www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antifonare Sala


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Am o camera pe care vreau s-o folosesc ca spatiu de exersat si inregistrari (nu repetitii cu trupa). Am batut un pic la tobe si dupa un minut imi tiuiau urechile, e un ecou foarte nasol. Camera are parchet laminat pe jos si tavan fals de rigips, sunt convins ca astea nu fac bine deloc. Probabil trebuie sa pun mocheta pe jos (asta e clar) si niste burete profilat pe tavan, dar de care si pe ce suprafata (sper sa nu trebuiasca sa imbrac tot tavanul in burete). Ceva idei ? Multumesc anticipat pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Poți evita îmbrăcarea integrală a tavanului și pereților (care presupun că sunt simetrici, plani și paraleli, ceea ce e bine pt. constructori dar rău pt. acustică) prin folosirea unor panouri fonoabsorbante. Dar asta s-ar putea să creeze alte probleme la repetiții.

Vezi și celelate thread-uri despre tratament acustic.

Link to comment
Share on other sites

daca acea camera este proprietate personala si nu e inchiriata(risc sa te dea cineva afara cand ti-e lumea mai draga)... atunci merita sa faci o eventuala investitie... in materiale de calitate....

 

daca nu... atunci incearca cu celebrele cofraje de oua... au dat rezultate bune in multe cazuri !

 

poti sa pui pe jos si un covor normal... nu e nevoie de mocheta... desi una groasa si cat mai mare e ok... dar costa...

 

pe pereti tot cofrajele ajuta... chiara daca sunt mai urate... dar sunt ieftine... si din belsug ! merg cofrajele chiar si daca e camera proprietate... !

 

altfel... trebuie ajuns la cineva care stie cat de cat(sau foarte bine) niste chestii legate de acustica... care sa-ti spuna clar ce sa pui si unde sa pui... si ce fel de materiale sa pui...

 

pune in balanta pretul cu necesitatea reala a unei antifonari mai profi.. eu asa as face....

 

am repetat in locuri unde era antifonat cu cofraje... si a sunat decent... depinde acuma si cat de tare se va canta... ca urechile iti tiuie si in cea mai super antifonata camera daca volumul este undeva la nivelul foarte tare spre ridicol !

 

parerea mea. bafta !

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca problema e destul de complicata, dar nu vreau sa investesc prea mult in asta, vreau doar o solutie simpla si pe care sa o pot realiza singur ca sa scap de reverbul ala nasol.Deci, unde si cat sa pun burete/cofraje de oua ?

 

Nu e chiar complicata. De reverbu ala nasol scapi si cu cofraje; dar nu au eficienta buretelui de studio. In principal podeaua cu o mocheta mai groasa, si cei 4 pareti trebuiesc acoperiti. Asta am vazut la majoritatea care si-au antifonat; mai putin in studio,unde e si tavanul, dar banuiesc ca nu ai chiar asemenea pretentii. Mai demult un pritenen si-a antifonat o parte din balcon (aprox 3X3m) cu ceva de genul:

http://www.buretestudio.ro/burete-studio-2.html .Se auzea foarte ok si nu stiu ca vecinii sa se fi plans. Drept e ca il folosea pentru voce+clapa.

Daca zici ca vrei sa dai si in tobe, poate se schimba treaba.

Deci eu as zice ca daca nu ai asa mari pretentii la sunet, poti pune cofraje pentru ca de reverb te scapa, de vecini nu cred.. :D

Noi la sala le'am lipit cu aracet..nu arata prea estetic, dar fiind suprafata mare; buretele ne'ar fi costat f mult.

