www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Open Jam


cyfer
 Share

Recommended Posts

Later Edit (20 Septembrie 2010):

Începe sezonul VI de Open Jam.

Link direct, pagina 16.

 

 

Salut!

 

Se reiau serile de jam session la Big Mamou in formula in care acestea se produceau in 2004 (zilele de marti). Avanpremiera are loc sambata, 2 Septembrie, ora 21:00.

 

Rolul meu va fi acela de coordonator, voi incepe seara cu 2, 3 piese, apoi cei care doresc sa se exprime sunt invitati pe scena.

 

Va asteptam cu instrumentele din dotare.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu alte informatii:

- intrarea in club va fi (evident) libera...

- in serile de marti miscarea va incepe la ora 8 (asta pentru oamenii care folosesc metroul)

 

Nu uitati regula cea mai importanta intr-un jam: nu da mai tare ca sa te auzi numai tu, ci da mai incet daca nu-l auzi pe cel de linga tine. Daca pastram regula asta, urechile noastre vor fi safe :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rockeuse

Excelenta idee, vom fi acolo....la cat mai multe idei din acestea in care fiecare se poate afirma si de ce nu ....largi orizonturile ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lupusor666

e buna ideea,dar pt cei care nu sunt din bucuresti :( cum pot sa vada si ei ceva...de ex. eu as vrea sa vad dar stau foarte departe de capitala :) si as vrea macar sa aud ceea ce a fost daca nu se filmeaza...parerea mea...si sa dati pe site...nu credeti? B);):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihaita

Asta e numai de bine si de apreciat, bv! Doua intrebari:

 

Sa inteleg ca e valabil si pentru bassisti, clapari, tobari, xilofonisti, etc. sau se exprima doar chitara avand in spate niste oameni de baza care canta cu oricine?

 

E ceva organizat in care fiecare incearca sa prezinte o piesa cap-coada sau se improvizeaza pe niste teme ceva?

 

Good luck!

Link to comment
Share on other sites

Mihaita, excelente intrebari.

 

Desi evenimentul se numeste Guitar Sessions, este dedicat tuturor instrumentelor. Chiar ii rugam pe ceilalti instrumentisti sa vina pentru a face evenimentul mai interesant.

Din experienta proprie, chitara va fi instrumentul predominant, si asta pentru ca statistic, chitaristii sunt foarte multi in detrimentul basistilor, tobarilor ... violoncelistilor, xilofonistilor, etc...

 

Cum trebuie sa faca cei care vor sa cinte:

- trebuie sa aiba un moment compus din 2,3 piese, maxim 15 minute (poate mai mult, depinde citi vor sa evolueze in seara respectiva).

- pot cinta intr-o anumita formula (cu o trupa proprie deja existenta sau constituita ad-hoc) sau solo.

 

Nu exita basist sau tobar special pentru eveniment, care sa cinte cu toata lumea. Cu alte cuvinte, cei care vor sa evolueze pe scena, trebuie sa se asigure ca au cu ei pe scena instrumentistii de care au nevoie.

 

@Lupusor: din pacate nu este nimic organizat in legatura cu filmarea, dar avind in vedere ca aparatele digitale performante sunt destul de accesibile mai nou, probabil vor fi destui dornici sa filmeze si sa prezinte pe site. Apelul tau este foarte bun.

 

@Burb: nici nu ma gindeam ca poti lipsi de la un astfel de eveniment. :)

Link to comment
Share on other sites

O veste buna: (99%) Cyfer's Sin va fi in formula completa pentru a deschide acest eveniment (adica Doru Diaconu la tobe si Alex Lambrino la bas). Nu am mai cintat in aceasta formula din mai, asa ca ne bucuram ca avem oportunitatea sa fim din nou toti trei pe scena. :)

 

Promitem ca dupa 3 piese ne dam jos de pe scena :)

Dar cu Lambrino, mare amator de jam session, va trebui sa negociati separat :)

Link to comment
Share on other sites

Si... se fac inscrieri in prealabil sau ne bagam in seama si ne urcam pe scena?

 

Depinde de atmosfera...

putina lume = atmosfera relaxata = chitaristii se baga in seama singuri

multa lume = imbulzeala la intrarea in scena = chitaristii vorbesc cu mine in prealabil pentru a stabili o oareshce ordine de intrare.

