www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare :)


Recommended Posts

Salutare.. mergeam io frumusel spre bucatarie si m-a trasnit o idee :) cam idioata ce-i drept..

as vrea daca stie cineva un program care sa inregistreze simultan de pe 2 linii.. adica de pe line in (unde bag chitara) si de pe mic (unde pun micu sa inregistrez vocea).. si daca ar fi free ar fi si mai bine. intrebarea e daca se poate :)

trebe sa existe un program

Link to comment
Share on other sites

Guest strat

da se poate....eu folosesc cubase si stiu ca poate ...trebuie doar sa selectezi un input diferit pt fiecare track, dar nu am incercat ca e mai bine sa inregistrezi fiecare instrument la o parte......si in cazul tau o sa inregistreze microfonul si sunetul din chitara si mai ales zgomotul pe care-l face pana cand loveste corziile, deci nu o sa sune bine vocea.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti. Daca nu gresesc, in Windows fiecare interfata are o singura intrare si mai multe iesiri. Cu alte cuvinte, cand in panel-ul de Recording bifezi 'Selected' la o intrare, doar prin aia bagi ceva si atat.

 

Alternativa ar fi sa folosesti faptul ca intrarea Line In este stereo si practic poti inregistra doua semnale in acelasi timp. Cauta un cablu split-at (gen alea RCA->Jack Stereo) si te-ai aranjat.

Link to comment
Share on other sites

Guest strat

cred ca tre incercata faza asta ca la mine merge (tocmai am incercat) dar am creative audigy4 unde pot sa bag 4 instrumente o data....dar o sa incerc si io pe o placa mai slaba ca m ati facut curios.

Link to comment
Share on other sites

Cu un spliter se pierde din calitatea sunetului. Si nu sunt sigur daca se pot inregistra amandoua deodata deodata, la volum maxim, am impresia ca se pot inregistra la volum mediu, si asta e din cauza spliterului. Totusi, mi se pare mult mai bine sa inregistrezi vocea dupa, chiar daca asta implica mai multe incercari, si poate se pierde din feeling... dar... eu asa prefer :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-i adevarat. Cand tragi semnal stereo, nu pierzi din calitate :) Si Line In exact asta face. Gandeste-te ca folosesc un 2 x RCA -> Jack In ca sa conectez de exemplu un sintetizator.

 

In Audition de exemplu, apas la un track pe butonul de In 1 si aleg la un track canalul Left In iar la altul canalul Right In, aleg record pe ambele track-uri si dau drumul la treaba si ar trebui sa mearga perfect.

Link to comment
Share on other sites

Salutare.. mergeam io frumusel spre bucatarie si m-a trasnit o idee :) cam idioata ce-i drept..

as vrea daca stie cineva un program care sa inregistreze simultan de pe 2 linii.. adica de pe line in (unde bag chitara) si de pe mic (unde pun micu sa inregistrez vocea).. si daca ar fi free ar fi si mai bine. intrebarea e daca se poate :)

trebe sa existe un program

 

pentru ce vrei tu iti trebuie placa multichannel... ce-i drept si cu un audigy platinum potzi face asta.. in cubase selectezi intrarile la vst connections.. dar multichannel-ul e baza.. vezi, delta 1010, Hammerfall de la RME, Luna de la Creamware...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.