www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter Care Suna Ca Gibson Si Fender


Guest postalservice101
 Share

Recommended Posts

Guest postalservice101

http://www.okazii.ro/chitara/chitara-electrica/chitara-schecter-cu-sunet-gibson-si-fender-telecaster-a114672150

 

Da, se poate, ce stim noi.

 

"neck pickup schimbat cu un AMG pasiv,cu potentziometru pull-push, deci dozele pot fii folosite ca humbucker ori single coil, daia suna ca un gibson explorer sau un fender telecaster. corpul si gatul e din acelas mahon solid, cu un sustain exceptzional.are serial nr.si e fabricat in south corea,pretzul nou 1034dolari. "

 

 

Vroiam sa postez pe Desert dar nu am putut.

Link to comment
Share on other sites

Bai pipalz, nu stiu eu panarama aia de lopata din anunt cum suna (sau daca) ... dar, am avut si am cantat pe 3 modele (oarecum diferite) din gama schecter: c1 plus, c1 classic si c7 :) asa ca nenea postalservice, o chitara schecter cu doze stock (care pe vremea sheea erau ori SD ori DD pasive, nu porcariile sinistre de le baga in fata azi ca emg si sd - blk) in mod full humbucker suna extrem de apropiat de un Gibson Les Paul iar prin coil split (prin potu' shela push pull) e foarte Fenderica, fiind efectiv the fvcken best of both worlds at a fraction of the price ;)

 

l.e : do your homework before posting

Edited by Markus-JH1286
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu C1 Classic si pot confirma ca suna in mod humbucker foarte aproape de Gibson Les Paul, iar in split aduce a Fender. De fapt chitara mi se pare foarte aproape de un PRS Custom 22, tonul cam pe acolo e, doar ca e mult mai ieftina si dozele mai pe gustul meu de cat cele Dragon II de pe PRS (care in schimb pentru metal modern sunt geniale).

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Bai pipalz, nu stiu eu panarama aia de lopata din anunt cum suna (sau daca) ... dar, am avut si am cantat pe 3 modele (oarecum diferite) din gama schecter: c1 plus, c1 classic si c7 :) asa ca nenea postalservice, o chitara schecter cu doze stock (care pe vremea sheea erau ori SD ori DD pasive, nu porcariile sinistre de le baga in fata azi ca emg si sd - blk) in mod full humbucker suna extrem de apropiat de un Gibson Les Paul iar prin coil split (prin potu' shela push pull) e foarte Fenderica, fiind efectiv the fvcken best of both worlds at a fraction of the price ;)

 

l.e : do your homework before posting

Stai sa lamurim o chestie. Sunetul de Fender Telecaster e bright, spanky si twangy. Un telecaster din mahon, cu humbucker in bridge si rosewood va suna clar diferit de unul cu single coil, swamp ash si maple fretboard.

 

 

Asta din clip e sunetul de telecaster si daca schecteru ala suna asa eu ma impusc. Ca suna asemanator e altceva.

 

Chitara de pe okazii e din mahon, e neck through mahon, are scale-u de 24.75, rosewood fretboard . Care e aproape total opusa de un telecaster 52' care e din ash, bolt on, scale de 25.5 si all maple neck.

 

Nu poti avea sunet exact de fender si de gibson pe aceeasi chitara. E ca si cum ai cere performante de raliu si performante de track din aceeasi masina, da sigur, sunt care se descurca bine in ambele cazuri dar solutia ideala e 2 masini.

 

Si ca sa imi termin my 2 cents:

 

Sunet de Fender

 

 

Sune de Gibson

 

 

Sigur, poate intr-un univers paralel care e perfect dar nu pe lumea asta. Si in plus, chiar daca prin aburd ai o chitara care reproduce cu finete ambele sunete, chitara nu are cum sa aiba FEEL de Fender si FEEL de gibson in acelasi timp. Una e radius de 12 cu un griff masiv si alta e radius de 7.25 cu un griff mai subtirel.

