www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Gio


Ko De
 Share

Recommended Posts

Daca o probezi si iti place, e buna (pentru tine). Daca nu iti place, nu e buna (pentru tine). Simplu ca buna ziua.

 

Mai in gluma, mai in serios, mai sunt cateva topicuri pe forum pe tema "Ibanez Gio - bune, ne-bune :)" etc. Poti sa cauti, de curiozitate, si ai sa vezi ca (de fapt, ca la mai orice chitara) parerile sunt impartite - unii or sa spuna ca sunt bune, ca le plac etc., altii or sa le injure. E absolut normal, suntem cu totii subiectivi.

 

Eu zic cel mai bine probeaza chitara si vezi cum ti se pare.

 

Si eu vreau ca urmatoarea chitara sa fie tot un Ibanez Gio. Personal insa, m-as feri de tremolo si de floyd, in marja asta de pret sunt destule probleme cu bridge-urile mobile. Deci m-as orienta la ceva cu bridge fix. N-am auzit insa cum suna live, am vazut doar review-uri pe YouTube.

 

Evident, tu fa cum ti se pare tie mai bine, in functie de preferintele tale poti hotari daca respectiva chitara ti se potriveste sau nu.

 

P.S.: si mie imi place Squier, nu inteleg de ce nu-ti place tie :D.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai am avut si Gio, si Squier. Asa ca dintre astea doua, nu as sta pe ganduri.

Ah, si nu sunt doar subiectiv. Suruburile de la pickguard-ul Gio-ului incepusera sa se invarta in gol dupa ce am dat prima oara pickguard-ul jos. La fel si placuta de plastic de pe spate. Lucruri ce nu mi s-au intamplat la Squier, cu toate ca sunt facute din acelasi tip lemn. Ce mi s-a parut ok la Ibanez, au fost dozele. Bine, diferenta cea mai mare este la neck. Ibanez merge pe neck-ul specific, cu radius mare, iar Squier cu radius mai mic. Ma impac mai bine cu cel din urma.

 

Dar sincer, nu as da 1000 de lei pe Gio. M-as uita la RG daca as vrea sa merg pe Ibanez.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Sunt ok Gio, dar prefer Squier la banii astia. Mi s-au parut mai solide.

 

Solide in ce sens, mai exact?

 

Edit: Am inteles, mersi de info. Oricum, eu imi iau ceva fara pickguard :).

 

Ma uit la Gio, pentru ca momentan nu imi permit un RG, iar la second hand, nu m-as prea baga. Dar oricum, cred ca se poate face totusi treaba buna si cu un Gio, mai ales ca mai mult conteaza amplificatorul, procesorul etc. in care le conectezi, decat chitara in sine. Ma intereseaza numai sa poata fie setata chitara corect, ca sa se poata canta la ea. Si evident, sa fie comoda si sa ma simt confortabil in timp ce cant.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

 

Personal insa, m-as feri de tremolo si de floyd, in marja asta de pret sunt destule probleme cu bridge-urile mobile. Deci m-as orienta la ceva cu bridge fix. N-am auzit insa cum suna live, am vazut doar review-uri pe YouTube.

 

P.S.: si mie imi place Squier, nu inteleg de ce nu-ti place tie :D.

 

Squier-ul meu e cu tremolo si nu am avut nici o problema cu el. Il am de 2 ani.

Nu e neapart vorba ca nu imi place..dar probabil din cauza statie sunetul nu e asa clean. Si, na! Ma mai interesez si eu de alte chitari. :P

Oh, shit! Frate, Mustang I are doar 20W? Nu pot sa cred:)) E cat statia mea plus inca jumatate si daca dai volumul si masterul la maxim, urla statia de se sparg geamurile la casa, si are doar 20 W, iar a mea are 50W si nu se aude atat de tare. :))

 

Sincer, sunt socat..:|

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Squier-ul meu e cu tremolo si nu am avut nici o problema cu el. Il am de 2 ani.

Nu e neapart vorba ca nu imi place..dar probabil din cauza statie sunetul nu e asa clean. Si, na! Ma mai interesez si eu de alte chitari. :P

Oh, shit! Frate, Mustang I are doar 20W? Nu pot sa cred:)) E cat statia mea plus inca jumatate si daca dai volumul si masterul la maxim, urla statia de se sparg geamurile la casa, si are doar 20 W, iar a mea are 50W si nu se aude atat de tare. :))

 

Sincer, sunt socat..:|

 

Eu am ceva retineri in ce priveste tremolo-ul, pentru ca am avut niste probleme de acordaj si de intonatie din cauza lui. Plus ca nici nu folosesc tremolo. A trebuit sa il blochez, acum e totul in regula. Dar na, asta e tot o subiectivitate de-a mea, daca te descurci cu tremolo/floyd, just go for it...

 

Si da, Fender Mustang I are doar 20 W. Si da, urla de rupe pamantul in doua :) - dat fiind faptul ca jam-uiesc exclusiv acasa, niciodata nu cred c-am dat knob-ul de master mai sus de 2, MAXIM 3 (din 10, lol), altfel imi sparg si timpanele, si-mi zornaie si toata casa, vibreaza toate alea sub mine. Si asta la nici jumatate din volumul maxim disponibil :D!

 

Knobul de volum pentru preseturi e intotdeauna "up to eleven", ma enerveaza ca unele preseturi se aud destul de incet. Am observat ca daca opresc simularea de cabinet din unele preseturi contribuie mult la cresterea volumului. Si cu toate astea, tonul nu se modifica semnificativ... so it rocks anyway :rock:

 

Apropo, dupa cum spuneam ieri, cred ca tie iti suna prost chitara pe clean din cauza amplificatorului. Nu m-ar mira sa cumperi alta chitara si sa vezi ca suna la fel de crappy pe amplificatorul ala. Teoretic (cel putin daca gandesti din punct de vedere al pretului), un Squier Affinity (ce ai tu) ar trebui sa fie oleaca mai bun decat un Squier Bullet (ce am eu) ca doze, sunet, etc. Deci ar fi putin aiurea sa am eu o chitara "mai slaba" ca a ta, si totusi sa sune mai bine pe clean decat una "mai buna". I would definitely say, try another amp first.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest Serjio

offtopic - eu am un mustang 3 de 100W si mai mult de 1.5 nu pot sa dau in casa :D

 

Air pressure :)) Asa sunt Fenderele (pe 1.2(3) sta 65R-ul meu).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.