www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bataia


Guest Coltea Cristian
 Share

Recommended Posts

Guest Coltea Cristian

Cand canti un cantec la chitara, trebuie neaparat sa schimbam bataia cand trecem de la un acord la altul? Eu nu ma prea pricep sa fac bataia invers adica de jos in sus, ci doar cea de sus in jos. Iar daca nu trebuie sa schimbam imi puteti da niste cantece aferente ( bataia de sus in jos )

Link to comment
Share on other sites

 

Cand canti un cantec la chitara, trebuie neaparat sa schimbam bataia cand trecem de la un acord la altul? Eu nu ma prea pricep sa fac bataia invers adica de jos in sus, ci doar cea de sus in jos. Iar daca nu trebuie sa schimbam imi puteti da niste cantece aferente ( bataia de sus in jos )

Cauta aici exercitii ,

http://www.youtube.com/results?search_query=guitar+lessons+for+beginners+acoustic&oq=guitar+&aq=9&aqi=g10&aql=&gs_l=youtube.1.9.0l10.16516.18437.0.28328.7.5.0.2.2.0.187.718.0j5.5.0...0.0.LmzsaggfaMM

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Concentraza-te sa ai balans, sa dai accenti si lasa mana sa "zburde" natural.

 

Atata timp cat poti sa bati din palme, din picior, etc. ritmul pe ce faci tu acolo, e ok.

 

Un pont totusi: accentii principali (adica exact aia care s-ar suprapune cu bataia din palme - o definitie asa mai neaosa), multora le vine mai la indemana sa ii faca prin bataie de sus in jos.

 

Asta ar fi ca frame of reference...

 

Restul: tehnici, batai standard etc le gasesti in tutoriale pe net. Traiasca youtube-ul. jos ACTA!!

 

Spor la chitarit

 

Pt cei cativa care au generat comentariile total off topic de mai sus: hush&keep rockin' !!! :rokon: :rokon:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.