www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Procesor De Efecte Imi Recomandati


Guest ice_davyd
 Share

Recommended Posts

Guest ice_davyd

sunt destul de incepator in acest domeniu si as dori sa imi achizitionez un efect nu foarte costisitor doar ca nu stiu cam care mi-ar fi recomandat deoarece imi plac foarte mult delay-urile,ecoul si ecoul acela numit edge sau ceva de genul..am pus ochii pe un Korg AX5G dar nu stiu cat ar fi de indicat..Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Eu am un digitech rp90 de care sunt multumit,are iesire pentru amp sau jack normal(pe care il pot baga in calculator). Singura problema ar fi rezistenta(m-a lasat butonul up,ce schimba preseturile). L-as recomanda cu drag,indiferent de ce gen muzical te prinde. In comparatie,am cantat pe un korg(ax3g sau 5g,cel cu pedala nu stiu exact modelul) in aceasi gama de pret,suna ok dar parca prea liniar,nu puteam scoate din el un "punch" calumea..

Daca ai posibilitatea eu zic sa mergi sa testezi...

Link to comment
Share on other sites

Chestiunea cu testatul la magazin nu se prea potriveste cand iti iei un procesor. Toate or sa sune mai mult decat bine pentru un incepator, avand in vedere mai ales ca semnalul pleaca intr-un amp bun si un cabinet pe masura. Testul relevant se face pe ce canta omuletul nostru acasa, la boxele lui de la calculator si alte asemenea. Altfel, ce auzi la magazin nu ai sa ai acasa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chestiunea cu testatul la magazin nu se prea potriveste cand iti iei un procesor. Toate or sa sune mai mult decat bine pentru un incepator, avand in vedere mai ales ca semnalul pleaca intr-un amp bun si un cabinet pe masura. Testul relevant se face pe ce canta omuletul nostru acasa, la boxele lui de la calculator si alte asemenea. Altfel, ce auzi la magazin nu ai sa ai acasa.

Pe langa asta, proceosarele sunt si deosebit de configurabile. Incepatorul poate fi nemultumit de un procesor tocmai pentru ca nu stie cand si cum sa foloseasca (de exemplu) un egalizator, iar daca ajungem la efecte de modulatie treaba o ia razna de tot. E valabila si inversa: incepatorul poate fi multumit de un procesor foarte slab datorita lipsei sale de experienta.

Link to comment
Share on other sites

sunt destul de incepator in acest domeniu si as dori sa imi achizitionez un efect nu foarte costisitor doar ca nu stiu cam care mi-ar fi recomandat deoarece imi plac foarte mult delay-urile,ecoul si ecoul acela numit edge sau ceva de genul..am pus ochii pe un Korg AX5G dar nu stiu cat ar fi de indicat..Va multumesc anticipat

 

Oricare e ok dintre astea ieftine. Ideea e ca aici sa nu mergi pe miturile alea "vintigi". Aici mai vechi inseamna mai prost. Eu am fost foarte multumit de Behringer V-amp, chiar mi se par best-buy in categoria lor de pret.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

dincolo de orice discutie interminabila, iti recomand cu cea mai mare caldura un Zoom G1, fie ca e G1N, G1NX, G1J, G1M, G1K, etc. procesorul e acelasi, doar preset-urile sunt "date" cica de diferiti artisti gen Michael Amott, Kiko Loureiro, John5, etc. (de unde si initialele de dupa G1) .. in fine, crede-ma, la banii astia (250-300 ron), nici un alt proceso / amp cu pedala / combo nu iti ofera efectele unui Zoom, incepand cu delay, phaser, flanger, reverb, modulatiile avute, pana la unele distorturi care ma scot din minti (in cel mai bun sens) si pe care nu le gasesc nici la Korg, Marshall, Line6, Vox, Boss, etc. extrem de scumpe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.