www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adi Manolovici si a sa chitara


LinX

Recommended Posts

M-am uitat mai devreme pe cateva articole din RGC magazine si mai intai de toate, vreau sa profit de ocazie si sa salut initiativa celor ce au pus in practica aceasta idee. Sincere felicitari!

 

M-am oprit asupra interviului cu Adi Manolovici, unde ma nedumereste rau o chestie... la pagina 5, la intrebarea "Ce scule folositi?" este trecuta chitara sa "principala", Jackson Concept model 1997 (USA). Ca admirator al Jackson-urilor (in special al seriilor americane) si in general al "super-strat"urilor (Ibanez RG, Kramer, Charvel, Hammer etc.. ), eu stiu ca tot ce inseamna Concept, Performer (modelul care a continuat seria Concept), Professional, Jackson Stars sau Groover Jackson... sunt toate modele japoneze. Acela daca vad bine in imagini este un Concept JDR-97; de asemenea nu apare nici o inscriptie pe crosa chitarii gen "made in USA"; foarte putine chitari americane nu au aceasta inscriptie pe crosa, caz in care mentiunea apare pe "backplate"-ul chitarii (placa care prinde griful de corp).

 

Eh, pur si simplu ma intriga chestia asta si n-aveam ce face... Probabil ca unii dintre voi il stiu personal pe Adi Manolovici (poate faceti chitara cu el), stiti mai bine despre ce este vorba si ma puteti lamuri si pe mine.

 

Toate bune. Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Guest King_Diamond

ma eu am facut cu manolovici si el zicea ca a fost in state si a cumparat-o de acolo..

acuma nu stiu de ce ar fi mintit

Link to comment
Share on other sites

King D, din State iti poti lua aproape ce chitara vrei, la orice colt de strada... si la niste preturi nu-ti vine sa crezi (comparandu-le cu cele de le noi si de pe piata europeana in general). Asta nu inseamna ca daca imi iau o chitara din State este "made in USA". Vazusem de curand pe forum niste poze cu o hala de productie, depozitare Ibanez... pai cred ca cel putin 60, 70% din productia Ibanez ia calea SUA.. si la fel se intampla si cu alti producatori.

 

Aproape ca as putea sa bag mana in foc ca acel Concept nu e made in US si daca cineva a vazut un Jackson USA fara inscriptia "made in.." pe crosa sa imi zica si mie... si in cazul asta (totusi nu bag mana in foc, o fi cine stie ce model custom ce are el acolo) sunt tare curios cum poti sa nu stii care e originea chitarii tale. Sau mai rau, sa stii si sa faci niste afirmatii de dragul de a le face. Nu acuz pe nimeni de nimic, dar sincer nu m-ar surprinde o chestie de-asta din partea unui tip asa de "modest" precum Adi Manolovici (vezi de ex. faza cu "cea mai buna balda rock de pe ale noastrea taramuri" - Inger si demon... si altele).

 

ai idee unde pot gasi mai multe date despre Groover Jackson ? (vorbesc despre chitare si nu despre patronul Jackson).

Ninja m-a intrebat intr-o zi despre un V de a Groover Jackson si nu am fost in stare sa gasesc prea multe informatii cu google.

Tu ce stii despre asta?

 

Mai, ce pot sa spun e ca cei de la Grover nu au un site oficial si ca pe net o sa auzi mai mult de seturile lor de chei decat de chitari (chitare... cum s-o zice). Daca nu ma insel, e vorba de un soi de custom shop din Japonia... nu stiu daca ei fac cap coada chitara sau doar le modifica (am vazut de ex si un Grover Washburn). Vezi pe www.jacksonguitar.org daca te-ar interesa niste poze misto cu diverse modele de jackson. De exemplu, un RR de la Grover: http://www.jacksonguitar.org/gall/gall130.html, desi King V-uri de la ei nu apar (in schimb uite o bijuterie KV, US made: http://www.jacksonguitar.org/gall/gall85.html).

 

Un loc potrivit in care ai mai putea sa intrebi de chestia asta e www.jcfonline.com, un fel de comunitate a "iubitorilor" de Jackson, care e din pacate cam restrictiva. Am incercat sa-mi fac cont la ei acum cateva saptamani si nu am primit inca aprobare. Fara cont nu merge nici macar sa vizualizezi subiectele discutate.

Link to comment
Share on other sites

nu m-ar surprinde o chestie de-asta din partea unui tip asa de "modest" precum Adi Manolovici (vezi de ex. faza cu "cea mai buna balda rock de pe ale noastrea taramuri" - Inger si demon... si altele).

