www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unclesamfatg


Guest unclesamfatg
 Share

Recommended Posts

Vezi si tu cum ar trebui sa sune (ca-i cam off ), ce artisti preferati ai si nu te incanta prea devreme ... ah, si lucreaza la ton... adica mie personal nu imi place cum suna... vezi cum ii mai scoti din distort si il faci ceva mai fat asa... cat se poate ... hai fingers corssed si sa ne auzim cu alte dracenii mai interesante... e mult de munca dar macar ai inceput de undeva... fi pe felie si lucreaza constant... God bless...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Vezi si tu cum ar trebui sa sune (ca-i cam off ), ce artisti preferati ai si nu te incanta prea devreme ... ah, si lucreaza la ton... adica mie personal nu imi place cum suna... vezi cum ii mai scoti din distort si il faci ceva mai fat asa... cat se poate ... hai fingers corssed si sa ne auzim cu alte dracenii mai interesante... e mult de munca dar macar ai inceput de undeva... fi pe felie si lucreaza constant... God bless...

 

Inspiratia pentru compozitia asta e Buddy Guy. De aia faceam notele cu mult vibrato si cu un bending microtonal. Chitara era perfect acordata, o acordasem chiar inainte. Am inceput acum 4,5 ani.

Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

mnezeu, nu ai ascultat cata muzica am ascultat eu la viata mea. asculta trupe precum Mars Volta, Radiohead sau compozitori precum Arnold Schoenberg. nu toate instrumentele trebuie sa cante pe acelasi ritm. ai auzit de polyritmi? probabil folosesc un phrasing cu care nu esti obisnuit? sau poate exista si altceva inafara de blues din anii 60' pe planeta asta. in stilul pe care il vezi tu aici degetele se misca tot timpul, chiar si atunci cand sunt pe o nota, in multiple forme de vibrato(lateral, de sus in jos) si microbending. erau niste oameni foarte asemanatori cu tine acum vreo...500 de ani care nu suportau sa auda intervalul de cvinta micsorata. de triton. asa ca nu aveai voie s-o folosesti.

Link to comment
Share on other sites

Nu contest ca te-ai inspirat de la Buddy Guy... insa chestia e ca e pe departe de a vea oarece legatura... poate ca ai niste strofe de solo care duc a blues... dar per ansamblu privit e cam off... stiu ca si Buddy Guy face la misto chestii... dar nu suna off... Bend microtonal?... shiet m-ai bagat in ceata... in fine mai exerseaza frate...

Link to comment
Share on other sites

mnezeu, nu ai ascultat cata muzica am ascultat eu la viata mea. asculta trupe precum Mars Volta, Radiohead sau compozitori precum Arnold Schoenberg. nu toate instrumentele trebuie sa cante pe acelasi ritm. ai auzit de polyritmi? probabil folosesc un phrasing cu care nu esti obisnuit? sau poate exista si altceva inafara de blues din anii 60' pe planeta asta. in stilul pe care il vezi tu aici degetele se misca tot timpul, chiar si atunci cand sunt pe o nota, in multiple forme de vibrato(lateral, de sus in jos) si microbending. erau niste oameni foarte asemanatori cu tine acum vreo...500 de ani care nu suportau sa auda intervalul de cvinta micsorata. de triton. asa ca nu aveai voie s-o folosesti.

 

eu cred ca tu esti putin asa..dus cu pluta

 

tot din ce faci acolo, ca feel, e TOTAL off...esti total neintonat, nenimic

 

ba...PHRASING cu care nu esti obisnuit? :lol:

 

mai scuteste-ne :tardlol:

 

micro..bending???????? =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) te rog, mor de ras

 

man eu...nu iti cant in GAME, si tot fac ceva mai cu noima, decat tu cu gamele tale cu tot

 

e irelevant ca tu stii gama, daca o faci sa sune ca curu ,,microbenduind'' (daca la asta te referi tu cu privire la falsitatile tale) habar n-ai ce vorbesti

 

eu cant de 5 ani (poate 3 in cap), si cu 1 vibrato transmit mai mult feel decat tot exceptionalul tau material muzical cu care ii dai peste nas colegului mnezau

 

mai exerseaza, ai mult de recuperat;simt un mic caz de ,,tonedeaf''ness in cazul tau, daca tu chiar nu realizezi chestiile astea

 

bafta, asta e crudul adevar

Edited by Razvan S.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

eu pot spune cam m-am inspirat de la buddy guy aici... si cam asa ar trebui sa sune (numai ca mult mai bine)... un impro mai a la buddy ... da are niste idei care sunt mai in neacord dar suna excelent... am incercat si eu ceva mai ciudat... scuzati greselile... nu am decat un pic peste 1 an de cand cant.... plus ca asta e un ton mult mai apropiat de al lui...

a la buddy guy.mp3

Edited by Cognek
Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Smiley?!?!? :funnypost:

 

Asta e in primul rand pop cu auto-tuning, nu se compara de la 3 km cu ce am eu acolo!!!!