Daca ai o suprafata mica, vrei sa dai in tobe si ai vecini mai iritati, as zice sa mergi pe burete

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar complicata. De reverbu ala nasol scapi si cu cofraje; dar nu au eficienta buretelui de studio. In principal podeaua cu o mocheta mai groasa, si cei 4 pareti trebuiesc acoperiti. Asta am vazut la majoritatea care si-au antifonat; mai putin in studio,unde e si tavanul, dar banuiesc ca nu ai chiar asemenea pretentii. Mai demult un pritenen si-a antifonat o parte din balcon (aprox 3X3m) cu ceva de genul:

http://www.buretestu...e-studio-2.html .Se auzea foarte ok si nu stiu ca vecinii sa se fi plans. Drept e ca il folosea pentru voce+clapa.

Daca zici ca vrei sa dai si in tobe, poate se schimba treaba.

Deci eu as zice ca daca nu ai asa mari pretentii la sunet, poti pune cofraje pentru ca de reverb te scapa, de vecini nu cred.. :D

Noi la sala le'am lipit cu aracet..nu arata prea estetic, dar fiind suprafata mare; buretele ne'ar fi costat f mult.

Daca ai o suprafata mica, vrei sa dai in tobe si ai vecini mai iritati, as zice sa mergi pe burete

Spor!

 

Eu ma gandeam ca tavanul, fiind placat cu rigips, influenteaza cel mai mult reverbul. Tu zici ca daca pun numai pe pereti e de ajuns ? Cam pe ce suprafata din perete sa pun ? De exemplu un metru da si un metru nu sau cum ? Sau numai in colturi ?

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam ca tavanul, fiind placat cu rigips, influenteaza cel mai mult reverbul. Tu zici ca daca pun numai pe pereti e de ajuns ? Cam pe ce suprafata din perete sa pun ? De exemplu un metru da si un metru nu sau cum ? Sau numai in colturi ?

 

Nu conteaza cum si din ce e construit tavanul; sunetul in primul rand se propaga inspre pereti, pe directia si pe la inaltimea la care sunt orientate/pozitionate ca sursa de zgomot. Deci, mai mult in fata si in laterale. Ma gandeam ca sa acoperi integral toti cei 4 pereti inconjuratori. Un compromis ar mai fi sa lasi neacoperit peretele din spate.. Rar am vazut antifonat din loc in loc...

De exemplu la o incapere de 2x4m ti'ar intra 2+2+4+4 panouri de 2x1m; adica 12 panourix50lei te'ar costa aprox 600 lei; dar sti ca ai facut ceva cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri. Stiu ca panourile fonoabsorbante se pun doar din loc in loc, ca aici http://www.luna-amara.ro/studio/ , de aia intrebam daca nu pot sa fac acelasi lucru si cu buretele. Stiu si ca buretele nu e acelasi lucru ca un panou din-ala, dar ar merge oare ?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspunsuri. Stiu ca panourile fonoabsorbante se pun doar din loc in loc, ca aici http://www.luna-amara.ro/studio/ , de aia intrebam daca nu pot sa fac acelasi lucru si cu buretele. Stiu si ca buretele nu e acelasi lucru ca un panou din-ala, dar ar merge oare ?

 

Cu placere.

Probabil ar merge, poate te mai lamuresc si altii care folosesc. Nu prea stiu ce diferente is intre panourile fonoabsorbante si buretele de studio. Am vazut la cineva acum mai multi ani ceva burete cu suprafata plana pus din loc in loc pe pereti aproximativ ca in linkul tau.

Nu stiu daca era ceva conceput pentru asta sau doar un simplu burete. Din cate imi amintesc rezultatul era multumitor, fara reverberatii, dar tot mai buna mi se pare antifonarea fara spatii libere.

Link to comment
Share on other sites

Citește o introducere în tratament acustic, vezi la ce ajută un bass trap, un panou de izolare, un panou de dispersie, un material absorbant (la ce frecvențe?) și sper că va deveni mai clar.

http://audio.tutsplus.com/tutorials/recording/a-basic-guide-to-acoustic-treatment/

 

Etc.

Și, desigur, observă că de fapt nu vorbim despre antifonare (izolare fonică).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.