poate cineva sa-mi dea mai multe detalii despre chitarele Dobro / Resonator? adica nitel mai mult decat e pe wikipedia?

 

Unde in Romania pot gasi de cumparat o chitara Dobro / Resonator?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Spre fericirea mea s-a ivit o ocazie sa-mi iau electrica si sunt in dilema

 

Intai sa dau datele problemei:

 

[1] Sunt incepatar rau

[2] Am o electro-acustica Hora

[3] Am o varsta la care nu caut performanta chitaristica ci doar sa stiu sa cant, sa iasa un sunet placut in urechea mea si daca ajung la nivele mai avansate candva va fi pt propria mea placere, nu ca sa cant intr-o formatie sau sa fac bani din asta

[4] Nu voi folosi chitara decat indoors adica undeva in casa... nici macar muzica "de birt" nu va face chitara asta.

[5] Finantele nu sunt prea mari si intr-un fel se poate spune ca e un mic efort financiar.. da sa zicem ca recompensa sufleteasca ar merita :)

 

Astea fiind spuse iata despre ce este vorba:

Am studiat pe net dupa o "solutie completa" ca sa zic asa.. adica chitara + amp si am ramas la 2 variante care mie mi s-au parut potrivite dupa cateva zile de "studiu"

 

* Squier Pack Affinity Strat® Special / Fender Frontman Amp® 15G cu urmatoarele specificatii si video de prezentare:

 

* Squier Pack Affinity Strat® HSS with G-DEC® Junior Amp cu urmatoarele specificatii si video de prezentare:

 

Intrebarea este daca diferenta de la strat la fat strat si de la un amplif la celalalt merita diferenta de bani.

 

Va multumesc anticipat,

Cyclops

Edited by Cyclops
Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe ce-a de-a doua varianta din cauza variantei cu humbucker si a amplifului. Nici prima nu e rea pentru un incepator. E doar o chestiune de preferinta. Cel mai bine e sa te duci la magazin si sa-i rogi sa te lase sa le probezi. Numai atunci ai sa stii ce ti se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Chestia su probatul si potrivitul... nu prea se aplica la mine.. deocamdata eu ma mulez pe o chitara si nu ea pe mine :) iar la probat.. nici nu stiu exact la ce sa ma uit.. oricum multumesc pt sugestie.. si eu inclinam 60% catre a 2-a deoarece am impresia ca va fi satisfacatoare si cand ajung de la "incepator" la "incepator +" dar vreau totusi sa stiu daca e justificata diferenta de pret pt ca am de gand sa tin chitara asta cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.