 

Vedem la fatza locului...

Link to comment
Share on other sites

O seara de jam nu poate concura cu Stuf si meciul Romania Bulgaria la un loc...

Important este ca noi cei care am fost acolo, ne-am distrat de minune. Eu sunt multumit ca s-a deschis sezonul si ca am putut face niste experimente interesante in conditii de live.

 

De marti 12 Septembrie incep serile, cu o frecventa saptaminala.

Veniti, distractia e mare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihaita

Nu vreau sa lungesc vorba si zic ca daca oamenii vin la jam cu elan, cu dorinta numaidecat de a impartasi si altora creativitatea lor, se duc dracului - in primul rand - meciurile cu impiedicati si nu in ultimul rand - Stuful, care daca mai pune taxa doar ca sa strice marea de oameni (si buna lor dispozitie) de pe plaja de anul trecut ...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma asteptam ca evenimentul de ieri seara sa fie atat de misto. Cu Sommet-ul asta si cu meciul Steaua-Lyon, prevedeam un fiasco total...

 

... si probabil ar fi fost daca nu veneau cei 4 fantastici :) Freddy DeMarco, Raul Kusak, Kiba Dachi si un tobar (al carui nume nu l-am retinut). Oamenii au avut amabilitatea sa vina la jam si sa faca un show extraordinar desi erau dupa deja doua zile de prezentari si sessionuri.

 

Freddy nu este numai un instrumentist excelent, dar este si un om deosebit, deschis si lipsit de ifose.

 

Multumesc tuturor celor prezenti, care au avut, sper, o seara memorabila.

 

PS: S-au pus si lambriuri la Mamou domne :)

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu prea este lume si evenimentul practic nu s-a urnit se datoreaza unei combinatii de mai multi factori:

 

In primul rind, cei care vin, vin fara instrumente. Probabil unii sunt nesiguri pe ei si prefera sa vina sa vada ce se petrece. Faptul ca si-ar aduce chitara ar insemna ca nu mai au nici o "scuza" sa nu intre pe scena si nu sunt siguri ca vor asta. Unora care au avut pana acum tupeul sa se bage la jam le tremurau dejtele pe grif. :)

Altii vin fara instrumente din comoditate. Este greu de carat chitara, apoi trebuie sa ai grija de ea, etc...

 

Cei care vin cu instrument si vor sa intre pe scena, au nevoie de basist si tobar, ca altfel, singuri, nu au multe de spus. Inteleg ca e foarte greu ca, scena fiind goala, cineva sa se urce pe scena si sa cante singur ceva la chitara celor prezenti.

 

In ultimile doua dati, intrarea principala in club a fost blocata de lucrarile de reamenajare, inducind in eroare lumea ca nu se poate intra in club, adaugand si mai multa confuzie putinilor prezenti.

 

Ma simt nevoit sa relansez invitatia si sa mentionez citeva motive pentru care ar fi benefic sa veniti:

 

1. Este benefic sa va intilniti si sa schimbati informatii cu alti chitaristi (stiu ca asta faceti si pe RGC, dar o puteti face si face to face, saptaminal :) ); (de trei ori "face", bilingv :) )

2. Este benefic sa va urcati pe o scena si sa vedeti ce reactii aduce interpretarea voastra;

3. Este benefic sa aveti experienta de scena, feelingul scenei, volum mare, rezolvarea problemelor inerente, microfonii, etc...

4. Multi dintre instrumentistii care cinta azi in trupe si au concerte au inceput la fel de timid in evenimentul precedent (din 2004). Sunt sigur ca experienta i-a ajutat.

 

Serile de jam session reprezinta o oportunitate din care aveti numai de castigat. Am remarcat ca unii au impresia ca seara de marti este seara mea, ca eu concertez si ca este SI un jam session. Nimic mai eronat, este o seara pentru toti chitaristii si instrumentistii care vor sa evolueze pe scena clubului. Rolul meu este doar acela de a modera si a asigura o desfasurare optima a evenimentului.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

io as veni dar scap de la munca la 2-3 noaptea, si de obicei cand trec cu taxiul pe langa Big-Mamou (lucrez la 2 minute de BM) are portile inchise.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.