www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Placa De Sunet Externa Sau Nu?


Recommended Posts

Salutare!

 

Cer si eu un mic sfat...

Am un buget de aproximativ 3600-4000 ron pentru achizitionarea unui laptop sau desktop pc. Am gasit cate ceva ce mi-a facut cu ochiul. Cam la ce m-am orientat eu duce undeva la 3200-3400 ron. De restul as vrea sa imi aleg o placa de sunet. Pana acum, la inregistrari, am folosit placa de sunet onboard a PCului actual, dar trecand la ceva mai performant, as alege si o placa de sunet mai ok.

Sunt destul de paralel cu placile de sunet. Ce ma sfatuiti? Sa imi iau placa de sunet externa? (in cazul in care imi iau laptop, la varianta asta voi recurge, asa ca astept ceva sugestii) Daca imi iau un desktop pc sa aleg o placa de sunet externa sau nu? (iar, astept sugestii)

Bugetul pt placa de sunet ar fi restul de la 4000... adica undeva la 500-700 ron.

Sau, mai exista varianta sa imi iau o placa de sunet un pic mai scumpa si sa tai 100-200 ron din bugetul pt laptop.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe la 900 RON te sfatuiesc sa iti iei:

De noua: Focusrite Saffire Pro 14

Second hand: Focusrite Saffire Pro 24 sau Focusrite Saffire Pro 24 DSP

 

Placa nu este cea mai buna de pe piata dar la banii astia cu driverele lansate acu' doua luni, bate orice ca raport pret calitate. Are preampuri excelente,m este foarte stabila si este foarte flexibila la routare. Nu are cea mai buna latenta dar cu ultimele drivere sta acceptabil (in jur de 6 ms la prelucrare realtime pe un calculator bun).

Foarte important este insa ca chipset-ul firewire pe care il ai in laptop sa fie compatibil cu aplicatii audio realitme (gasesti mai multe informatii pe forum).

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Cer si eu un mic sfat...

Am un buget de aproximativ 3600-4000 ron pentru achizitionarea unui laptop sau desktop pc. Am gasit cate ceva ce mi-a facut cu ochiul. Cam la ce m-am orientat eu duce undeva la 3200-3400 ron. De restul as vrea sa imi aleg o placa de sunet. Pana acum, la inregistrari, am folosit placa de sunet onboard a PCului actual, dar trecand la ceva mai performant, as alege si o placa de sunet mai ok.

Sunt destul de paralel cu placile de sunet. Ce ma sfatuiti? Sa imi iau placa de sunet externa? (in cazul in care imi iau laptop, la varianta asta voi recurge, asa ca astept ceva sugestii) Daca imi iau un desktop pc sa aleg o placa de sunet externa sau nu? (iar, astept sugestii)

Bugetul pt placa de sunet ar fi restul de la 4000... adica undeva la 500-700 ron.

Sau, mai exista varianta sa imi iau o placa de sunet un pic mai scumpa si sa tai 100-200 ron din bugetul pt laptop.

Ia cere niste date concrete in loc de ...foarte stabila ..... pret calitate (???)

 

care calitate ??????????

ce sa fie stabil ????????

 

ce ar trebui sa conteze ????

 

De ce ai nevoie de laptop ..???????????

 

Un studio DAW cu absolut de toate cele necesare ..

 

Zoom R24 .2400 RON calitate super ... nu mai ai nevoie de PC sau laptop ..

are 8 intrari ce au functionalitate si conectivitate selectabila Hi Z./Line/XLR /XLR+phantom... . ce functioneaza concomitent la inregistrare ,,doua din ele sunt cu phantom power ,,,

Efecte de toate ,,,line in , imsert effects , master effects .

Mixare 24 canale , sequencer , Drum machine,... etc..

100 ore spatiu pe card de 32 GB ...etc..

 

Daca ai nevoie de sincron cu MIDI etc exista si DAW-uri din acestea perfectionate si ptr MIDI ...cu de toate ...asa ca precis te incadrezi in 4000 RON

 

sunt si alte modele de la BOSS si alte firme ..cauta pe net

 

Digital recorder ..portable digital recorder...

 

Cu Zoom primesti si Cubase LE 6 sat 6

 

Calitatea acestora este mult peste cea al " placilor de sunet " mai toate sun extra portabile functioneaza si cu baterii ordinare etc etc

 

Uita de PC ptr muzica ....este depasita treaba ...mult depasita .

Pe langa toate ecestea se pot utiliza ca si "placa de sunet externa -stereo sa 2 canale " USB 2.0 de 96KHz 24 bit daca este nevoie ...

 

Probabil exista si ptr Firewire daca ai nevoie de mai multe canale ca si interfata cu PC ...dar nu mai vad sensul odata ce ai 8 intrari digitale ..si 24 canale plus de toate ce trebuie ..nu ai nevoie de nici un soft din PC ..dar daca vrei sa te joci acasa in Cubase se poate ...este adevarat ca este mai comod sa ai suprafata grafica al Cubase .la editat .in anumite cazuri ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Uita de PC ptr muzica ....este depasita treaba ...mult depasita

 

Asta este o parere foarte personala. Presupun ca ai multa experienta dar afirmatia ta este extrema si lipsita de orice sprijin in realitate. Daca urmaresti absolut orice site in domeniul audio vezi ca viitorul muzicii este pe PC (sau ma rog notebook, tableta si chiar telefon).

Zoom R24 este o solutie foarte buna dar un software DAW este mult mai flexibil si anumite editari se fac de 1000 de ori mai usor.

 

De la o placa de sunet pentru home-studio (interna sau externa) cerintele de baza sunt (dupa umila mea parere):

1 stabilitate (hardware si software)

2 stabilitate (hardware si software)

3 stabilitate (hardware si software)

4 fidelitate ridicata atat la input cat si la output

5 existenta phantom power-ului si a intrarilor HiZ

6 latenta scazuta

7 numarul de intrari si iesiri

8 intrari si iesiri digitale

9 felxibilitate la rout-are (mai ales pt Win Vista sau 7)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.