www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Bauturi Prefera Rgc-Istii?


Shreder_DT
 Share

Ce bauturi prefera RGC-istii?  

53 members have voted

  1. 1. Care e bautura voastra preferata?



Recommended Posts

Scopul berii in lume nu l'am inteles niciodata ... vinul nici atat.

 

... nu imi lipseste niciodata de pe masa paharelul de Martini si espresso'ul dublu..... whiskey and only whiskey... cola... cafea ... tequila :D

 

:o

 

Man !!! Jeez !!! You’re in biiiig trouble ! ªi tu ºi ceilalți care beți spirtoase cu îndulcitoare, gen Walker, Grant, wiºky-piºchy, coniace simandicoase fãcute pe vapoare... ( sã nu-mi veniți cu "eu beau numa orijinal", ca nu va cred, decât pe probate )

Ok ! Nu-i târziu niciodatã s-o luați pã calea a dreaptã... :)

Here we go !

 

Vinul:

„...inca din 1970 Institutul National de Sanatate din S.U.A a demonstrat ca vinul consumat in cantitati moderate scade cu 50% riscul decesului de boli de inima.”

 

„In cantitati moderate, vinul poate fi consumat si in regimul de slabire pentru ca nu contine grasimi, colesterol sau fibre, fiind in acelasi timp furnizor de energie si un bun digestiv.Cel mai indicat este vinul alb sec, deoarece este cel mai sarac in proteine si calorii.

Este urmat de vinul rosu sec - care gratie flavonoidelor este un excelent antioxidant - si apoi de cel dulce. De asemenea, vinul este recomandat si in anemii deoarece poate stimula pofta de mancare contribuind totodata la echilibrarea balantei nutritionale,”

 

„Alt component care se gaseste numai in vinul rosu, cu o importanta deosebita este quercetina. Studii de laborator demonstreaza ca aceasta substanta creste imunitatea organismului

Quercetina prelungeste viata celulelor cu 80%, stimuleaza miocardul, care in conditii de stres nu mai poate functiona la eficienta maxima. Vinul dilata vasele capilare si ajuta la prevenirea anginei pectorale si a formarii de cheaguri.”

 

 

Etc,etc,etc…

 

Berea :

“Compozitia si caracteristicile sale senzoriale recomanda berea ca pe o bautura adecvata pentru a reface pierderile hidrominerale care se produc prin transpiratie facilitand recuperarea dupa exercitiul fizic, mai ales cand se realizeaza intr-un mediu calduros.”

 

“Berea aduce elemente care inlocuiesc pierderile ocazionate de exercitiile fizice cum sunt aminoacizii, diverse minerale, vitaminele din grupa B si antioxidanti”

 

Etc,etc,etc…

 

Multã sãnãtate ! :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Argumente atat pro cat si contra se pot aduce la orice ora si vinului si berii (tariei mai mult contra) dar asta nu le face automat placute mie (sau altora) :) Nu am spus niciodata ca as avea obiceiuri sanatoase dar e o chestiune de gusturi pana la urma. Vinul, berea, taria ... cafeaua ... iti plac sau nu, fiecare in parte sau toate la gramada ....

Link to comment
Share on other sites

ohmy.png

 

Man !!! Jeez !!! You’re in biiiig trouble ! Şi tu şi ceilalţi care beţi spirtoase cu îndulcitoare, gen Walker, Grant, wişky-pişchy, coniace simandicoase făcute pe vapoare... ( să nu-mi veniţi cu "eu beau numa orijinal", ca nu va cred, decât pe probate )

Ok ! Nu-i târziu niciodată s-o luaţi pă calea a dreaptă... smile.png

Here we go !

 

Vinul:

„...inca din 1970 Institutul National de Sanatate din S.U.A a demonstrat ca vinul consumat in cantitati moderate scade cu 50% riscul decesului de boli de inima.”

 

„In cantitati moderate, vinul poate fi consumat si in regimul de slabire pentru ca nu contine grasimi, colesterol sau fibre, fiind in acelasi timp furnizor de energie si un bun digestiv.Cel mai indicat este vinul alb sec, deoarece este cel mai sarac in proteine si calorii.

Este urmat de vinul rosu sec - care gratie flavonoidelor este un excelent antioxidant - si apoi de cel dulce. De asemenea, vinul este recomandat si in anemii deoarece poate stimula pofta de mancare contribuind totodata la echilibrarea balantei nutritionale,”

 

„Alt component care se gaseste numai in vinul rosu, cu o importanta deosebita este quercetina. Studii de laborator demonstreaza ca aceasta substanta creste imunitatea organismului

Quercetina prelungeste viata celulelor cu 80%, stimuleaza miocardul, care in conditii de stres nu mai poate functiona la eficienta maxima. Vinul dilata vasele capilare si ajuta la prevenirea anginei pectorale si a formarii de cheaguri.”

 

 

Etc,etc,etc…

 

Berea :

“Compozitia si caracteristicile sale senzoriale recomanda berea ca pe o bautura adecvata pentru a reface pierderile hidrominerale care se produc prin transpiratie facilitand recuperarea dupa exercitiul fizic, mai ales cand se realizeaza intr-un mediu calduros.”

 

“Berea aduce elemente care inlocuiesc pierderile ocazionate de exercitiile fizice cum sunt aminoacizii, diverse minerale, vitaminele din grupa B si antioxidanti”

 

Etc,etc,etc…

 

Multă sănătate ! thumbsup.gif

la vin nu te contrazic dar la bere trebuie fac cateva remarci: nu are aminoacizi, iar daca ii are ii are in cantitati atat de mici incat nici macar nu se pun la socoteala (aminoacizii vin din proteina). In schimb este dupa cum ai spus cea mai buna bautura pentru hidratare, mai ales post efort datorita odata carbohidratilor din dansa si a doua oara cantitatilor de vitamine si minerale. Chiar mai buna decat apa, dar nu mai mult de una maxim doua

 

trust me, I'm a fitness coach! :clown:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.