www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

EMG vs. Duncan


Susceptor
 Share

Recommended Posts

Guest p_aciulea

normal ca poti sa iti faci o idee, de asta sunt puse acolo, problema apare in momentul in care iti dai seama ca dozele nu suna asa cum ai auzit tu pe site.

Link to comment
Share on other sites

Sau iei dozele de la un 'authorized dealer' (adica eu :)) si beeficiezi de garantia real-world care zice ca daca in 21 de zile returnezi doza in stare buna - pentru ca nu-ti place cum suna -, poti lua alt model la schimb (ev. diferenta de bani se rezolva) :)

 

Despre faza cu Metallica & Mesa Boogie & EMG..hai sa fim seriosi. N-am nevoie de un Triple Rectifier si 81-uri ca sa scot sunet nervos 'de Metallica', cred ca pot face treaba asta si cu un JCM 800 si Duncan Distortion-uri (adica concurenta :)) - sau un Soldano si DiMarzio SuperDistortions

 

Cat despre soundbytes-urile de pe site-ul Seymor Duncan, uite aici:

 

About the Guitars: We used a '56 Goldtop for the P-90s, a ‘60s Classic Les Paul for humbuckers, and a '70s Firebird for the mini-humbuckers. We used all brand new Fender guitars for the Fender soundclips. The Tele and Strat tones came from American-made reissues. The Tele was a ‘52 with a light-weight ash body and a maple fingerboard, and the Strat was a ‘62 with a medium-weight alder body and a rosewood board. For the Jaguar and Jazzmaster, we used medium-weight Japanese-made instruments with basswood bodies and rosewood boards. The guitars all used fresh sets of American Flyer 10-46 gauge strings. We kept the pickup-to-string heights consistent between each change of pickups.

 

About the Amps: We employed the “highest common denominator” philosophy in our amp selection. For clean tones, we used a silverface Fender Super Reverb with stock 4x10 “blue frame” speakers. We kept the Bright Switch “On” throughout. For crunch tones, we used a well-worn Marshall JCM 800 50 watt master volume head through a new Marshall 1960A Celestion®-loaded 4x12 cabinet. We plugged into the High output. With both amps we close miked straight-on with SM-57s through a Soundcraft Spirit Folio Mixer.

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor si indragostit de EMG, pot spune ca imi place la nebunie sunetul la nivel mare si usor compresat pe care il dau. Contrazic grav pe cei care spun ca EMG nu au personalitate. Chiar Cearny a spus odata ca poate recunoaste o doza EMG imediat doar in cateva secunde de auditie. As spune chiar ca au o personalitate pronuntata ;) . Modele 81 sunt excelente in bridge pentru distors insa suna ca un cur pe clean (inca o data, doar parerea mea, nu un adevar incontestabil). Dar cine a auzit SA, S sau SV nu cred ca poate spune ca nu suna superb pe clean. Binenteles ca si aici vor fi multi care vor spune ca suna maii bine YJM sau AlnicoII Pro....... Totul depinde doar de gusturi la sound. Tehnic, dozele active sunt mai avantajoase, motivele fiind enumerate de altii mai sus, in special cele single-coil. Iar dinamic, seria live-wire de la Duncan este o opera de arta. Dar dupa ce am auzit sound samples de pe site, m-am jurat ca nu iau niciodata asa ceva. :) Au un ton sa dai cu chitara de pamant :):):(B);):o , chiar daca ai dinamica de 20 Db.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am eu Evolution .. si nu sunt prea multumit de cum suna.

Suna in genul jazz (cu mult bas si mai infundat) dar cu output mai mare. De fapt nu suna rau doza dar e total diferita de aia de bridge si .. asta e problema :) nu prea pot sa le combin.

 

In legatura cu EMG si SD .. eu sunt pentru SD si in mod special pentru Dimarzio.

Daca e sa judecam dupa cati superchitaristi canta pe Dimarzio si cati pe celelalte branduri... alegerea e simpla.

In alta ordine de idei, o doze pasiva are o diversitate mult mai mare. Daca vrei un sunet gen doza activa si nu ai una.. iti iei si un preamp eventual pe lampa si ai optinut genul ala de sunet .. mai compresat. Pe cand daca ai activa.. nu prea mai ai ce sa faci .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.