 

Ai inteles gresit, afirmatia nu ii apartine lui Adi, ci unei alte persoane (nu mai stiu exact cine). Eu am luat (impreuna cu Dementhor) personal interviul si atunci a pronuntat si numele persoanei respective, intre timp insa, am uitat numele si probabil aici s-a format confuzia. Iar a afirma (in conditia unei afirmatii fondate) ca un anume x a spus despre piesa ta asa ceva, nu este nicidecum o dovada a lipsei de modestie. Incearca cu alte argumente. Despre provenienta chitarei, eu ca prieten si fost elev al lui Adi, iti voi spune ca intr-adevar a venit din state. Poate ca nu e productie Americana, insa de acolo a venit, sincer nici nu stiu daca scrie sau nu pe ea made in ceva. Oricum modelul este destul de ciudat, si nu prea seamana cu modelele jackson clasice, dar este o chitara geniala, care in mana unui artist de talia Manolovici, "prinde" "un glas" genial. :)

 

Oricum, mi se pare ca Thread-ul asta are o nuantza de "cronica carcotasilor" :) , la modul hai sa cautam nod in papura acolo unde nu e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Oricum, mi se pare ca Thread-ul asta are o nuantza de "cronica carcotasilor" :) , la modul hai sa cautam nod in papura acolo unde nu e cazul.

Da, si mie mi se pare ca am am cam alunecat in directia asta, insa chiar eram curios in privinta chitarii asteia initial. Imi cer scuze daca am fost arogant sau am dat impresia ca umbu dupa un nod in papura, nu am vrut asta. Si faptul ca nu il prea simpatizez pe om ma face sa fiu subiectiv ce-i drept (nu si in ceea ce am spus despre chitara :) )

 

Iar a afirma (in conditia unei afirmatii fondate) ca un anume x a spus despre piesa ta asa ceva, nu este nicidecum o dovada a lipsei de modestie. Incearca cu alte argumente.

Aici in shimb nu vad ce vrei sa zici prin "incearca cu alte argumente"... iti dai seama ca nu asta e scopul meu, dar s-ar gasi oricum argumentele de care vorbesti. De asemenea, oricine ar fi citit acel articol ar fi ramas cu aceeasi impresie, mai uita-te si tu o data pe el.

Toate bune.

Link to comment
Share on other sites

De ce zici ca nu prea seamana cu Jackson-urile clasice? Ce are asa deosebit?

Sigur n-ati gresit cand ati scris...eu din cate imi aduc aminte este un JDR-94 nu 97. Este adevarat..chitara provine din State dar Adi nu a afirmat din stiu ca e si facuta in state (e adusa daca nu ma insel de Sergovici jr.).

Haide mai Linx-ule....ce-ti facu omul asta de nu-l simpatizezi?

Link to comment
Share on other sites

LinX daca tot esti informat ai idee unde pot gasi mai multe date despre Groover Jackson ? (vorbesc despre chitare si nu despre patronul Jackson).

Ninja m-a intrebat intr-o zi despre un V de a Groover Jackson si nu am fost in stare sa gasesc prea multe informatii cu google.

Tu ce stii despre asta?

Mi-a venit azi. Uite aici site-ul: http://www.jacksonstars.com/ La preturi sint mai cirnati decit ESP: pentru lefty e pretul de catalog + 500 coco, ESP e pret catalog + 200 coco.

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit azi. Uite aici site-ul: http://www.jacksonstars.com/  La preturi sint mai cirnati decit ESP: pentru lefty e pretul de catalog + 500 coco, ESP e pret catalog + 200 coco.

 

Ti-ai luat un KV Grover deci sau Stars (e vreo diferenta intre ele?). Si care e pretul de catalog, ca nu am reusit sa-l gasesc pe site.

 

De asemenea, ai idee cu ce difera un Grover Jackson (sau un Jackson Stars) de un Jackson de serie? Thx.

Link to comment
Share on other sites

Linx vorbesti despre un subiect care nu isi are rostul. Stiu o tona de oameni care nu isi stiu provenienta chitarilor.spre exemplu chiar eu..am o acustica jerpelita vai mama ei..cred ca are peste 100 de ani...de unde vine cred ca s-a pierdut pe drum...asa ca nu vad ce e asa relevant.

Asta una...doi...nu stiu daca ai ascultat cum se aude chitara aia....dupa sunet te asigur ca nu e model japonez :)..poate sa scrie pe ea si "made in subway"...

acum :

RCG: Care a fost cea mai de succes melodie?

Adi Manolovici: Inger si Demon.La un moment dat se spunea despre aceasta ca ar fi cea mai buna balada rock de pe ale noastre taramuri.

asta scrie in revista...zice ca se spunea...nu zice ca eu zic sau alte chestii de genu.eu nu vad de aici de unde reiese faptul ca se lauda cu aceasta melodie.(asta e ca o paranteza la faptul ca ii scoteai ochii lui lord-c ca oricine ar fi interpretat la fel...)

