www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nut


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

Da, e vorba despre "nut". Am vazut ca la chitarile de rand nut-ul e din os / plastic iar la astea mai rasarite este metalic (vezi Fender Strat Malmsteen signature) sau din grafit. La alte chitari, vezi Peavey, are si niste suruburi de reglaj.

Cum influenteaza sunetul chitarii ? Se poate schimba la o adica nut-ul cu unul mai procopsit ?

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

Eu cred ca nu influenteaza sunetul sau il influenteaza insesizabil, nici eu nu stiu sigur. Asteptam sa vedem ce zic cei mai experimentati in domeniul chitarii, sunt chiar curios :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

ce ai vazut tu la chitarile astea mai procopsite se numeste floyd rose, nut-ul nu are nici un fel de surub de reglaj, iar alea ce pe chitarile cu bridge tip floyd rose folosesc la blocarea corzilor (menghina).

Link to comment
Share on other sites

Graphite Nut - frecare mai mica cu corzile si prin urmare sustain mai bun.

Brass Nut - mai multa stralucire sunetului (more bright) si iarasi sustain mai bun.

La Malmsteen e justificata folosirea unui astfel de pragus (nut) deoarece dozele sale sunt destul de inchise iar pragusul din alama ajuta la un sunet putin mai prezent.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

chestia asta ma bate la cap si pe mine de ceva timp ...dar formulata altfel

 

 

daca de ex fac un acord ,coarda unde pun degetul este suntinuta de tasta care in general e din metal (deci un sunet cu multe inalte pt ca metalul nu prea absoarbe din inalte ),iar corzile libere(in cazul unor chitari )is sustinute pe un ckt de plastic deci suna altfel ....de asta mi se pare curect ca un brass nut sa dea un sunet mai bum ...dar poate e vorba de gust nush...

 

 

ps: din cate am inteles sunt multe chitari care au tasta 0 care teoetic rezolva problema ...daca ar putea cineva sa ma lamureasca ...macar sa nu vb prostii

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

tasta 0 din kte stiu io nu exista.... tasta 0 inseamna coarda libera si aici intervine problema cu nut-ul din plastic ieftin, intr-adevar, un nut din grafit sau brass este de preferat, nut-urile de la un sistem floyd rose ajuta la sustain, numai k acesta este oricum este redus de floyd in sine fatza de o chitara hardtail... chiar poate o face cineva o chitara hardtail cu nut locking... ar fi o chestie... sa vezi acolo sustain :)

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Ok, m-am mai lamurit nitel. O singura chestiune a ramas in aer : se poate schimba (la un lutier) sau trebuie inlocuit tot griful ?

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

tasta 0 din kte stiu io nu exista.... tasta 0 inseamna coarda libera si aici intervine problema cu nut-ul din plastic ieftin, intr-adevar, un nut din grafit sau brass este de preferat, nut-urile de la un sistem floyd rose ajuta la sustain, numai k acesta este oricum este redus de floyd in sine fatza de o chitara hardtail... chiar poate o face cineva o chitara hardtail cu nut locking... ar fi o chestie... sa vezi acolo sustain :)

Uite despre ce vorbeam eu

post-1058-1156841617_thumb.jpg

post-1058-1156841649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.