www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help, Please!


Ko De
 Share

Recommended Posts

Salut. Am gasit o chitara electrica de heavy interesanta pe Thomann, link: http://www.thomann.de/ro/bc_rich_son_of_beast_avenge.htm

 

E ceva de capul ei? Isi merita banii, a mai cantat cineva pe asa ceva, se aude ok?

Iar statia Fender Mustang 1 cum e? Am cantat azi pe ea cu un Ephiphone Les Paul Special 2 si mi-a placut cum se aude.

Sau mai e acest pachet: http://www.thomann.de/ro/prod_cbundle_80.html?gk=gieacotr&cbcid=486&art=153533

Sau: http://www.thomann.de/ro/prod_cbundle_81.html?gk=gieacotr&cbcid=514&art=153533

 

Sau mai e o varianta: recomandati-mi o chitara pana in 1700 lei noi mai pentru heavy si sa imi pastrez statia actuala, G-DEC Junior.

Ori, poate imi spuneti ce chitara si statie sa cumpar pana in 1700 lei noi care sa fie ok.

Sincer, m-am saturat de Squier-ul meu care nu sun extraodinar de bine.

 

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu vorbesc de "chitarica" asta: http://www.google.ro/imgres?q=squier+affinity+stratocaster&um=1&hl=ro&sa=N&biw=1366&bih=677&tbm=isch&tbnid=-wk-pM1aW1ZSoM:&imgrefurl=http://www.instruments2go.co.uk/Squier-Affinity-Stratocaster-Sunburst-p-1130.html&docid=TqTjMTXQlpsP3M&imgurl=http://www.instruments2go.co.uk/images/P/Squier%252520Affinity%252520Strat.JPG&w=350&h=335&ei=TGcfUN_mCObN4QS1uoCIBQ&zoom=1&iact=hc&vpx=923&vpy=158&dur=2&hovh=220&hovw=229&tx=83&ty=156&sig=101067249832162279999&page=1&tbnh=151&tbnw=153&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:12,s:0,i:107

 

HUGE LINK :o nu mai ca a mea e rosie.

 

Ok, sa uitam putin de Squier. Vintage v100 de care vorbea SethOne e ok? Sau Les Paul Zakk Wylde? - cred ca am scris corect.

Raspunde-mi la toate intrebarile, te rog, multi raspund doar la ultima intrebare din post.

 

Ce ma deranjeaza la Squier-ul meu e faptul ca nu se aude foarte clean. Sau o fi de la doze ori amp?

 

Nu am cantat nici odata cu squierul pe un alt amp sa vad daca e o diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Squier-ul este recunoscut pentru raportul pret/calitate. Dozele de pe el sunt single coil-uri. Poti, cu o investitie mica, sa le schimbi. Eu am un Squier Bullet cu Hot Rails in bridge si sunt foarte multumit. Bine, exista multe alte doze pe care le poti lua, humbuckere in format single coil.

La amplificatoarele astea de practice, nu prea poti vorbi de tonuri. De asemenea, si Fender Mustang I ala pe care l-ai ales, e tot aceeasi treaba. Poti sa-ti iei si Gibson Robot, prin amp-ul ala micut nu vei putea obtine un ton foarte bun.

 

Eu mi-as lua asa ceva, iar cu restul banilor as schimba dozele la Squier.

Link to comment
Share on other sites

...Iar statia Fender Mustang 1 cum e? Am cantat azi pe ea cu un Ephiphone Les Paul Special 2 si mi-a placut cum se aude.

 

...Sincer, m-am saturat de Squier-ul meu care nu sun extraodinar de bine.

 

Multumesc! :)

 

Ok. Detin un Fender Mustang I de vreo 7 luni si jumatate si pot sa spun ca e un amp foarte ok. DESI efectele preloaded cu care vine amplificatorul nu sunt (toate) foarte stralucite, marele avantaj pe care il ai cu un asemenea amp e posibilitatea de a-l customiza, mai ales cu softul Fender Fuse, unde poti sa iti faci tu singur preseturi, sa te joci cu tot felul de amplificatoare, pedale etc. Poti sa si downloadezi de pe site-ul Fender preseturi facute de altii, unele sunt chiar marfa. Respectivele preseturi le poti inclusiv salva in amplificator.

 

Un alt avantaj ar fi posibilitatea de a inregistra prin USB, daca vrei sa nu te complici cu captarea sunetului cu un microfon. Numai ca sunetul din difuzorul ampului difera fata de cel pe care il vei inregistra prin USB (direct prin difuzor sunetul e putin mai infundat, iar prin USB se aud inaltele mult mai tare), dar nici asta nu e o problema foarte mare - iti poti face tu setarile pe parcurs, in functie de cum canti. Eu, spre exemplu, inregistrez cu un preset anume, iar live cant cu un alt preset. O posibilitate de a "scapa" de diferentele astea de care vorbeam ar fi sa renunti la sunetul prin difuzor si sa conectezi amplificatorul la niste boxe. Astfel, ce vei auzi prin boxe va fi exact ce vei inregistra prin USB.

 

In rest, ce sa zic, ampul se comporta super bine, n-am avut nicio problema cu el pana acum. Am uitat sa zic ca mai are si iesire de casti - daca nu vrei sa-ti deranjezi familia/vecinii in timp de canti :), te poti auzi in casti.

 

Acum, la partea cu "chitara X e buna pentru Y sau nu?". Tocmai ai zis singur ca ai cantat cu o chitara pe un Fender Mustang I si ca "ti-a placut" - deci nu esti chiar incepator absolut si ar trebui sa ai macar o vaga idee despre ce cauti in materie de sunet. Asadar, de ce nu incerci sa iei mai multe magazine la rand (ma rog, e adevarat ca n-ai cum sa probezi de pe thomann, si apoi sa te decizi ce sa cumperi) si sa probezi mai multe chitare, din care sa o alegi pe cea care ti se pare tie ca fiind cea mai potrivita pentru metal? In plus, vad ca esti din Bucuresti, ai o gramada de locuri in care poti sa proba chitare... BC Rich (nu stiu daca sunt neaparat cele pe care le-ai pus tu in linkuri) au si la Senia, poti eventual sa incerci... dar mai sunt si altele branduri, poti sa arunci un ochi si "prin curtile vecinilor", poate gasesti ceva care sa-ti placa... important e sa-ti placa tie, nu neaparat sa-i placa lui X sau lui Y...

 

Iar Squier-ul ala, ce poate sa aiba? Incearca sa canti prin Guitar Rig, sau Amplitube, ceva, fara amplificator, poate reusesti sa obtii ceva clean care sa-ti placa. Cel mai probabil e de la amp, sau nu te-ai jucat suficient cu setarile...

 

Edit: intr-adevar, merita si Mustang III-ul sugerat de 'mnezau - ai si FX loop, pe langa ce am spus mai sus si pe langa alte chestii...

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.