www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ambalat Si Transport Chitara In Tara - ?sfaturi?


eupe
 Share

Recommended Posts

Am deschis topicul pentru ca vreau sa-mi aduc o chitara din Bucuresti (de la un user rgc) in Timisoara dar vanzatorul nu are ambalaj pentru ea. In plus nu stiu ce transportator ar fi mai grijuliu cu chitara.

 

Deci sunt 2 intrebari:

1) Cum ambalati chitara daca o trimiteti in tara?

2) Ce transportator are grija mai mare de coletele pe care le transporta?

 

Ar fi de ajutor pareri ale celor care au mai trimis chitari in tara. Si pareri ale celor care le-au primit (au fost ok sau au fost probleme?)

 

Am dat search dar inafara de un topic care desfiinta Cargus, nu am gasit informatii cu adevarat ajutatoare.

 

Multumesc tuturor anticipat.

Link to comment
Share on other sites

II spui aluia sa mearga la un magazin de muzica si sa ceara o cutie de chitara- are in ea si niste bucati de polistiren care sprijina griful si fixeza chitara sa nu se miste in cutie.

 

Pe langa asta da ca ar fi avut o husa si sa bage husa in cutia de carton si pe urma sa o izoleze cu folie si banda ar fi fost mai bine.

 

Mai stiu persoane care au trimis chitara pe bucati griff +corp insa nu stiu daca e bolt on.

 

 

De trimis/primit chitari am lucrat cu Fan curier/ nemo express/ urgent curier - la ultimii puteam deschide coletul inainte sa platesc.

 

Pentru fiecare ai asigurare daca doresti dar mai platesti in plus si trebuie sa verifice omu de la curier ce contine coletul.

 

 

5 chitari am trimis/primit si nici una nu a avut nimic, si au facut drumuri gen Cluj - Bucuresti si pe urma Iasi.

 

Daca nici asa nu te simti bine atunci exista varianta mai safe - iei o cutie de carton , invelesti grifful in carton , bagi chitara in cutie si cutia aia o mai bagi in cutie mare ( p care am luato de la mcmusic) in care normal incap 4 chitari - indesi sticle de 2 litri si izolezi cutia mare - asa eviti sa se deterioreze ca-i protejata de sticle si carton.

 

 

 

PS: Normal un hardcase e cel mai bun , asta o sa zica toata lumea , da daca n-ai bani nu poti :P./

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Eu am trimis si cumparat mai mult bolt-on-uri. Majoritatea le-am desfacut. Am scos suruburile si am putut sa o pun intr-o cutie mai mica.

 

Daca nu e bolt-on, poti sa faci tu un ambalaj din mai multe cutii si celuloza. Pui celuloza deasupra si in spatele chitarei, astfel incat colturile coletului sa fie formate din bucatile de celuloza, prinzi cu scotch si de-asupra pui cartoane. Ideea e ca in cazul unui soc, sa nu fie expusa nici o parte a chitarei, ci celuloza si cartonul.

 

Gandeste logic ce socuri ar putea suporta coletul. In afara de trantit si lovit de margini nu prea are ce sa fie. Nu o sa se apuce nimeni sa sara cu picioarele pe el, sa-l indoaie sau alte nebunii. Daca asiguri dedesubt, deasupra si marginile, n-are ce sa se intample.

Link to comment
Share on other sites

Cauta o cutie la un magazin de instrumente, in ea o sa ai mai multe chestii, daca ai electro-acustica cere o cutie ce sa ti se potriveasca.

 

Eu am trimis o electro-acustica astfel: am cerut o cutie de acustica de la mezzoforte am ambalat-o cu ce mai avea in cutie si unde erau spatii am pus hartii, reclame si tot felul sa absoarba eventuale socuri, cea mai ieftina solutie... am trimis prin fan curier, a ajuns cu bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.