 

eu zic ca subiectul nu isi are rostul...daca ai ceva de impartit cu manolovici, du-te la el...analizeaza cu lupa toate chitarile si vezi unde nu are dreptate...poate ia sarit vopseaua de pe o tasta ca o folosea prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Foarte off-topic, dar va rog suportati-ma - Dementhor, ca idee, toate chitarele ESP Custom Shop sunt fabricate in Japonia. Nici o chitara ESP nu seste fabricata in SUA sau in alta parte. Deci faza cu 'nu suna a Japonia' pica :)

 

Partea a doua - macar pe spatele crosei ar trebui sa scrie unde e fabricata.

Link to comment
Share on other sites

Dementhor, uite ce a vrut sa spuna cearny si ce ar trebui sa-ti intre bine in cap: NU CONTEAZA UNDE E FACUTA CHITARA CI CUM E FACUTA. Faptul ca in general chitarele high-end sunt facute in state nu inseamna ca alea "suna" altfel in general. Cearny ti-a dat exemplul ESP ca sa vezi cum niste chitare high-end de calitate extraordinara sunt facute in Japonia. Incearca sa scapi de fanatismul asta pentru chestii "made in usa" ca o sa-ti iei tzepe. Plus ca vad ca incepi sa auzi diferente inexistente intre chitara lui manolovici si jacksonurile facute in japonia ( btw, cate ai mai auzit live ?), cu toate ca, dat fiind ce a zis lumea p-aici, e foarte probabil ca si aia sa fie facuta in japonia.

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa-mi dau si eu cu presupusa sau ce cred ca a vrut sa zica Linx. Nu cred ca comparatia cu ESP e corecta. Jackson e USA-based. ESP e Japan-based. Asa ca un Japanese-made Jackson nu are aceeasi rezonanta cu unul American-made. Pe de alta parte, ESP au fost si sint facute NUMAI in Japonia(exceptind LTD, aka ESP "el cheapo"). Idem Fender. E chestie de nume si prestigiu. Un American Stratocaster nu are acelasi sex-appeal ca unul facut de Fender Japan. Chiar daca cele din urma s-au dovedit a fi mai bune(de aia Fender USA nu mai importa).

Nu era vorba ca e buna sau rea. Omul a sesizat o situatie. Exact ca aia care umbla cu Winchester in pachet de Marlboro rosu...

Link to comment
Share on other sites

salut interventia lui ninja...adi din fericire am auzit cum suna un jackson usa si unul japan..in aceasi zi,in aceasi sala..si la acelasi om...(pe aceleasi scule)...si e diferenta...n-are rost sa intru in detalii

e drept ca manolovici e unul care nu isi permite o chitara made in usa :).

cum am spus subictul nu isi are rostul...am zis si eu ca din partea mea poate sa fie facuta si la metrou...dar daca omul a vrut sa isi ia din america sa fie sanatos...ca si-a luat teapa sau nu, e treaba lui. eu nu inteleg de ce linx sta si cauta atata nod in papura sa vada daca omul minte sau nu..a putut foarte bine sa o ia de la coltu americii de la cineva care ia zis ca e facuta in usa...nu vad care e problema...

Link to comment
Share on other sites

Dementhor, ironiile tale ieftine imi provoaca pur dispret. Io nu am abordat tonul tau in discutiile cu nimeni de pe acest thread si am incercat sa imi justific afirmatiile. Cu alte cuvinte nu cred ca "i-am scos ochii" in vre-un fel lui lord-c, doar i-am spus ce cred ca ar intelege oricine ar citi acel articol.

 

1. Nu e aboslut nimic in neregula in a nu stii provenienta chitarii tale, nu am zis asa ceva. Doar ca vroiam sa imi lamuresc (ia-o ca pura curiozitate) daca acel Concept chiar este un USA made si in acelasi timp, nu neg, ma gandeam ca ar fi aiurea ca A.M. sa umble cu un "Winchester in pachet de Marlboro rosu", cum zicea Ninja (care cred ca a sesizat bine intentia mea si ii multumesc pt. interventie).

 

2. Unele dintre cele mai tari chitari facute in lumea asta sunt japoneze. O groaza de "custom-made"-uri geniale si de lutieri renumiti vin din Japonia. De ce zici tu referitor la o chitara japoneza e hilar... nu numai din acest motiv, dar si pentru ca sunetul unei chitari nu e dat in primul rand de calitatea constructiei (desi, inca o data, e foarte probabil ca un custom made japonez sa fie peste un model de serie american). E vorba de doze, de cum se "impletesc" cu caracteristicile tonale ale chitarii, amplificator, efecte etc... Ok, uite, poate suna stupid, dar io sunt mai multumit in prezent de sunetul pe care il obtin cu o chitara Reghin (cu un anumit Dimarzio pe ea) decat cel obtinut cu un Jackson USA de pe un Dimarzio Super Distorsion.

