www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BASULvsCHITARA


Guest GogoAliasConstaan

Recommended Posts

daca as fi sa aleg, le-as alege pe amandoua, pt ca se completeaza perferct. adik cum s-a mai zis, daca nu ai bass si ai chitara parca lipseste ceva si vice-versa. so nu are nici un sens intrebarea ( zic eu) desi e foarte bine pusa.

 

edit: m-am exprimat cam aiurea mai sus, dar intelege-ti ce am vrut sa spun.

Link to comment
Share on other sites

Guest GogoAliasConstaan

Da dar totusi parca basul e plictisitor (nu te supara Addicted) adiaca in comparatie cu chitara parca nu are atitudine dar totusi sunt de acord cu Proof, se completeaza.

Link to comment
Share on other sites

Dar daca mai pui ceva pe linga el gen tobe sau un saxofon, parca mai vii de-acasa, nu?:cool: Rolul lui e sa dea ritmul, impreuna cu tobele, de aia drummer-ul si bassist-ul trebuie sa se stie foarte bine. "La orice piesa buna care vrea sa stea-n picioare e musai sa se-auda basul si cu toba mare", nu? Care toba mare e tot de bass:cool: Si chitara are 3 corzi de bass. Notele joase sint fundatia muzicii, nu? Eh, ce-ar fi Red Hot Chili Peppers fara Flea sau AC/DC fara Agnus Young?;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lightbringer
Originally posted by Addicted To Bass

Eh, ce-ar fi Red Hot Chili Peppers fara Flea sau AC/DC fara Agnus Young?;)

 

Hehe...total de-acord ;).Desi nu-mi plac deloc cele 3 corzi groase si caut cat mai multe piese in care sa folosesc corzile high in nici un caz nu as putea spune ca bass-ul e inutil sau mai rau,in plus (aparent asa e :P...o chitara beteaga,cu doar 4 corzi,anosta in felul ei)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Originally posted by Cosu

Ca tot suntem la capitolul corzi (sau coarde :P) Max Cavalera(stiti voi .. sepultura.. soulfly alea alea) ii zice doar cu 4 corzi pe chitara . Chestiune de gust :P

 

Esti sigur sigur de asta ? Eu stiam ca are o chitara perfect normala in ceea ce priveste numarul de corzi.

 

http://www.music123.com/ESP-MC-600-i98213.music

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

da mai, intr'adevar, chitara e marfa, basul e naspa si chitara e interesanta, basul e plictisitor. oricum, cred ca lupta nu e dreapta pt ca din 60 si ceva de membri care ii are forumu doar vreo 4 sunt basisti, restu cu chitarele in spate :)

ce sa zic, am multe melodii la bas in care cant chestii MULT mai interesante si mai grele decat chitara (atat de ritm cat si de lead). bine, si multe chestii in care cant doar o fundamentala, oricum, important e sa se completeze si sa nu se bata cap in cap. totusi, de obicei pe un riff de chitara sa zicem de vers gasim uneori o groaza de variatiuni si riffuri de bass.

basul este un instrument foarte foarte (chiar exagerat) de greu daca vrei sa nu canti o fundamentala. la chitara, zdranga invata toti, dar sa faci chestii cu adevarat meseiase e greu. oricum, e o discutie fara viitor. deja nu putem face altceva decat sa ne certam in continuare, asa ca....

 

pana la urma, eu propun inchiderea threadului asta cat mai repede!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pana la urma asa cum a zis si Addicted.... "basul si cu toba mare"...

Sunt chitarist, insa nu pot sa nu accept faptul ca "basul si toba fac muzica" asa cum bine spunea un bun amic al meu.... :) ...cu toate astea, ce ar fi o piesa fara toata trupa (chitara, clapa, toba, bass si musai voce) :)

 

....O sa ma injure cearny ca iar l-am dezgropat :)

 

Stupid, stupid .... dar tentant threadu' asta LOL

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

bun

incercati lucru asta

ascultati o melodie in care lipseste bassul si o melodie in care lipseste chitara

ma rog...unele melodii jazz s-ar putea sa faca exceptie..sau unele melodii...gen orion, solou de bass :)

si mai ales unele melodii doom sau drone

dar de cele mai multe ori bassul e inutil in unele trupe sau nu face mare lucru...ma rog...eu personal nu dau 2 bani pe cineva care are bassist de decor

iar in anumite melodii bassul poate face o melodie proasta in una buna

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.