 

Si sa stii ca a mea imi place mai mult decat a ta Cognek. Nu-mi place feel-ul tau, parca esti robot. Si eu am fost asa odata...

Edited by unclesamfatg
Link to comment
Share on other sites

Smiley?!?!? :funnypost:

 

Asta e in primul rand pop cu auto-tuning, nu se compara de la 3 km cu ce am eu acolo!!!!

 

Si sa stii ca a mea imi place mai mult decat a ta Cognek. Nu-mi place feel-ul tau, parca esti robot. Si eu am fost asa odata...

 

Pe bune acum, arata-mi o trupa care suna asa aiurea cu ce ai pus tu acolo. Nu ma lua cu masuri compuse, contratimpi si poliritmi, ca nu e cazul. Cat timp toba si bass-ul sunt un 2/4 amarat nu poti sa spui ca ai facut o compozitie impresionanta si originala. Asculta si artistii pe care i-ai precizat tu mai sus la care tu ai impresia ca ma uit ca la felul 14 si vezi cum sunt liniile bass-ului si ale tobelor pe secvente poliritmice. Tu chiar daca vrei sa canti poliritm peste 2/4 sau 4/4, tot trebuie sa canti un timp ca sa sune a ceva, fie si o nebunie de genul 5.5/8, dar trebuie sa o poti numara intr-un fel. La tine insa, nu exista asa ceva.

 

Hai canta-ne si noua 4 minute peste un 4/4 amarat, cu chitara in niste timpi de-astia banali, 2/4, 4/4, 8/4, in La minor, sa ne convingi ca tu de fapt stii dar esti prea original.

Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Aici aveti o melodie care s-ar putea sa va sune cam ciudat si e cantata de o trupa celebra nu de mine.

 

 

Vrei o melodie in La minor? Ok. Iti ofer o melodie de prog rock in 4/4 in La minor cantata de mine acum 6 luni. E compozitie proprie, eu o gasesc acum plictisitoare.

Future and beyond.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

asta nu-i rock frate... asta-i o melodie midi care duce a age of empires in care apare din cand in cand o mata beata si ragusita care tot miorlaie de zor... desfunda-ti urechile frate ca sunt pline de ignoranta... zau ca te faci singur de ras...

 

Tu te faci de ras. Faptul ca nu detin un pian, o orchestra de vioare, tobe si bass nu inseamna ca nu ma pot bucura de sunetele lor. In caz ca nu ti-ai dat seama, tot ce e chitara e inregistrat, nu midi. Sunt chitare acustice si electrice pe trackul asta. Si ba da, e rock. Tu esti ignorantul aici.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e o ciorba expirata dar daca nu vrei sa intelegi e problema ta... si eu de fel sunt ignorant da macar mai nimeresc o nota 2 ca lumea acolo... fara suparare, la capitolul muzica esti praf... nu inteleg de continui sa zici tampenii in loc sa pui mana pe chitara si sa inveti sa canti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest unclesamfatg

Cognek, nu ma intereseaza parerile unui retardat functional ca tine. Mai bine te-ai lasa de muzica ca esti complet pe afara, la fel ca jumatate din forumul asta. Pana nu pricepi ca muzica e subiectiva si ca doar fiindca tie nu-ti place ce am facut eu, nu inseamna ca e o prostie, nu esti muzician, esti doar un ignorant care nu intelege ce e muzica. Am primit extrem de mult feedback pozitiv cu inregistrarile mele, nu o sa ma convingi tu sau oricine altcineva ca sunt "ciorba expirata". Ceva imi spune ca esti crestin.

Link to comment
Share on other sites

Vraiste... Cand te opresti din cantat cu chitara asa vreo 2-3 secunde se aude ca si cum tu ai canta o piesa , backingtrack-ul alta piesa... Ca si cum eu incerc sa cant solo-ul de la AC/DC dar bag solo-ul de la Pantera..

 

Si m-ai enervat pe culme.. Poti sa zici orice ce vrei de mine sau de altii , dar daca te-ai legat de cum canta Cognek , tragem linie si razboi !

 

 

Se numeste critica constructiva ! Nu inteleg , daca nu iti pasa parerea noastra , de ce ai mai postat asta pe forum ? Fiecare are o parere ! Daca tie nu iti convine atunci hai pa ! Sau cum zicea un bun prieten de al meu : Chi' la gara !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.