Inca ceva ref. la tara in care e facuta o chitara: intr-adevar, e o diferenta intre un ESP japonez sau un Ibanez japonez pe de o parte si un Jackson, Washburn, Fender etc. pe de alta parte, pt ca din motive de marketing, pe modelele japoneze ale producatorilor americani sunt puse uneori componente mai ieftine (vezi de ex. floyd-urile licentiate.. care nu zic ca ar fi mai proaste neaparat, doar ca sunt mai scumpe) pentru a nu genera o concurenta modelelor americane. Pe cand un Prestige japonez e un model de varf pt Ibanez (nici nu stiu daca ei mai fac ceva in State, cum mai faceau prin '90)

 

3. Articolul la care esti coautor inteleg, este formulat in mod clar intrebare / raspuns. Revista pune intrebarea, Adi Manolovici raspunde. Si eu vad ca raspunsul lui este acesta: "Inger si Demon. La un moment dat se spunea... . Si asa si este." E acelasi paragraf, in continuarea aceleiasi idei, este clar (cel putin pt mine) ca ar fi raspunsul lui, nu o completare a voastra sau io stiu... Rog si pe altcineva sa-si dea cu pararea. Inteleg io aiurea?

 

Si Dementhor, la o adica e problema mea daca as vrea sa caut nod in papura. Nu inteleg in schimb care este problema ta si de ce te ataci in halul asta.

 

Toate bune.

 

Linx vorbesti despre un subiect care nu isi are rostul. Stiu o tona de oameni care nu isi stiu provenienta chitarilor.spre exemplu chiar eu..am o acustica jerpelita vai mama ei..cred ca are peste 100 de ani...de unde vine cred ca s-a pierdut pe drum...asa ca nu vad ce e asa relevant.

Asta una...doi...nu stiu daca ai ascultat cum se aude chitara aia....dupa sunet te asigur ca nu e model japonez  :)..poate sa scrie pe ea si "made in subway"...

acum :

 

asta scrie in revista...zice ca se spunea...nu zice ca eu zic sau alte chestii de genu.eu nu vad de aici de unde reiese faptul ca se lauda cu aceasta melodie.(asta e ca o paranteza la faptul ca ii scoteai ochii lui lord-c ca oricine ar fi interpretat la fel...)

 

eu zic ca subiectul nu isi are rostul...daca ai ceva de impartit cu manolovici, du-te la el...analizeaza cu lupa toate chitarile si vezi unde nu are dreptate...poate ia sarit vopseaua de pe o tasta ca o folosea prea mult.

Link to comment
Share on other sites

ultima interventie...deja mi se face lehamite

ma tu ai o problema...si pare destul de grava...! care parte din "cineva a zis..." nu o intelegi.el pur si simplu nea dat un argument de ce melodia inger si demon e cea mai reusita...adik el zice ca e cea mai reusita pe baza spuselor altora...a acelui x-ulescu. si crede-ma ca e cea mai reusita...eu am inceput sa ascult manolovici din cauza acelei melodii...si o compar cu tot ce a scos pana acum si e pe departe cea mai reusita. acum sa o luam pe aia buna...daca omul e smecher si are cu ce se lauda nu vad care e problema...scoate si tu o melodie de talia aleia si porma sa comenteazi...

 

si la faza cu scosul ochiilor lui lord-c era o pura metafora...de precizat faptul ca interviul a fost luat de amatori :) ..cel putin eu nu am mai avut o experienta de genul ala!

 

linx...lasa-ma cu faze de genu toate bune...si ca ma atac si etc...eu doar ti-am spus ca vorbesti total aiurea pe o tema care nu isi are rostul.....daca vrei iti gasesc 1 tona de chitaristi care se lauda cu vreo melodie...sau chitara. e cert ca tu ai ceva cu omul asta....mai bine deschizi un thread pro/contra adi manolovici...cred ca e mai aproape de adevar. oricum nu e forumul meu...dar zic asa ca idee.

 

mda...se pare ca nu e nici o diferenta intre jackson japan si jackson usa....pur si simplu americanii sunt mai ai draku si urca pretu' :)

Link to comment
Share on other sites

Dementhor, paraseseste scena. E cert ca ai tu ceva cu LinX ca n-are aceeasi parere ca si tine.. mai bine deschizi un thread pro/contra parerilor lui LinX, ar fi mai aproape de adevar :)

 

Cat despre diferenta dintre un Jackson USA si un Jackson Japan - vorbind de modelele de serie - LinX a zis chestii foarte adevarate ceva mai sus. N-o sa gasesti Fender Japan de vanzare in USA din acelasi motiv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.