www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Single Coil Boutique Pt Stratocaster


barbarossa
 Share

Recommended Posts

mare dilema mare...

vreau sa imi schimb dozele pe stratocaster cu ceva putin mai hot.

stratul este hss.

 

pt humbucker oscilez intre SD PG plus si Rio Grande Halfbreed humbucker. aproape sigur raman cu ce am in prezent, adica SD-ul

pt single coileuri la middle si neck vreau ceva "intre", nici prea slab, nici prea hot. probabil ceva in zona soundului texas.

dupa oaresce documentare am restrans nr. de producatori si modele la:

 

fralin blues special

rio grande tallboy

lollar, probabil blackface

 

acuma probleme am pt fiecare dintre optiuni, adica:

 

fralin - nu vreau sa iau tot setul, ci doar doza de neck si middle, probabil ca vor avea culoarea yellow (e acelasi lucru cu cream?), ma intereseaza sa iau fie din europa, fie din state, cu card (nu ebay, paypal), iar daca iau din state imi trebuie un dealer dispus sa faca disparuta factura, pt usurarea vamuirii. bineinteles, doar magazine de incredere.

 

riogrande - gasesc in europa, individual, nu la set, la pret decent, dar nu stiu daca nu sunt prea hot, sau daca nu cumva sunt mai potrivite halfbreed (si mai hot). de asemenea, gasesc doar albe. daca iau separat capac cream, se potriveste?

 

lollar - idem cu fralin. si nu stiu daca nu ar trebui sa aleg blonde, nu blackface.

 

deci, pe scurt, nu prea am idee care ar fi diferentele intre modelele de mai sus, sound samples sunt destul de putine pe net, eu personal nu am avut ocazia sa aud live niciunul dintre modele.

vreau sa am un strat cu output balansat, cu pearly gates+ in bridge, mai obraznic dar nici prea hot, cu oo si quack.

 

eventual daca aveti experienta cu alti producatori, probabil van zandt (blues?), bareknuckle (se gasesc in europa, multe modele) etc. si alte modele in genul celor de mai sus, va rog sa imi dati niste detalii, sa imi indicati magazinul, si ar trebui sa gasesc si sound sample-uri sa imi fac macar asa o idee. vreau ceva boutique, dar cu pret rezonabil (nu sunt dispus sa dau mai mult de 80-90 pe bucata), nu fender, sd, dimarzio, nu noiseless. (am avut texas special, noiseless, american standard, dar vreau sa incerc altceva.) are rares pe forum 60s cs, dar cred ca nu au output- ul pe care il caut eu,,,

 

astept un raspuns de la cei cu experienta in zona strat/boutique, stiu ca sunteti cativa pe forum... :)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Daca tot vrei sa le iei din Europa cred ca ar trebui sa te uiti atent la BK Irish Tour, sunt dupa parerea mea cea mai buna alegere pentru ce vrei tu. Suna cam cum ar fi trebuit sa sune Texas Special din start. Eventual daca tot platesti shipping ar fi ok sa iei si un VH2 la bridge si ai rezolvat complet problema.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

astia au prea multe ca sa ma pot decide :))

 

poate cineva sa imi spuna, daca a testat, care ar fi diferenta intre irish tours si blues special? tallboy? cred ca astea 3 raman pe lista, lollar cade ca e scump si greu de procurat, si tot mai mult parca nu mai am chef sa ma complic cu dealer din state etc...

 

nu stiu daca nu ar trebui sa ma uit si la BK pat pend 63, par mai vintage dupa specs dar imi place cum suna...

 

la humbucker am descoperit fralin unbucker, care imi pare f fain, dar greu de gasit. vh2 e si ala o optiune, nu prea imi dau seama care ar fi diferenta fata de pearly gates plus...si e cam scumput...

:)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca unele doze nu potrivesc intre ele, adica sunetul in pozitiile 2 si 4 ale swich-ului (adica cate 2 in paralel) in unele combinatii de bobinaje, grosimea sarmei, magneti, etc suna ca prastia, ceva gen "out of fhaze", adica foarte incet si cu multe inalte si medii si joase deloc. Mai bine nu incerca sa le combini prea mult intre marci, mai ales daca nu ai posibilitatea sa le incerci/experimentezi inainte.

Link to comment
Share on other sites

De fapt nu stiu eu care e problema, adevarul e ca am avut cateva doze pe care nu le-am putut folosi din cauza ca nu se pupau pur si simplu cu celelalte, indiferent cum le legam. Producatorii pot sa iti spuna asta pentru un set fabricat de ei, nu si daca le combini cu alte marci, cred...

Link to comment
Share on other sites

am eu Irish Tour si suna super tare , carne coi tot ce trebe ... foarte modern ! ... Rares incearca sa gaseasca unele la fel de vreo juma de an de cand i le-am lasat o vreme !

 

tot HSS am si eu iar in bridge am SD JB ... se pupa intre ele f bine , nush ce e cu doza asta JB dar mi se pare PREA ieftina pt cat de bine suna , oriunde as pune-o !

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

cam asa ton caut eu:

 

tallboy nu a incercat nimeni? chiar daca e mai hot, ma gandesc ca mai bine am optiunea sa cobor doza, decat sa am una prea vintage ca output, pe care sa nu o pot ridica sau cobori decat in anumite limite, fata de corzi.

 

cam cum s-ar traduce "suna modern"? cat de diferit suna fata de fender 69 sau texas special.

 

eu am avut un jb jr, si mi s-a parut horor. dupa ce am luat la zdranganit ieri stratul cred ca raman cu pearly gates-ul pe care il am, nu e varianta plus, dar chiar imi place cum suna.

 

mersi tuturor pt raspunsuri

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

imi place cum suna stratul meu unplugged, vibreaza in mana. are un ton adanc dar cu sparkle (mai mult decat am intalnit pana acum la ce straturi am incercat) si balansat. pickguardul e din aluminiu, eu din ce am observat parca face si asta diferenta, mie-e greu sa descriu cum, dar asa imi pare. am testat asta si cu washburn-ul n5 pe care l-am avut. suna altfel, mai precis, mai infipt, whatever. sper sa nu se uite 57 pe topicul asta :)

spre deosebire de stratul din clipul de mai sus, al meu e cu tastiera de rw...iar corzile sunt de 9-46. si am mana grea :). 4 arcuri in spate.

chestia e ca si cu vintage noiseless obtin un ton care imi place, nu stiu de ce ma mananca in c... sa fac schimbarea, ca nu tin neaparat sa arunc banii pe experimente...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Hai ca ti le compar cu ce am mai avut

69 nu mi-au placut decat clean si ritm.

Noisless ies din start suna a partz.

Kinman ok, high fidelity etc dar parca prea cuminti.

Texas special da dar Bk au mai multe medii. Pe alt strat un cs 60 am lasat originalele, suna foarte diferit de stratul cu bk. 60 is tru vintage iar bk is mai hot si mai mult twang. Acuma si chitarile difera desi sunt ambele rw nu prea au nimic in comun decat firma.

Mai am un strat cu yjm sd, ala e mai high fifelity dar mai putin twang desi asta e strat cu maple si oricum e diferenta de la lemn.

Fralin am vrut mult timp insa la fel ca tine nu voiam set si erau mai departe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

resuscitez un pic thread-ul. pana la urma cred ca raman la fralin blues special. am o intrebare. cine are experienta cu dimarzio 36th in bridge la un strat hss? vreau ceva ce sa se pupe bine cu fralin la mijloc, cu mult quack la pozitia 2 (sau 4?).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.