www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Parere? Am Nevoie De Un Sfat!


xtremer
 Share

Recommended Posts

Salutare! M-am gandit sa uploadez doua coveruri chitara+voce trase live. Daca se poate, si cu binevointa, sa-mi explice cineva la ce ar trebui sa mai lucrez. Sunt muzicant de strada momentan, in Amsterdam, iar parerile "colegilor" mei sunt rautacioase, dat fiind faptul ca suntem intr-o continua competitie.

As aprecia un sfat bun venind de la cineva cu experienta si cu binevointa!

 

Prima e un cover de la Kings Of Leon Cezar - Use Somebody.mp3

 

A doua, Damien Rice Cezar - Older Chests.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu ai exact tipul de voce care sa-mi placa (mie imi plac vocile mai masculine sa zicem dar si eu am vocea tot cam ca tine) dar canti bine. Un domeniu in care scartai la propriu este vibrato-ul. Acolo trebuie sa exersezi mult. In rest este foarte bine. Ca sa fii mai interesant incearca sa te joci ceva mai mult cu vocea si sa umblii la melodie ca sa o personalizezi si sa fii mai interesant. Cred ca esti capabil de cantat gajait (ragusit intentionat) si asta ar putea fi interesant in anumite zone din Use Somebody (bineinteles fara exagerari).

La mai mare

Link to comment
Share on other sites

Se poate, nu trebuie fortat sau exagerat. Daca ajungi sa tusesti inseamna ca exagerezi. Limita e atunci cand incepe sa te gadile gatul!

 

Ok, dar "de unde" scoti sunetul? Din gat, din piept, unde il "simti" cum vibreaza? Nu stiu daca se intelege prea bine ce vreau sa spun...

 

Problema e ca eu, daca incerc sa cant normal, din gat, nu-mi iese nicio raguseala, oricat de tare as canta. Am incercat sa fac exercitii pentru respiratia prin diafragma, si incerc sa "scot sunetele de aici". Dar nu iese, pur si simplu. Am tot citit prin diverse locuri cum ca asemenea sunete (inclusiv screaming-ul) ar trebui sa aiba legatura cu diafragma sau asa ceva, altfel, daca le scoti din gat (si chiar asta mi se si intampla), incepe sa cam usture dupa cateva minute de tipat, ceea ce nu e bine - ma refer strict la screaming acum, ca de raguseala nu se poate pune problema.

 

Am incercat si o alta varianta - sa cant atunci cand sunt deja ragusita, ceea ce a dat rezultate si mai proaste - nu pot sa sustin notele, nu pot sa le "iau" ca lumea, n-am nici volum, si simt ca mi se "rupe" vocea, nu stiu cum sa explic. Plus ca raguseala nu dureaza prea mult, si nici nu pot sa "ragusesc la comanda" daca vreau sa cant o bucata de piesa unde s-ar potrivi o asemenea voce. Nu mai spun ca, daca am la un moment dat un pasaj ragusit, si urmeaza unul "clean", raguseala (fiind necontrolata si "neintentionata") inevitabil se mentine si pe partea aia de "clear throat".

 

Nu stiu daca problemele mele se datoreaza faptului ca nu-mi prea permite vocea sa cant si ragusit, sau faptului ca nu folosesc tehnica adecvata (pe langa lipsa de antrenament...). Dar, sincer, m-am cam saturat sa tot incerc una, alta, si sa nu-mi iasa nimic. Vreau sa pot canta atat "clean", cat si ragusit ("distorted", lol :lol:), si, cel mai important, sa pot sa am control asupra felului in care vreau sa cant, sa pot sa pendulez liber pe parcursul unei piese intre cele doua tipuri pe care le-am mentionat mai sus...

 

Asadar, imi poti da, te rog, mai multe detalii in ce priveste modul in care "obtii" raguseala?

Link to comment
Share on other sites

Pai, eu cred ca ar trebui sa incepi cu baza, si-anume sa inveti sa canti din diafragma in mod natural. Iti las un link de la un torrent mai jos. Il downloadezi, si zilnic ii dedici cate o ora. Asta o sa te invete sa canti din diafragma in mod natural. Vorbim in 2 saptamani, dupa ce ai inceput sa canti doar din diafragma. Nu te baga la scream deloc pana atunci, okay? Ia-o metodic, nu te grabi, ca sa nu-ti strici corzile !

 

http://isohunt.com/torrent_details/286763657/vocal+coach?tab=summary

Link to comment
Share on other sites

Pai, eu cred ca ar trebui sa incepi cu baza, si-anume sa inveti sa canti din diafragma in mod natural. Iti las un link de la un torrent mai jos. Il downloadezi, si zilnic ii dedici cate o ora. Asta o sa te invete sa canti din diafragma in mod natural. Vorbim in 2 saptamani, dupa ce ai inceput sa canti doar din diafragma. Nu te baga la scream deloc pana atunci, okay? Ia-o metodic, nu te grabi, ca sa nu-ti strici corzile !

 

http://isohunt.com/t...ach?tab=summary

 

Multumesc mult de tot, xtremer, o sa ma uit pe ce mi-ai trimis.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Prima e un cover de la Kings Of Leon Cezar - Use Somebody.mp3

 

A doua, Damien Rice Cezar - Older Chests.mp3

 

Abia acum am apucat sa ascult inregistrarile tale... ce sa zic, eu n-am experienta, nu sunt profesionista sau asa ceva, insa imi place cum suna, personal, nu m-a "zgariat" nimic pe urechi. Cu atat mai mult, cu cat zici ca melodiile au fost cantate live. Eu cred ca ai tai colegi sunt doar foarte invidiosi, daca iti aduc critici negative.

 

Ce pot sa zic, keep up the good work :yay:!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.