www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Analogic Distorsion Pedal pentru BOSS GT-8


Guest Iliescu
 Share

Recommended Posts

Sa ne fie clar.. omul intreaba cum poate obtine un anumit sunet.. un sunet incepe cu o chitara si un amp pe masura.. mai departe sa vina forumistii sa insiruiasca pedale.. Ca se pricep tare bine :)

Nu sunt pe deplin multumit de distorsurile pe care le scoate GT-8-ul drept pentru care as dori sa folosesc o pedala de distors analogica pe care sa o integrez in lantul de efecte al procesorului.

 

Ce imi recomandati ??? (ce pedala )

 

 

Offtopic: Se pare ca nu prea urmaresti ce vroia sa afle omul care a deschis topic-ul...Normal ca plecam de la un amp si o chitara pe masura, da' crezi ca ajunge?! :) Daca da as fi curios si eu cu ce amp-uri, chitari si procesoare obtii sound (macar pe aproape de pantera sau ce vroia el)...poate ne lumonezi tu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru

dak vrei ceva gen pantera ai putea sa apelezi l o pedala p lampa...un vox bulldog distorsion ar fi misto de combinat cu gt-8-ul...pedala p lampi +un preamp mesa boogie sau soldano si iti iese un sunet "coios"..pe viitor cred k toti ar trebui sa ne luam amp-uri p lampi :) (vorba lui geiger)...cu banii mai greu in schimb..

Link to comment
Share on other sites

1. Da.. am stalcit un nenorocit de verb.. multumesc ca mi-ai atras atentia.. intr-un mod ironic.. dar iti multumesc ca ai facut-o.

2. Eu am avut curajul sa merg la Overdrive si bag mufa intr-un amp.

3. Multi au cerut sa li se recomande o pedala din 2, iar tu le-ai spus ca ambele sunt niste glume proaste.. In mod sigur am fost de un mai mare ajutor.

 

Am fost la intalnirea aia ca sa imi vad niste prieteni.. nu ca sa ma aflu intreaba.

Si boss gt8 are un whammy effect parca.. il poate folosi linistit..

Felix.. esti acid. De acum nu o sa mai postez prostii.. tu iti dai seama ca voi deveni absent?

Si da.. un booster face enorm de multe lucruri.. DOD aveau un model foarte bun.. imi scapa acum..

Oricum.. ma duc sa imi vad de jucariile mele.

Link to comment
Share on other sites

1. Da.. am stalcit un nenorocit de verb.. multumesc ca mi-ai atras atentia.. intr-un mod ironic.. dar iti multumesc ca ai facut-o.

2. Eu am avut curajul sa merg la Overdrive si bag mufa intr-un amp.

3. Multi au cerut sa li se recomande o pedala din 2, iar tu le-ai spus ca ambele sunt niste glume proaste.. In mod sigur am fost de un mai mare ajutor.

 

Am fost la intalnirea aia ca sa imi vad niste prieteni.. nu ca sa ma aflu intreaba.

Si boss gt8 are un whammy effect parca.. il poate folosi linistit..

Felix.. esti acid. De acum nu o sa mai postez prostii.. tu iti dai seama ca voi deveni absent?

Si da.. un booster face enorm de multe lucruri.. DOD aveau un model foarte bun.. imi scapa acum..

Oricum.. ma duc sa imi vad de jucariile mele.

 

 

1. bravo

2. am fost la overdrive (si il stiu pe overdrive) cu mult timp inaintea ta si am testat amp-ul ala.

3. Urmareste cu atente topicul si vei vedea ca am recomandat 4-5 pedale care se apropie de sunetul pe care il cauta Iliescu.

4. Sunt posesor de GT8 si stiu ce rahat mananc.

5. Boosterul nu este un distors.

6. Go play and have phun.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt agresiv si nu cred ca ti-am speriat lupul. Eu unul prefer sa vb din experienta proprie si nu din ce-am citit pe net, in reviste sau din poveshti pescaresti. Nu cred ca m-ai vazut vreodata sa ma dau cu parerea despre un Fender, un Marshall JCM800 sau un Gibson Les Paul. Am citit multe despre ele, chiar am si cantat pe ele insa foarte putin ca sa imi fac o parere personala. Invatati sa aveti personalitate si nu mai recitati ce auziti pe la "coltul strazii".

 

Amp-ul lui Overdrive se preteaza pentru un anumit tip de muzica si pentru un anumit tip de chitari, a recunoscut si el asta. Cu toate astea, nu neg ca ampul suna foarte bine.

 

Mai sterge lupul ala la bot ca l-am umplut de sange :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest telecasterman
Salutare

 

Eu sunt fericitul posesor al unui BOSS GT-8 si un Fender Stratocaster Deluxe QMT HSS (cred ca merita sa inversez ordinea). Problema mea e urmatoarea. Nu sunt pe deplin multumit de distorsurile pe care le scoate GT-8-ul drept pentru care as dori sa folosesc o pedala de distors analogica pe care sa o integrez in lantul de efecte al procesorului.

 

Ce imi recomandati ??? (ce pedala :) )

eu zic ca poti folosi opedala mesaboogie V-twin ,eu am incercat , si suna incredibil , un sound de gitara vintage , si modern cum vrei tu ,asa faci setarile .daca vrei sa ai un distors sanatos ,mergi pe pedala pe lampi , asta e parerea mea. si daca vrei sa convingi , eu am un V -twin poti sa incerci plus e de vinzare !!!0745327156.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.