 

Eu am incetat de mult sa caut chitara "bazar". Am ajuns la concluzia ca pentru sunet si feel de Fender exista Fender (sau replici de calitate) si pentru sunet si feel de Gibson exista Gibson (sau replici)

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Daca probai un Schecter de genul asta mi-ai fi dat cumva dreptate. C1 Classic pe care l-am avut avea Seymour Duncan JB la bridge si Jazz la neck cu coveruri. Ca sa fie totul cat se poate de clar am probat chitara in paralel cu Gibson Les Paul Studio din 1990 si nu erau diferente foarte mari de tonalitate intre ele, nu spun ca erau identice, dar probabil ca daca ti-as fi spus ca e Gibson m-ai fi crezut. Pozitiile de split nu am spus niciodata ca sunau ca un Fender, doar ca pastrau destul de bine ideea tonului de Fender. Nu cred ca poate fi scos un ton de Fender dintr-o chitara cu corp din mahon si set neck sau neckthru, pur si simplu nu are nici armonicile unei chitari cu corp de alder si nici atacul specific chitarile cu griful bolt-on. Ideea e ca in live se dovedeste foarte versatila daca nu vrei sa iei mai multe chitari cu tine.

 

Sper sa nu se inteleaga ca as fi in vreun fel de acord cu anuntul celui de pe okazii si nici cu exprimarea.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ai avut neaparat ureche proasta, doar ca eu am specificat si cu ce chitara Gibson am comparat-o. Eu am un Studio din 1990 cu tastiera ebony, o chitara foarte reusita din toate punctele de vedere. Nu pot spune ca Schecter suna identic cu Gibson-ul, doar ca tonalitatea ei era destul de aproape de GLP. In mod clar sunt diferente audibile si intre chitari GIbson CUstom Shop. Schecter nu se doreste nici Gibson si nici Fender, ci mai degraba o copie foarte reusita si la un pret excelent de PRS Custom 24, cu exceptia ca e neckthrubody. Daca nu avea inlay-urile acelea manelistice pe grif si nu avea 24 taste sigur o pastram, este una dintre cele mai versatile chitari de gig din gama medie de pret, iar calitatea la care sunt lucrate mi s-a parut extrem de buna (cel putin la exemplarul pe care l-am avut eu.

 

In live diferentele fata de un Gibson Les Paul nu sunt evidente pentru foarte multi ascultatori, chitara o iei doar pentru multumirea ta personala si poate pentru cei 10% in plus ca ton in studioul de inregistrari, si cand spun 10% sunt foarte generos, de multe ori diferentele sunt mult mai mici. Ca o recomandare personala venita din experienta mea cu chitarile Gibson ar fi sa incerci Standardele mai vechi, in special cele de pana la mijlocul anilor 90 sau din perioada 2000-2001, foarte multe dintre ele sunt niste chitari foarte reusite, apropiate din cam toate punctele de vedere de calitatea Custom Shop (ma rog cu diferentele de rigoare in echipare - doze, potentiometrii, condensatori, bridge - componente pe care oricum multi le schimba si la seria CS). Deasemenea am intalnit si cate va Les Paul Traditional foarte reusite, mai ales primele serii sunt lucrate excelent, vin cu doze Classic 57 si lemn destul de bun comparativ cu ce am auzit la ultimele modele (2012).

 

O eticheta Gibson Custom Shop din pacate nu mai garanteaza ca o sa ai cel mai bun lemn, de cele mai multe ori garanteaza o calitate ridicata a fabricatiei si probabil o echipare mai exclusivista fata de modelul de serie. Am fost si eu foarte tentat intr-un timp sa cumpar un R9 second hand (George stie), si din cauza sfaturilor unor prieteni si prin bunavointa altor prieteni care m-au lasat sa probez chitarile lor am ajuns la concluzia ca nu merita sa cumpar un Custom Shop decat daca dupa ce probez chitara respectiva ajung la concluzia ca imi place mult mai mult decat alte chitari GLP. Mi-am mai dat seama iarasi de un lucru, desi un R( arata extrem de bine, chitara care suna cel mai aproape de ceea ce vreau eu de la un Les Paul este R7, sau in cel mai rau caz R8, iar pe locul 2 Les Paul Custom 1968ri.

