www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Junior-Pareri


Recommended Posts

Salut RGC :rock: !

As vrea sa achizitionez un Epiphone Lp Junior,pretul chitarei in magazinele de instrumente din Romania e 500ron.

http://www.epiphonel...05460115078.jpg

Humbuck-ul il schimb cu un EMG HZ H4 BK pentru ca cel din stock nu e prea bun.

Astept pareri.

Edited by Ciurariu Catalin
Link to comment
Share on other sites

Humbuck-ul il schimb cu un EMG HZ H4 BK pentru ca cel din stock nu e prea bun.

 

De unde stii ca nu-i bun humbucker-ul stock? Imi place cand va vad ca va cumparati doze odata cu chitara si pe urma va mirati ca suna aiurea.

Eu unul m-as uita la o chitara la care sa pot combina in mai multe moduri dozele.

Link to comment
Share on other sites

De unde stii ca nu-i bun humbucker-ul stock? Imi place cand va vad ca va cumparati doze odata cu chitara si pe urma va mirati ca suna aiurea.

Eu unul m-as uita la o chitara la care sa pot combina in mai multe moduri dozele.

Epiphone 700T humbucker e cel de pe junior si e la fel ca cel de pe lp 100 si stiu ca la distors scoate niste buzz-uri si suna asa cheap,dar la pretul chitarei e jos palaria si oricum nu schimbam doza chiar asa rapid ca inca nu am bani destui.

Si la bugetul meu acum prefer chitara asta cu o doza stock decat sa iau alt lp de la harley benton cu 2 doze care sunt praf .

Edited by Ciurariu Catalin
Link to comment
Share on other sites

Daca face sunete aiurea, cel mai probabil e de la wiring, pot-uri, switch, nu de la doza. La un blind test, sunt sigur ca nu-ti dai seama de pretul dozei.

Na, daca tie iti ajunge o singura doza, pare ok chitara, stiu ca lumea e multumita de Epihoanele astea. Poti sa te uiti si pe la Mica Publicitate, gasesti ceva mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Daca face sunete aiurea, cel mai probabil e de la wiring, pot-uri, switch, nu de la doza. La un blind test, sunt sigur ca nu-ti dai seama de pretul dozei.

Na, daca tie iti ajunge o singura doza, pare ok chitara, stiu ca lumea e multumita de Epihoanele astea. Poti sa te uiti si pe la Mica Publicitate, gasesti ceva mai ok.

Mersi de sfat....... stiu ca e mai bine sa ai 2 humbuck-uri si m-am uitat foarte multe peste alte chitari si as putea lua ceva de squier cu bani astea dar acum vreau un lp pentru ceva timp,iar la urmatoarea achizitie v-a fi un jagmaster :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Daniel Cristian Zaiti

mai bine iti pui un p90..doza se potriveste ca o manusa la chitara..mi se pare combinatie perfecta pe care o poate avea chitara..cea de la Gibson asa are..asa am sa procedez si eu in viitor,insa e doar parerea mea ca sa nu-i starnesc pe altii..cu respect

Link to comment
Share on other sites

mai bine iti pui un p90..doza se potriveste ca o manusa la chitara..mi se pare combinatie perfecta pe care o poate avea chitara..cea de la Gibson asa are..asa am sa procedez si eu in viitor,insa e doar parerea mea ca sa nu-i starnesc pe altii..cu respect

chiar acum am citit despre p90 si ai foarte mare dreptate :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Daniel Cristian Zaiti

chiar acum am citit despre p90 si ai foarte mare dreptate :)

 

stiu..eu doar mi-am spus parerea insa tu iti poti pune ce vrei,in functie de ce canti ..

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Ho cu tata. Cum o sa pui tu un p90 pe chitara aia daca e routata pentru Humbucker?

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Guest Daniel Cristian Zaiti

Ho cu tata. Cum o sa pui tu un p90 pe chitara aia daca e routata pentru Humbucker?

doza aia e soap bar..dog ear se potriveste pt ca nu se baga in acea gaura ci se pune deasupra..si daca i-ai pune un soap bar,ti-ar fi greu sa largesti gaura?

Link to comment
Share on other sites

eu am avut chitara asta si a fost super ... cand aveam 16 ani ! intr-adevar doza o trage putin in jos, cand mi-am luat gretsch avea dozele mai bright ceea ce mi-a placut. acum si astea mi se par "muddy" cum zic unii. It's a fun guitar. Faza e ca sunt doua chestii care ar putea fi schimbate si anume : doza si cheitzele care impreuna costa cat chitara asa ca nu stiu cat merita investitia. Trebuie sa iei o doza care sa sune bine in basswood. Chitarele lu' van Halen erau parca de basswood! bafta

Link to comment
Share on other sites

Pune un P94 care este pentru chitara cu Humbucker... nu Dogear ca nu acopera nimic...

 

Din ce am citit pe net poti pune un p90 (gibson p90) in locul de la humbuck dar o sa fie nevoie de ajustari sau pui p94 ca e p90 in humbuck mode dar e putin mai scump si daca mai e sa pun si cheitze ma ajunge cat jagmasteru de la squier......dar asta e viata cand nu ai bani cash si iti iei ceva ieftin ca dupa sa faci investii costisitoare

Edited by Ciurariu Catalin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.