 

La FEnder sunt convins ca sunt altii mai bine pregatiti sa te ajute, totusi daca vrei o chitara buna as putea sa iti recomand sa te feresti AMerican Standard si Deluxe, mie personal mi se pare ca au un ton foarte modern pentru un Stratocaster. M-as uita foarte atent la seria American Vintage Hot Rod, am probat un HR 62 Stratocaster si mi-a placut enorm, la fel si un Vintage 52 HR Tele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Am lucrat si in domeniul vanzarii de instrumente muzicale si in sonorizare concerte si festivaluri asa ca stiu eu ce ca**t mananc aici cand spun ca un Schecter face toti banii si e best of both worlds.

2. Cum zicea Blackthorn mai sus, diferentele nu sunt evidente pentru public ... intre Schecter si Fender sunt cat de cat desi sunt doar pentru tine care ai chitara in mana, nu pentru cei care te asculta, dar intre Schecter si GLP nu.

3. Nici in gluma nu se spune "jeg de Schecter" ... sunt diferente enorme intre "Diamond Series" (care is facute cel mai probabil pe vapor de catre coreeni si care ca si calitate / pret se situeaza in aceeasi categorie ca seriile ieftine scoase de orice producator: Epiphone / Squier / LTD) si cele "Made in U.S.A."

 

L.E. Orice model din gama Schecter USA se poate personaliza, nu iti place set neck/neck thru? Nu e nici o problema, iti pune bolt on. Vrei chitara din lemn de porc de plastic hranit cu beton metalizat? Uhm ... ideea e ca orice model se poate comanda la orice dealer european / u.s. cu specificatii personale.

Edited by Markus-JH1286
Link to comment
Share on other sites

3. Nici in gluma nu se spune "jeg de Schecter" ... sunt diferente enorme intre "Diamond Series" (care is facute cel mai probabil pe vapor de catre coreeni si care ca si calitate / pret se situeaza in aceeasi categorie ca seriile ieftine scoase de orice producator: Epiphone / Squier / LTD) si cele "Made in U.S.A."

Din cate stiu eu, Schecter fac doar modele custom shop in USA.

http://www.schecterguitars.com/CustomShop/Default.aspx

 

SI mai exista si Schecter Japan, pentru pretentiosi:

http://www.schecter.co.jp/catalogue.html

 

Eu deocamdata sunt foarte multumit de scandura mea facuta "pe vapor". :clown:

Link to comment
Share on other sites

Indeed, dar comenzile pentru un custom se fac la orice dealer autorizat din us/ue si se poate comanda si un model basic dar cu mici inflorituri personale (c1 de exemplu) ... care va fi construit in atelierul din USA cu simt de raspundere ;) ca si pret ar ajunge (fara sa luam in calcul transportul) cam la fel ca un custom romanesc facut la G. dar macar la Schecter mai si merita investitia.

 

Amu, Diamond Series in functie de categoria de pret din care fac parte sunt construite in China, Indonesia si mai apoi Korea (cele din urma fiind de preferat)

 

L.E. Apropo de "jeg de Schecter", Tokai si seria Schecter Japan is facute in aceeasi fabrica, de aceeasi firma din aceleasi componente/lemne de catre aceiasi oameni :)

Edited by Markus-JH1286
Link to comment
Share on other sites

nope. esp si edwards sunt construite in acelasi loc cu schecter mij. tokaiu e "concurenta"

 

draugr eu am avut varianta de baza la chitara aia, acum e la blacktorn si e de vanzare, si nu la 4000e

seria ex e mai cu motz, dar daca vrei mij, si care suna bine si arata la fel, vezi la MP

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.